Tesla TSLA hisse senedi hikayesi ancak tam olarak düşündüğünüz gibi değil!

günlük hisse önerileri

Pokerde eski bir söz vardır: sadece kartları oynama, oyuncularla oyna.

Piyasalarda aynı şey. Dağıttığınız kartlara, yani bu hisse senedinin veya hisse senedinin temellerine odaklanamazsınız. Aynı kartları oynayan diğer oyunculara da odaklanmalısınız ve bu, borsadaki alıcı ve satıcı kalabalığının davranışını anlamak anlamına gelir.

Tıpkı pokerde olduğu gibi, bazen kartlar / temeller hiç önemli değildir. Bazen poker oyuncuları, masanın etrafında oturan diğer oyuncuları anlamada bir üstünlükleri olduğunu düşünürler ve siz farkına varmadan, hangi kartların dağıtıldığına bakılmaksızın masanın ortasında büyük bir pot vardır.

Tesla TSLA ile son birkaç ayda% -21.06 hisse ile olan tam olarak buydu. Hisse senedi yükselmeye devam ederken, masanın ortasında, Tesla için muazzam bir piyasa değeri biçiminde büyük bir pot para var ve hiçbirinin şirketin temelleriyle bir ilgisi yok.

Ve duyduğunuzu bildiğim kadarıyla, neredeyse hiçbirinin insanların hisse satın almasıyla ilgisi yok çünkü hisse bölünmesinden bu yana “daha ucuz”.

Elbette, hepimiz Tesla’nın yepyeni dört hissesini 5’e bir paylaşımla aldıklarını düşünen ya da artık bölündüğü için daha “uygun fiyatlı” olduğuna inanan bir arkadaşın saçma hikayelerini duymuşuzdur. Ancak gerçek şu ki, kesirli hisse satın alımları her perakende Davey Günü’nün standart bir özelliği olmuştur.100 $ değerinde Tesla hissesi satın almak istiyorsanız, bunun gerçekleşmesi için bir hisse bölünmesine ihtiyacınız yoktu (ve hisse senedi paylaşımı, hisse başına fiyatı zaten bu seviyeye düşürmedi). Bir arkadaşın saçma sapan hikayeleri sadece bunlar. Belki tamamen uydurma değiller, ancak Tesla hisselerinin ortalama günlük işlem hacminde (günde 70 milyondan fazla hisse) bir yuvarlama hatası bile yok.

Tesla’daki beslenme çılgınlığının hisseyi satın alan bir avuç dolusu ruble ile hiçbir ilgisi yok çünkü bölünmeden sonra daha “uygun fiyatlı”. Hisse senedi satın alan tüccarlarla bir ilgisi var çünkü bölünmeden sonra daha “uygun fiyatlı” olduğu için hisse senedi satın alırken ruble olacağına inanıyorlar. Ve hisse senedi satın alan tüccarlarla ilgili her şeyi var çünkü diğer tüccarların, bölünmeden sonra daha “uygun fiyatlı” olduğu için hisse senedi satın alacağına dair hikayeye inandıklarına inanıyorlar.

Bu eylem halindeki Ortak Bilgi Oyunudur. Kalabalığı izleyen kalabalığın gücüdür. Bu, doğru olduğunu düşündüğünüz şeyin ve kalabalığın doğru olduğunu düşündüğünüz şeyin değil, kalabalığın doğru olduğunu düşündüğünün gücüdür.

Bugün kalabalık, kalabalığın bölünmeden sonra daha ucuz olduğu için hisse senedini satın alan yeni ve rubleler olduğunu düşünüyor. Ve Tesla hisselerindeki beslenme çılgınlığını tetikleyen de budur. Apple AAPL, -% 6,72 de.

En azından 1930’larda John Maynard Keynes’e kadar uzanan, o dönemin sosyal medyasına pazar benzetmesi olarak kullanmak için Gazete Güzellik Yarışması adını veren, yatırım konusunda eski bir fikir. Belki buna Robinhood Etkisi demeliyiz.

Okuyun: Popüler ticaret platformları TD Ameritrade, Robinhood ve diğerleri, Tesla ve Apple hisselerinin ikiye bölünmesiyle Pazartesi günü erken saatlerde kesintilerle karşılaştı

Ancak hem 1930’larda hem de 2020’lerde fikir aynı: bunun gibi pazarlarda temeller önemli değil. Elinize geçen her eli oynayabilirsiniz! Önemli olan, bir şirket veya hisse senedi hakkındaki hikaye ve daha da önemli olan, herkesin inandığına inandığı bir hikaye olup olmadığıdır.

Oyun nasıl bitiyor? İlk defa “ucuz” Tesla hisseleri satın alan bir arkadaşının aptal arkadaşı hakkındaki hikayeleri okumayı bıraktığınızda. Tesla fiyat hareketinde gerçekten bir fark yaratmaya yetecek kadar bu yenilerin ve rublerin olduğu için değil, bu yenilerin ve rublerin orada olduğu hikayesi bozulacağı için.

Son birkaç gün içinde bunun tam olarak gerçekleştiğini gördünüz. Artık hisse bölünmesi sona erdiğine ve “hisse bölünmelerini anlamayan aptallar, Tesla’nın eline yumruk satın alacak!” Diye bağıran yeni çevrimiçi makaleler olmadığına göre, Ortak Bilgi Oyunu diğer yolu kırıyor.

Oku: Tesla’nın hisseleri, başka bir büyük satıcının ifşa edilmesinin ardından düzeltme yapmak için Çarşamba günü tekrar düştü

Ama bu oyunu kimin gerçekten iyi anladığını biliyor musun? Elon Musk. Tim Cook da.

Bu yüzden Tesla, fiyatı çok yüksekken 5 milyar dolara kadar taze hisse senedi satıyor. Bunu, şu anda poker masasının ortasında oturan, aşırı şişirilmiş para potundan komisyon alan ev olarak düşünün.

Bu yüzden Elon ve Tim için endişelenme. Ortak Bilgi Oyunu’nun bir turunu daha sürmek için başka bir hikaye bulacaklar.

Hep yaparlar.

Beğenebileceğiniz İçerikler


hisse önerileri

TOASO, PETKM, PGSUS, ISGYO Hisse Senedi Yorumları ve Önerileri – (8.09.2020)


hisse önerileri

Kazandırma Potansiyeli Yüzde 44 Üzeri 8 Hisse Senedi Tavsiyesi – 8.09.2020

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Tesla TSLA hisse senedi hikayesi ancak tam olarak düşündüğünüz gibi değil! ilk olarak Coin Otağ‘da yayınlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*