THY Hisse ve Petkim Hisse Senedi için Yorum ve Öneriler

günlük hisse önerileri

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

THYAO; THY mali kurtarma haberleri / hafif olumlu

Tavsiye SAT
Fiyat/Hisse TRY10.62
Hedef Fiyat/Hisse TRY10.32
Getiri Potansiyeli -3%

 Cuma günü Reuters’da yer alan haberlere göre, Türkiye Varlık Fonu (TVF) THY ile bir sermaye desteği ya da finansman sağlanması için görüşmelere devam ediyor. Habere yanıt olarak TVF Genel Müdürü, THY hissesi satmayı planlamadıklarını açıkladı. THY’nin 2021 yılı görünümü dikkate alındığında THY’nin ek finansmana ihtiyacı olması sürpriz olarak gözükmese de, somut haber akışının hisse performansı üzerinde hafif olumlu etki yapmasını bekliyoruz.

 THY’nin 1Y20 itibariyle nakit pozisyonu 1,8 milyar dolar seviyesinde yer alırken, şirket aylık nakit çıkışının 300-350 milyon dolar seviyesinde olduğu bilgisini paylaşmıştı. Yönetim 1Ç21’e kadar nakit pozisyonuna ilişkin rahat hissettiklerini açıklamışlardı. 1Y20 itibariyle, THY’nin kullanılmamış ve garanti edilmemiş nakdi ve gayrinakdi 2,7 milyar dolar banka kredileri bulunmaktaydı.

 Şirket yönlendirmelerine dayanarak, THY’nin 2020’nin tamamında 2019’un yaklaşık yarısı kadar arz-edilen-koltuk-km (AKK) üretmesini, 2021’de ise AKK üretiminin 2019 yılının %15-20 altında kalmasını bekliyoruz. Yolcu talebindeki toparlanmanın ilk önce yurtiçi ve kısa menzil yurtdışı hatlarda, daha sonra ise uzun menzil yurtdışı hatlarda gerçekleşmesi bekleniyor.

PETKM; Petkim Genel Kurul Sonucu ve Kar Dağıtım Politikası / nötr

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY4.22
Hedef Fiyat/Hisse TRY5.00
Getiri Potansiyeli 18%

 Petkim, 2 Ekim günü yapılan Genel Kurul’da kar dağıtım politikasını yineledi. Önemli bir değişiklik olmadığı için hisse performansı üzerinde nötr etki yapmasını bekliyoruz.

 Buna göre şirket net dağıtılabilir karının en az %50’sini hisse ve/veya nakit şeklinde dağıtmayı planlıyor. Nakit dağıtım tek seferde ya da taksitler halinde olabilir.

 Net dağıtılabilir karın, ödenmiş sermayenin %5’inin altında kalması durumunda dağıtım yapılmayabileceğine dair bir madde eklendi.

 Genel Kurul, Yönetim Kurulu’nun 2019 karından %20 oranında bedelsiz kar dağıtımı yapılması yolundaki önerisini onayladı. Bedelsiz dağıtımın yapılacağı tarih henüz belli değil. Buna göre 2.112 milyon TL seviyesinde olan ödenmiş sermaye 422,4 milyon TL artış gösterecek.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten – (5.10.2020)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

THY Hisse ve Petkim Hisse Senedi için Yorum ve Öneriler ilk olarak Coin Otağ‘da yayınlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*