Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (17.07.2020)

özel hisse önerileri

Piyasalarda Dün…

 118.000 – 118.350 bandı üzerinde kapatan BIST100 endeksinde dün bankacılık ve sınai endeksinin birlikte yükselişi desteklediğini izledik. Dışarıda risk iştahı yüksek değil fakat aşağı yönlü ana kırılma da görmüyoruz. Bu nedenle genel resim BIST100’ü desteklemeye devam ediyor. 118.350 üzerinde kaldıkça da yeniden 120.000 hedefini izleyeceğiz.

 Dolar/TL yatay bandı bozmuyor. Ortalamaların da yakınlaştığı kurda Dolar’ın son birkaç günde küresel piyasalarda karşılaştığı satış, kura yansımadı henüz. 6.8680 – 6.8750 önemli bir direnç bölgesi. Yükseliş kalıcı olacaksa bu direnç bölgesinin geçilmesi gerekiyor. Aşağıda ise 6.8430 ana destek olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD’de dün açıklanan veri seti olumlu gerçekleşti diyebiliriz. Perakende satışların beklenenin üzerinde artması ve Philly Fed imalat endeksinin toparlanmayı desteklemesi pozitif. İşsizlik maaşı başvurularında gerileme beklenen kadar gerçekleşmese de genel veri setini pozitif değerlendirebiliriz. İçeride piyasanın yakından takip edeceği bir veri bulunmuyor. Dün açıklanan Haziran bütçe dengesi rakamlarında 19.4 milyar TL Haziran ayı bütçe açığını karşıladık. Yılın ilk yarısında 109.5 milyar TL olan bütçe açığı ise mali dengede bozulmaya işaret ediyor.

 Bugünün gündemi ise düne göre sakin. Euro Bölgesinde enflasyon ve ABD’de ise tüketici güveni piyasanın takibinde olacaktır.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 ABD’de dünkü kapanışlar sınırlı da olsa iyimser. Pandemi endişesi zaman zaman fiyatlansa da S&P500 önceki zirvesine yakın seyrediyor. Asya piyasalarında ise dünkü izlediğimiz satış bugün devam etse de ABD vadeliler artıda. Bu da dışarıdaki havanın ılımlı olduğunun göstergesi.

 EURUSD paritesi yeniden 1.15’lere yönelmiş durumda. ABD tahvil faizlerindeki gerileme Dolar’ın da Euro karşısındaki gücünü azaltıyor. Parite de ABD faizlerindeki düşüşten destek alarak yeniden 1.1450 – 1.1500 direnç bandına yaklaşmış durumda. Teknik olarak kırılma gerçekleşmeden 1.1500’in üzerinde kalıcılık sağlamadığı sürece yukarı hareket sınırlı kalabilir. 1.1370 ise geri çekilmede destek olarak takip edilebilir.

Yatirim Finansman Model Portfoy Onerileri – 17072020

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*