VakıfBank Hisse Yorumu ve Yüksek Getiri Potansiyeli | Şeker Yatırım – (11.08.2020)

günlük hisse önerileri

hisse %C3%B6nerileri

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır. 

Beklentilerin hafif üzerinde sonuçlar

Tavsiye: AL
Hedef fiyat (TL): 6.16
Artış potansiyeli. (%) 50%
Önceki Tavsiye: AL
Önceki hedef fiyat (TL): 6.16

VakıfBank 2Ç20 solo finansal sonuçlarında beklentilerin hafif üzerinde 1,525 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %11,1 azalma). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,513 milyon TL olan tahminimizin ve 1,477 milyon TL olan piyasa beklentisinin %1 ve %4 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 6 aylık karı 3,241 milyon TL olup geçen yıla göre %218 seviyesinde güçlü bir artış göstererek %17,5 oranında ortalama özkaynak karlılığına işaret etmektedir.

16 milyon TL temettü geliri ve beklentilerden iyi gelen diğer bankacılık gelirleri sebebiyle bankanın net kar rakamı beklentilerimizin hafif üzerinde gerçekleşmiştir. Banka 2020 özkaynak karlılığı, net faiz marjı ile ücret ve komisyon gelirleri bütçesinde aşağı yönlü revizyona gitmiştir. Özkaynak karlılığı: %12 (Eski: %14-%15), Net faiz marjı (swap düzeltilmiş): Sabit (%4,1) (Eski: +50bp), Net ücret ve komisyon gelirleri: -Yüksek tek hane (Eski: – Düşük tek hane),

Marjlarda sınırlı daralma, yıllık bazda sınırlı net ücret ve komisyon gelirleri yavaşlaması, TL bireysel ve ticari krediler büyümesinde KGF kredileri etkisiyle kuvvetli artış, hem TL hem de YP mevduat tabanında güçlü artış, artan kredi karşılıkları ve güçlü büyümeye rağmen sermaye yeterlilik rasyosunda toparlanma çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır.

2Ç20 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde bir etki beklemiyoruz. Hisse için 21% sermaye maliyeti ve 8% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 6,16 TL olan hedef fiyatımızın %50 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “AL” olan tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2020T 3,2x F/K (Benzerlerine göre %13 iskontolu) ve 0,4x F/DD çarpanlarıyla ve %13,1 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Net faiz marjında hafif toparlanma. Swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjı çeyreksel 16 baz puan daralarak %4,4 seviyesinde gerçekleşmiştir. Tüfe endeksli kağıt getirilerindeki artış (+%22) marjları olumlu etkilerken kredi mevduat makası çeyreksel bazda 48 baz puan daralmıştır.

Net ücret ve komisyon gelirlerinde zayıflama. Ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda %27,2 azalmıştır. Yıllık bazda ise %3,8 seviyesinde sınırlı bir daralma gerçekleşmiştir. Banka yönetimi yıllık bazda yüksek tek haneli daralma beklemektedir.

ÜCRETSİZ 100 BİN TL ile DEMO HESABI AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

KGF kapsamında TL bireysel ve ticari kredilerde güçlü büyüme. Bankanın TL kredileri çeyreksel bazda %25,4 büyüyerek kamu bankaların %25,0 çeyreksel büyüme performansına paralel kalmıştır. Olumlu tarafta bireysel ve ticari ihtiyaç kredilerindeki büyüme %21,4 ve %37,4 seviyelerinde ve güçlüdür. YP krediler (dolar bazında) çeyreksel bazda %0,3 azalmıştır.

Covid-19 kapsamında toplam 53 milyar TL tutarında KGF kredisi kullandırılmış olup bunun 10,8 milyar TL tutarında kısmı bireysel kredidir. Toplam KGF kredisi kullandırımı ise 76,7 milyar TL’dir.

Kaynak: Şeker Yatırım

Beğenebileceğiniz İçerikler


hisse önerileri

Ülker Hisse Önerisi / Ziraat Yatırım – (11.08.2020)


hisse önerileri

Otokar Hisse Önerisi / Ziraat Yatırım – (11.08.2020)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*