fbpx

Vitalik Buterin’den Defi için Yapıcı Eleştiriler Geldi!

hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum için ikinci katman ölçekleme geliştikçe, Vitalik Buterin topluluğu DeFi sınırlarının ötesine geçirmeye çağırıyor!

Paris’teki EthCC konferansındaki açılış konuşması sırasında, Ethereum kurucu ortağı ve baş geliştiricisi Vitalik Buterin, Ethereum topluluğunu merkezi olmayan finans sınırlarının ötesinde yenilik yapmaya çağırdı.

Finansal olmayan kamu hizmetlerini “genel amaçlı blok zinciri vizyonunun en ilginç parçası” olarak tanımlayan Buterin, finansal uygulamaların şu anda “Ethereum alanına hükmettiğinden” yakındı.

“DeFi tarafından tanımlanmak, hiçbir şey tarafından tanımlanmamaktan daha iyidir. Ama daha ileriye taşınması gerekiyor.”

Buterin, merkezi olmayan sosyal medya, kimlik doğrulama ve tasdik ve geriye dönük kamu malları finansmanı dahil olmak üzere Ethereum için birkaç finansal olmayan uygulamayı özetliyor.

“DeFi’nin ötesine geçmek, DeFi’ye karşı olmakla ilgili değil. Buterin, “Aslında […] en ilginç Ethereum uygulamalarının finans ve finans dışı unsurları birleştireceğini düşünüyorum” dedi.

“Belki bundan birkaç yıl sonra, sadece Ethereum ekosisteminde değil, aynı zamanda her türden insana her türlü çok çeşitli ve gerçek değeri sağlayan gerçekten heyecan verici birçok şeye sahip olacağız, hem de çok ötesinde!” diye ekledi.

Buterin şimdiden kamu malları finansmanı üzerinde çalışmaya başladı. Buterin tarafından ortaklaşa yazılan 21 Temmuz tarihli bir blog yazısında, ikinci katman ölçeklendirme çözümü Optimism, açık kaynak geliştirmeyi geriye dönük bir ödül protokolü aracılığıyla finanse etme sözü verdi ve Optimism, girişime göre sıralama yoluyla elde edilen tüm kârları taahhüt etti.

Ethereum Topluluğu Neden DeFi ile Meşgul?

DeFi

Buterin, Ethereum topluluğunun DeFi ile meşgul olmasını iki ana faktöre bağlıyor.

İlk olarak, Vitalik, finansın diğer merkezi endüstrilerden daha büyük bir ademi merkeziyetçilik alanı sunduğu sonucuna vararak, “finansın merkezinin teknolojinin en berbat olduğu alan olduğunu” ileri sürdü:

“Size merkezi bir e-posta gönderebilirim ve bir saniye içinde alırsınız. Ve elbette, belki çeşitli istihbarat teşkilatları okur, en azından okuyabilir ve sizler de maili bir saniye sonra okuyabilirsiniz. Uluslararası banka havaleleri bu şekilde çalışmıyor.”

Buterin, sektörü finansal uygulamalara iten yüksek ücretlerin yaygınlığına da vurgu yaparak şunları kaydetti:

“Degenler bunun bedelini ödeyebilir, maymunlar ödeyebilir, orangutanlar bunun bedelini ödeyebilir. Ancak, her tweet’in bir NFT haline geldiği merkezi olmayan bir sosyal medyadan bahsetmeye başlarsak, o zaman 5,22 dolarlık işlem ücretiniz varsa bu işe yaramaz.”

DeFi Şu An Olmasa Bile İlerleyen Zamanlarda Sorun Teşkil Edecek!

Ancak Buterin, yüksek işlem ücretlerinin zorluğunun, Ethereum’un büyüyen ikinci katman ağları ekosistemi tarafından “çözüldüğünü” teklif etti.

Şu anda devam etmekte olan Ethereum’daki işlem maliyetlerini azaltma çalışmaları ile Buterin, Ethereum’un diğer sorunların üstesinden gelmek için nasıl kullanılabileceğini keşfetmeye başlamanın zamanının geldiğini iddia ediyor: ”

“DeFi olarak adlandırılan ve şu anlık limitli bu şeyi şeyi alırsanız ve onu sonsuza kadar itmeye devam ederseniz […] sadece size yield farmingden kar sağlayan tokenlerle ödüllendirileceksiniz ve bu diğer yield farming tokenleri arasındaki finansal türevleri olan diğer para birimlerinden öteye gitmeyecek “dedi.

Finansal türevlerin sektöre bir miktar değer sunduğunu belirtmesine rağmen Buterin, finansal türev ürünlerle ilişkili sistemik risk konusunda uyarıda bulundu ve “Sadece DeFi yapmayalım” sonucuna vardı.

“Bunlar birinci ve ikinci katmana kadar değerlidir, […] ancak altıncı katmana ulaştığınızda, aslında finansal istikrarsızlığı ve her şeyin çökme riskini artırıyorsunuz.”dedi.

 

Vitalik Buterin’den Defi için Yapıcı Eleştiriler Geldi! haberi ilk olarak Hisse Bank‘da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!