VAKBN, PETKM, DOHOL, ARCLK, ULUUN, ENKAI, BIZIM Haftalık Hisse Önerileri ve Yorumları

hisse önerileri

Borsada çıkış hareketi devam ediyor. Döviz kurlarında düşüş eğilimi korunurken gösterge tahvil faiz oranları yatay seyrediyor.

Piyasalarda iyimserlik devam ediyor. Doğru hisselerde olanlar çok ciddi getiriler elde ettiler. Ancak temel verileri güçlü, borsanın lokomotifi konumundaki hisselerden çok daha sığ işlem hacmine sahip ve temel açıdan daha zayıf hisselerde yüksek primlerin görülmesi dikkat çekti. Borsadaki ezberler ve alışık olunan gelenek geçtiğimiz yıl biraz değişti. Diğer dikkat taraf küçük yatırımcının katılımı oldu. Geçen yıl 700 bin artan yatırımcı sayısı 1,9 milyona ulaştı. Bu sebeple Borsa İstanbul yeni rekorlar denerken yabancı yatırımcı takas saklama oranı hala yüzde 50’nin altında seyrediyor. (Yüzde 49) Parasal genişleme ve bol likidite ile birlikte düşük faiz tasarruf sahiplerini borsaya yönelten ana etkenler. Yine parasal genişlemenin sonucu diyebileceğimiz gelişmelerden biri bankalardaki döviz mevduatlarındaki artış oldu. TCMB, mevduat ve tahvil bono faiz oranlarıyla birlikte kredi faiz oranları yükseliyor. Kredi faiz oranları yüzde 20’yi geçmiş durumda. Salgın hastalığın ekonomiye olumsuz etkileri devam ederken yükselen kredi faiz oranları yavaşlamayı beraberinde getirebilir.

Ayrıca banka kredilerindeki yükseliş durdu, hatta bir miktar gerileme var. BDDK verilerine göre, 11 Aralık haftasında bankalardaki kredi tutarı 3.635 milyon TL iken 25 Aralık haftasında 3.593 milyon TL seviyesine gerilemiş durumda. 2021 yılı bütçe açık hedefi 245 milyar TL olarak konuldu. Bu durum kamu borçlanma gereğinin yüksek olacağını gösterirken faiz oranlarının yüksek kalmaya devam edebileceği öngörülerini de beraberinde getiriyor. Yabancı portföy yatırımları (sıcak para) yakından izlenen veriler arasında. 25 Aralık haftasında hisse senetlerinden 18 milyon dolar çıkarken tahvil bonoya 106 milyon dolarlık giriş var. Bir önceki hafta tahvil bonoya 1.6 milyar dolarlık giriş söz konusuydu. Yüksek faiz yabancı yatırımcı nezdinde etkisi göstermiş görülüyor. Hisse senetlerine göre tahvil bonoya sıcak para girişleri çok daha yüksek.

İnternetten Yatırımı Ücretsiz Deneyin, Yatırım İşlemlerine Başlayınaw

Piyasalar hazırlanmakta olan reform paketlerini gündemine almaya başladı. Henüz içeriği konusunda bir bilgi yok. Piyasaların yeni beklenti ve gündem ihtiyacına cevap verir mi? Detayları bir görmek gerekecek. ABD ve Almanya başta olmak üzere dış borsalarda devam eden iyimserliğin son dönemdeki kaynakları olarak aşı uygulamasının başlaması ve ABD’deki 900 milyar dolarlık teşvik paketine ilişkin gelişmeler görülüyor. Henüz uygulamaya geçemdi ama hatırlanırsa AB Liderler Zirvesi’nden 1.8 trilyon euroluk mali yardım paketi konusunda anlaşma çıkmıştı.

Fed Başkanı Powell’ın geçtiğimiz aylarda “faizler 2022 yılına kadar sıfıra yakın kalacak” açıklaması piyasalar için hala önemli bir referans. Düşük faiz ve bol likidite ortamı korunacak. Bu yönde en azından kısa dönem için herhangi bir sorun görülmüyor. 20 Ocak tarihinde ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden göreve başlayacak. Piyasalar yeni başkanın mevcut para politikalarında bir değişim olamayacağı beklentisi içinde. Olumlu gelişmelerin önemli ölçüde fiyatlara dahil olması nedeniyle borsalarda kâr satış olasılıĞI artmış durumda.

Endekste çıkış trendi devam ediyor. İlk destekler 1.450-1.443 seviyelerinde. Bu seviye kısa dönem için öne çıkabilir. Sonraki destekler 1.400 ve 1.370-1.350 seviyelerinde. İlk dirençler ise 1.490-1.500 seviyelerinde. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için bu seviyenin üzerinde kalınması önemli olacak. Sonraki dirençler 1.600-1.665 seviyelerinde. Endekste devam eden çıkış hareketi direnç seviyelerini geçmekte zorlanabilir.

VAKBN, PETKM, DOHOL, ARCLK, ULUUN, ENKAI, BIZIM

Meksa Yatirim Haftalik Hisse Onerileri – 4 8 Ocak 2021

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten – (4-8 Ocak 2021)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

VAKBN, PETKM, DOHOL, ARCLK, ULUUN, ENKAI, BIZIM Haftalık Hisse Önerileri ve Yorumları ilk olarak Hisse Bank’da yayınlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*