fbpx

Tofaş Oto Hisse Yorumu ve Önerisi / Gedik Yatırım – (25.08.2020)

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

Telekonferans Toplantısı Notları ve Güncellleme

Öneri: AL
Fiyat (TL/hisse) 22,02
Hedef Fiyat (12A, TL/hisse) 33,49
Potansiyel Getiri %52

Otomotiv talebi iç pazarda güçlü seyrederken ihracat tarafında önemli daralma olması kaçınılmazdır. KOVID-19 nedeniyle Tofaş’ın ana ihracat pazarı olan Avrupa’da ciddi daralma yaşanmaktadır ve yılın ilk 7 ayında şirketin ihracat adetleri %53 gerilemiştir. Son iki ayda meydana gelen göreceli toparlanmanın ardından şirketin beklentisi yılın %28-43 daralma ile tamamlanmasıdır (Gedik Yatırım beklentisi: %39 daralma). İç pazar ise, birikmiş talep ve düşük faiz ortamı sayesinde, pandeminin yarattığı olumsuz koşullara rağmen ilk 7 ayda %60 büyümüştür. Şirketin beklentisi, yılın tamamında iç pazarın %25-34 aralığında büyümesi (Gedik Yatırım beklentisi: %32 büyüme), şirketin kendi adet satışlarının da %22-30 artmasıdır (Gedik Yatırım beklentisi: %24 artış). Böylelikle şirket, ilk 7 ayda toplam olarak %26 gerileyen adet satışlarının 2020’nin tamamında %11-24 daralmasını beklemektedir (Gedik Yatırım beklentisi: %21 daralma).

”Al ya da öde” anlaşmaları şirkete önemli ölçüde defansif özellik kazandırmaktadır. Fiat ile Tofaş arasındaki anlaşmalar çerçevesinde, ihracat adetlerinin düştüğü dönemlerde Tofaş ilave ödeme almaktadır. Bu nedenledir ki, pandemi nedeniyle ihracat adetlerinin %87 gerilediği 2Ç20’de şirketin FAVÖK marjı yıllık olarak 573 baz puan artarak %17,8 seviyesine yükselmiştir. Bu durum da, pek çok şirketin mali olarak önemli hasar gördüğü bir ortamda Tofaş’ın güçlü defansif özelliğini net olarak ortaya koymaktadır.

“Yeni nesil Doblo” anlaşması henüz imzalanmamıştır. Normal şartlarda yeni nesil Doblo ile ilgili yatırım harcamalarının 2020 yılında başlaması, yatırımın yaklaşık iki yıl sürmesi ve aracın 2022 başlarında satışa sunulması beklenmekteydi. Fakat 2020 yılının başlarında açıklanması beklenen yeni anlaşmayla ile ilgili henüz bir duyuru yapılmamıştır. Mevcut anlaşma 2021 yılında sonlanmakta ve “al ya da öde” yapısı 2022 yılını kapsamamaktadır. Bu durumla ilgili olarak şirket yetkilileri, mevcut gecikme ve yeni aracın muhtemelen 2023’ten önce satışa sunulamayacak olması sebebiyle, halen yürürlükte olan anlaşmanın 2022 yılını da kapsayacak şekilde güncellenmesini beklediklerini ifade etmişlerdir.

ÜCRETSİZ 100 BİN TL ile DEMO HESABI AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

Hisse ile ilgili hedef fiyatımız TL33,49, yükseliş potansiyeli %52. Güçlü defansif özellikleri, sağlıklı mali yapısı ve 2020T FD/FAVÖK 4,4x seviyesindeki cazip fiyatlaması nedeniyle, son bir ayda %14 gerileyen ve BIST-100’ün %8 altında performans gösteren Tofaş hissesinin orta vadeli olarak uygun bir yatırım fırsatı oluşturduğunu düşünmekteyiz. Pandemi ile ilgili ikinci dalga ihtimali önemli bir endişe kaynağı durumunda olsa da, yürürlükte bulunan “al ya da öde” anlaşmaları sayesinde şirket hissesinin benzerlerine kıyasla çok daha düşük risk barındırdığı görüşündeyiz.

Kaynak: Gedik Yatırım

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Tofaş Oto Hisse Yorumu ve Önerisi / Gedik Yatırım – (25.08.2020) ilk olarak Coin Otağ‘da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

 1. hisse-bank_avatar
  1 ay önce

  I’m truly enjoying the design and layout of your website.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more
  pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Exceptional work!

  My blog; Bernie

 2. hisse-bank_avatar
  1 ay önce

  What’s up, just wanted to say, I liked this article.
  It was helpful. Keep on posting!

  Here is my website; บาคาร่า99

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!