fbpx

YAPI KREDİ BANKASI (YKBNK) Hisse Önerisi ve Yüksek Getiri Potansiyelli Yorumu! – (2.09.2020)

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

YAPI KREDİ BANKASI (YKBNK) Cari Fiyat: 2,03 TL – Hedef Fiyat: 2.85 TL (Yükseliş Potansiyeli %40)

Banka internet bankacılığı ve kredi kartlarında %17,6 lider pazar payı ile elverişli bir konumda bulunmaktadır. Çekirdek bankacılık gelirlerindeki güçlü momentumunu, ödeme sistemleri ve işlem bankacılığı desteği ile devam eden güçlü komisyon geliri büyümesini, kredi ve mevduatta küçük ölçekli işlere odaklanma politikasını ve rakip ortalamasının üzerinde ihtiyatlı kredi karşılıklarını gözönünde bulundurarak AL olan önerimizi koruyoruz.

Bankanın sermaye yeterlilik rasyosu %19,1 olup sermaye tabanı güçlü seviyededir. Hisse için 20% sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız hedef fiyatımız 2,85 TL olup %40 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse 2020T 4,0x F/K (%8 primli) ve 0,4x F/DD çarpanlarıyla ve %10,0 ortalama öz kaynak getirisiyle işlem görmektedir. Bankanın net karının 2020 yılında 2019 yılına göre %20 artmasını modelliyoruz. Banka yönetimi 2020 ücret ve komisyon gelirleri bütçesinde aşağı yönlü, kredi riski maliyeti beklentisinde yukarı yönlü revizyona gitmiştir. Küçük ölçekli perakende mevduat yapısı ve göreceli elverişli TL Kredi/Mevduat rasyosu marj gelişimi için olumludur.

Ek olarak TL Kredi/Mevduat rasyosu %124 seviyesinde olup sektör ortalaması olan %138’e göre elverişlidir. Düzeltilmiş net faiz marjının 2020 yılında 30 baz puan artmasını bekliyoruz. Net ücret ve komisyon gelirlerinde ise sınırlı % 3 daralma modelliyoruz. TGA rasyosu 2Ç20’de 40 baz puan azalarak % 6,7 seviyesine gerilemiştir. (Bütçe: ~7). İhtiyatlılık prensipleri çercevesinde ikinci ve üçüncü aşama beklenen zarar karşılık oranları 180 ve 120 baz puan artarak %16,4 ve %67,4 seviyelerine ulaşmıştır.

ÜCRETSİZ 100 BİN TL ile DEMO HESABI AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

Toplam kredi riski maliyeti (net) 252 baz puan seviyesinde gerçekleşmiştir. (Bütçe: <300 baz puan). Toplam kredi riski maliyetinin (net) 2020 yıl sonu için 310 baz puan seviyesine ulaşmasını modelliyoruz. Beklentimizden daha olumsuz seyreden fonlama maliyetleri, ücret ve komisyon gelirleri ile beklentilerin üzerinde net TGA oluşumu hisse performansında olumsuz etki yapabilir.

Kaynak: Şeker Yatırım

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

YAPI KREDİ BANKASI (YKBNK) Hisse Önerisi ve Yüksek Getiri Potansiyelli Yorumu! – (2.09.2020) ilk olarak Coin Otağ‘da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!