TOASO ve THY Hisse Senedi için Hisse Önerileri ve Yorumlar – (26.10.2020)

günlük hisse önerileri

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

THYAO; THY Hisse Airbus anlaşması / nötr

Tavsiye SAT
Fiyat/Hisse TRY10.37
Hedef Fiyat/Hisse TRY10.32
Getiri Potansiyeli 0%

 THY, aylardır süren görüşmeler sonucunda Airbus ile uçak siparişleri takvimi üzerinde anlaşma sağladığını açıkladı. Hatırlatmak gerekirse, THY’nin orijinal filo planına göre 2020-24 yılları arasında Airbus’tan 25 adet geniş gövde (A350-900) ve 78 adet dar gövde (A321 NEO) uçak teslim alması gerekmekteydi. Piyasa halihazırda böyle bir yeniden yapılandırmayı bekliyor olduğundan, açıklamanın hisse performansı üzerindeki etkisinin nötr olmasını bekliyoruz. THY, Boeing ile de benzer yeniden yapılandırma görüşmeleri sürdürmekte.

 Orijinal filo planına göre, THY’nin 2020 yılında 5 adet geniş gövde 12 adet de dar gövde teslim alması, kalanları ise 2024 yılına kadar alması gerekliydi.
 Ancak biz tahminlerimizde 2020 yılında sadece 5 adet dar gövde teslim alınırken, 2021-24 döneminde 19 geniş gövde ve 57 dar gövde teslim alacağını varsaymıştık. Bu da bazı siparişleri erteleneceği, bazılarından da iptal edileceği anlamına geliyordu.

 Havacılık sektöründe piyasa koşulları değişkenlik gösterdiğinden, uçak üreticileri havayollarına sıklıkla erteleme ve iptal opsiyonları tanır ve filo planları sıkça yeniden gözden geçirilerek değişiklikler yapılır.

TOASO; Doblo modeli üretim süresi uzatıldı / olumlu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY28.08
Hedef Fiyat/Hisse TRY29.00
Getiri Potansiyeli 3%

 Yönetim Kurulu tarafından, Bursa fabrikasında üretilen ve 2021 yılında sona eren Doblo modelinin üretim süresinin 1 yıl uzatılmasına ve yatırım çalışmalarına başlanmasına karar verildi. Bu dönemde yaklaşık 1,1 milyon adet üretim gerçekleşmiş olup, yeni yatırımın ve süre uzatımının da katkısıyla tüm proje döneminde yaklaşık %75’i ihracat pazarlarına yönelik olmak üzere, yaklaşık 1 milyon 250 bin adet üretim hedeflendiği belirtildi. 2021 yılsonuna kadar yaklaşık 28 milyon Euro yatırım yapılması öngörülmekte olup, yeni motorlu araçların üretimine 2021 yılı ortasında başlanması planlanmaktadır. Doblo modeli yıllık satış değişimleri tabloda belirtildiği gibidir. Haberin hisse performansı üzerinde pozitif bir etki yaratacağı düşüncesindeyiz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

TOASO ve THY Hisse Senedi için Hisse Önerileri ve Yorumlar – (26.10.2020) ilk olarak Coin Otağ’da yayınlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*