Turkcell Hisse Senedi Yorumu ve TUT Tavsiyesi – (21.08.2020)

günlük hisse önerileri

hisse %C3%B6nerileri

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

TCELL; Hissedarlık Yapısında Değişikliğine İlişkin Onay Süreci / nötr

Tavsiye TUT
Fiyat/Hisse TRY15.38
Hedef Fiyat/Hisse TRY16.50
Getiri Potansiyeli 7%

 17 Haziran tarihi itibariyle, Turkcell’in ortaklarından Turkcell Holding A.Ş., Çukurova Telecom Holdings Limited, Telia Finland OYJ ve LetterOne’ın (Alfa Telecom) bir hisse satış işlemleri üzerinde anlaşmaya vardıkları duyurulmuştu. Detayları aşağıda yer alan hisse satış işlemlerine ilişkin olarak, Türkiye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) ve Ukrayna Rekabet Kurulu onay vermiştir. Satış işleminin tamamlanmasına dair çalışmalar devam etmektedir. Söz konusu, hisse satış işlemini Turkcell ortakları arasındaki anlaşmazlıkları kalıcı şekilde çözmesi açısından olumlu buluyoruz. BTK ve Ukrayna RK onaylarının da hisse performansı üzerinde nötr etki yapmasını bekliyoruz.

 Türkiye Varlık Fonu (TVF) ile gerçekleşen ve 4Ç20’de tamamlanması beklenen işlemin detayları şu şekilde;
 (i) Telia Company, Turkcell Holding’deki %47,09 hissesini (Turkcell’de %24,02 oranında direkt hisseye işaret ediyor) 530 milyon dolar karşılığında TVF’ye satacak, (ii) Çukurova Telecom, Turkcell Holding’deki %52,01 hissesini (Turkcell’de %26,53 oranında direkt hisseye işaret ediyor) TVF’ye satacak, (iii) TVF, Turkcell Holding’i devralacak, ve (iv) Turkcell’de %24,8 oranında direkt payı ifade eden 545.600.000 adet hisse Alfa Telecom’un sahibi olan LetterOne’a satılacak.

 Bu işlemlerin tamamlanması ile TVF, LetterOne (Alfa Telecom) ve Çukurova Holding sırasıyla %26,2; %24,8 ve % 0,05 hisseye sahip olurken, kalan %48,95 oranındaki hisse halka açık kalmaya devam edecek.

 LetterOne hisselerinin hiçbir imtiyazı bulunmayacak. Yönetim Kurulu üyesi 7’den 9’a çıkarılacak ve TVF’nin sahibi olacağı %15 oranındaki A tipi imtiyazlı hisse hem oy hakkı hem de yönetim kurulu üyesi seçme anlamında imtiyazlı olacak.

 Bu işlem; Genel Kurul’un şirket sözleşmesinin bazı maddelerinin değiştirilmesi için gerekli olan iznine tabidir.

ÜCRETSİZ 100 BİN TL ile DEMO HESABI AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

 Şirket ana sözleşmesine göre dağıtılabilir net karın en az %50’sini nakit temettü olarak dağıtmayı öngörürken, 2017 ve 2018 net karlarının sırasıyla %96 ve %50 oranları nakit temettü olarak dağıtılmıştır. TVF yaptığı açıklamada temettü politikasının devam ettirileceğini söyledi. %50 dağıtım oranı varsayımı ile şirketin 2019 karından hisse başına 0,73 TL brüt kar dağıtımı yapması beklenebilir.

 Öte yandan Telia Company yaptığı açıklamada, Turkcell yatırımından hisse satış geliri 530 milyon dolar dahil olmak üzere 20 yıl içinde 28 milyar SEK gelir ederken, 13 milyar SEK yatırım yapmış olduğunu ve yıllık bazda indirgenmiş %5 oranında getiri elde ettiğini açıkladı. Öte yandan, Telia Company finansal tablolarında Turkcell yatırımının 8 milyar SEK defter değeri bulunurken, satış fiyatı 5 milyar SEK yaklaşık 3 milyar SEK sermaye kaybını ifade etmektedir. Ayrıca, kurların şu anki seviyesinde kalacağı varsayımı ile Telia Company işlem kapanışında 17 milyar SEK kur farkı gideri kaydetmeyi beklemektedir. Şirketin Genel Müdürü yaptığı açıklama ile uzun zamandır çözülmeyi bekleyen yasal bir sorunu çözdüklerini ve artık kendi pazarlarına odaklanmaya hazır olduklarını belirtti.

 Deniz Yatırım Görüş: Turkcell 2020 yılı için %10-12 gelir büyümesi ve %40-42 VAFÖK marjı aralığı beklentisini ortaya koysa da, biz bu aralığın üst tarafında bir gerçekleşmenin rahatlıkla mümkün olduğunu düşünüyoruz. Şirket 2Y19’da 1,5 milyon net faturalı abone kazanmayı başardı ve düşük baz etkisi sayesinde 1Y20 sonuçlarında %14 gelir büyümesi ve 1,7 puanlık VAFÖK marjı iyileşmesi gerçekleşmiştir. Şirket’in ana sözleşmesinde bulunan %50 temettü dağıtım politikası (geçmişte kabul edilen oranlar %60-70 oranlarında) hisse başına 73 kuruş nakit temettüye işaret etmektedir ki bu da %5 temettü verimine işaret etmektedir. Hisse 2020 beklentileri üzerinden 4x FD/VAFÖK’ün altında bir çarpandan işlem görmektedir ki hissenin tarihi ortalama çarpanı 5.0x FD/VAFÖK seviyesindedir.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*