fbpx

Türk Telekom Hisse Önerisi / Yatırım Finansman – (5.08.2020)

özel hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Operasyonel sonuçlar güçlü olmaya devam ediyor

Tavsiye: Endeks Üstü Getiri
Hedef Fiyat:  9.90TL
Hisse Fiyatı (04/08/2020): 7.08TL
Getiri Potansiyeli: 40%

Salgın döneminde geniş bant talebinde ciddi artış yaşandı

Salgın döneminde uzaktan eğitim ve evden çalışma trendleri sabit veri talebini artırdı, ikinci dalga tehdidinin sürdüğü bu dönemde, bu trendlerin bir süre daha devam edebileceğini düşünüyoruz. TTKOM ’un yeni abone kazanımı hızlanırken, birçok mevcut abone de daha yüksek fiyatlı, hızlı tarifelere geçiş yaptı. Böylece, TTKOM 1Ç20’de yıllık %14 ile 2011’den bu yana en yüksek kullanıcı başına ortalama gelir (ARPU) büyümesine ulaştı. Abone sayısındaki artışın sürmesine rağmen Türkiye’de görece daha düşük hane halkı geniş bant kullanımı (%57, Avrupa ortalaması: %83) önümüzdeki çeyreklerde geniş bant büyümesini destekleyecektir. TTKOM ’un daha yaygın sabit geniş bant altyapısına sahip olması ile sabit geniş bant abonelerinin toplam aboneler içindeki payının yüksekliği (%29, TCELL: %6) düşünüldüğünde şirketin, operasyonel olarak şirketin TCELL ’den daha avantajlı bir noktada olduğunu düşünüyoruz. Bu da TTKOM ’un TCELL ’e kıyasla 2020’de daha hızlı ciro büyümesi ve yaklaşık 600 baz puan daha yüksek FAVÖK marjı yakalaması anlamına gelmektedir.

Bilanço 2018’den güçlü, ama nakit yaratma hala kur hareketlerine bağlı

TTKOM, etkin hedge politikaları, TL borçlanmadaki artış ve artan nakit yaratma ile döviz açık pozisyonunu 2018 başında 2,6mlr dolardan 225mn dolara düşürdü. Böylece TTKOM net karı kur hareketlerine görece daha az bağımlı. Ancak, şirketin hala 16,4mlr TL’lik net borcu bulunmakta ve bu rakam yaklaşık 1,4x Net borç/FAVÖK çarpanına işaret etmektedir. Şirketin operasyonel nakit yaratımının olası 5G ihalesine kadar sermaye harcamalarının üzerinde kalacağını düşünüyoruz. Ancak TL’deki dalgalanmamalar, hedge pozisyonu hariç 2,2mlr dolara ulaşan döviz açık pozisyonu ve hedge maliyetlerindeki değişimler sebebiyle nakit akışını olumsuz etkileyebilir. Bu durum u n döviz ve faiz dalgalanmalarının yüksek olduğu dönemlerde hisse performansını olumsuz etkileyebileceğini düşünüyoruz.

Hedef fiyatımızı 9,9 0TL’ye yükseltirken, Endeks Üzeri Getiri tavsiyemizi koruyoruz

Tahminlerimizdeki ufak revizyonlarla hedef fiyatımız % 4 0 yukarı potansiyeliyle 9,90TL’ye yükseldi (önceki: 9,50TL). Değerlememiz hala İNA (%75) ve uluslararası benzerlerin karşılaştırılmasına (%25) dayanmaktadır. 2020/2021 ciro ve FAVÖK tahminlerimiz Bloomberg beklentilerine yakınken, 2020/2021 net kar tahminimiz TL’deki değer kaybına bağlı artan finansal giderlerle Bloomberg beklentisinin %6/%4 altındadır. TTKOM 2020 7, 3x F/K ve 3, 2x FD/FAVÖK ile işlem görmektedir ve bu çarpanlar uluslararası benzer ortalamalarının %5 2 ve % 3 5 altındadır. Bunun yanında, TCELL’e kıyasla TTKOM F/K ve FD/FAVÖK çarpanlarında sırasıyla %2 0 ve %1 2 iskontoyla işlem görmektedir.

2Ç20 tahminleri: düşen kambiyo zararlarıyla net karda artış

Salgına bağlı olarak artan talep ve fiyatlardaki artışın 2Ç20’de ciroyu desteklemesini bekliyoruz. Geniş bantta artan aboneler ve artan kullanıcı başına ortalama gelir yaratımına bağlı olarak cironun 2Ç20’de yıllık %14 artışla 6,6mlr TL’ye ulaşmasını öngörüyoruz. Mobil tarafında ise, turizmdeki yavaşlama nedeniyle kayıplar yaşlanabilir. TL’deki değer kaybına bağlı olarak artan maliyetlerle 70bp marj daralması bekliyoruz. Ancak, FAVÖK marj tahminimiz şirket beklentilerine de paralel hala %45,8’in üzerinde. Etkin kur riski yönetimiyle, TL’deki değer kaybının net kara etkisi bu çeyrek daha az olacaktır. Güçlü operasyonel performans ve daha düşük kambiyo zararlarıyla net karın yıllık %76 artışla 766mn TL’ye ulaşmasını bekliyoruz. Şirketin 32Ç20 finansallarını 12 Ağustos’ta piyasa kapanışından sonra açıklaması bekleniyor.

Kaynak: Yatırım Finansman

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!