Türk Telekom Hissesinde Yüzde 56 Getiri Potansiyeli mi Göründü?

günlük hisse önerileri

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

2020 3. Çeyrek Finansal Sonuçlar – Pozitif

AL
Hisse Fiyatı: 6,75 TL
Hedef Fiyat: 10,56 TL
Getiri Potansiyeli: %56

TURK TELEKOM hisse senedi şu an ₺6.82 fiyat aralığındadır.

 Beklentilerin üzerinde net kar. Operasyonel olmayan tarafta, TL’nin dolar ve euro karşısında sırasıyla çeyreklik bazda %5,2 ve %11,6 değer kaybetmesi nedeniyle, şirketin kur farkı zararı beklentimize paralel olarak 1 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Faiz giderleri ise, şirketin net borç/FAVÖK rasyosunda görülen ılımlı düşüşün etkisiyle yıllık bazda 543 milyon TL’den 500 milyon TL’ye hafif geriledi. Bu bağlamda, 3Ç19’da 1,12 milyar TL net kar açıklayan şirket, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 432 milyon TL net kar açıkladı. Net kardaki yıllık bazdaki düşüşte, bu dönemde operasyonel performanstaki güçlü görünümün karlılığa yansımasının, piyasalarda artan volatilite nedeniyle yükselen finansal giderler sebebiyle sınırlı kalması etkili oldu. Geçen yılın aynı döneminde 173,6 milyon TL seviyesinde ertelenmiş vergi gideri yazan şirket bu dönemde 44,87 milyon TL ertelenmiş vergi gideri yazdı. Böylece, net kar marjı bu çeyrekte, 3Ç19’da bulunduğu %18 seviyesinden %5,86 seviyesine geriledi. Beklentimizin üzerinde gerçekleşen net karda, ertelenmiş vergi giderinin beklentimizin altında gerçekleşmesi etkili oldu. 3Ç20 finansallarının hisse performansı üzerindeki etkisinin pozitif olacağını düşünüyoruz.

 Sabit genişbant segmenti öncülüğünde güçlü seyreden satış gelirleri. 3Ç20’de Türk Telekom’un konsolide satış gelirleri yıllık bazda %18,6 artarak 7,37 milyar TL seviyesinde, hem kurum beklentimizin hem de piyasa beklentisinin sırasıyla %3 ve %5 üzerinde gerçekleşti (Kurum beklentimiz: 7,02 milyar TL, piyasa beklentisi: 7,13 milyar TL). Gelirlerdeki yükseliş, okula dönüş sezonunun başlamasına ek olarak, evden çalışmanın ve uzaktan eğitimin günlük rutinin bir parçası haline gelmesi doğrultusunda güçlü seyrini sürdüren sabit genişbant segmenti gelirleri öncülüğünde gerçekleşti. Sabit genişbant segmenti gelirleri, abone kazanımlarına ek olarak, paket ön satışları ile devam eden artışla bu dönemde yıllık bazda %26 yükseliş kaydetti. Mobil segment tarafında ise, devreye alınan normalleşme uygulamalarına ek olarak, telekom pazarındaki rasyonelleşme ile yeni abone kazanımlarının desteğiyle aşamalı toparlanma görünümü sergilendi. Bu süreçte ARPU’da da görülen hafif yükselişle mobil segment gelirleri önceki yılın aynı dönemine göre %9 artış kaydetti. Ancak son zamanlarda yeniden öne çıkan fiyat rekabeti nedeniyle mobil segment üzerindeki baskının ortadan kalktığını söylemek için erken olduğunu belirtmek isteriz.

Kaynak: Halk Yatırım– (5.11.2020)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Türk Telekom Hissesinde Yüzde 56 Getiri Potansiyeli mi Göründü? ilk olarak Coin Otağ’da yayınlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*