fbpx

SISE, VESTL, OTKAR, ALKA, ANACM Haftalık Hisse Önerileri – (24-28 Ağustos 2020)

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 endeksi %1.5 değer kaybederken oldukça volatil bir hafta geçirdik. Aynı oynaklık dolarTL kurunda yaşandı ve TL Dolar karşısında %0.52 değer kaybetti.

Haftaya 1100 seviyesi üzerinde kalma çabası ile başlayan endeks doğalgaz keşfi açıklamaları ile birlikte Çarşamba günü %3 yükseliş gösterdi. Cuma günü 1141 seviyesini gören endeks, Karadeniz açıklarında keşfedilen doğalgaz ile ilgili ayrıntıların açıklanmasının ardından ciddi bir kar satışı ile haftayı 1109 seviyesinde kapadı. Piyasa önce doğalgaz haberini satın aldı ve beklentinin gerçekleşmesi ile kar satışına yöneldi diyebiliriz. Doğalgaz’ın 2023 yılından itibaren kullanıma başlanması oldukça önemli. Türkiye’nin yıllık 14 milyar $ doğalgaz faturası var ve 2023 yılından itibaren bu faturayı 7 yıl gibi bir süre ödemeyecek olmamız özellikle cari işlemler açığı açısından oldukça pozitif. Ancak 2023 yılına kadar Türkiye’nin mevcut sorunları masada kalmaya devam ediyor. Piyasalar bu nedenle 3 yıl sonrasını şimdiden almazlar. Ancak bu beklentinin mevcut olması uzun vadede piyasalarda destek olmaya devam edebilir. Ayrıca zaman içerisinde açıklanan 320 milyar metreküp rezerve ilave rezervlerin de eklenmesi veya petrol arama faaliyetlerinden sürpriz haberlerin gelmesi piyasalardaki pozitif beklentileri güçlendirebilir. Ancak kısa vadede sorunları ortadan kaldırmaz.

Diğer yandan Cuma günü kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu teyit ederken görünümü negatife indirdiğini açıkladı. Fitch açıklamasında bütçe açığındaki genişlemeyi, TCMB rezervlerindeki erimeyi, bankalar üzerinden kredi genişlemesinin TL üzerinde baskı yaratmasını ve TL’deki değer kaybını, TCMB’nin geç davranması gibi noktalara raporunda yer verdi. Fitch kararı’nın Borsa üzerinde sürpriz etki yaratmasını beklemiyoruz. Ancak bazen satış baskısı altında kalan anlarda normalde etki etmeyecek haberler bile satış için bahane olarak kullanılabilir. Bu sıkça yaşadığımız bir durum.

Borsa

Borsa endeksi 1137 seviyesindeki 50-günlük otalamayı denedi ancak bu seviye üzerinde kalmakta başarısız oldu. Kalıcı bir yükseliş için 50-günlük ortalamanın üzerinde bir endeks gerektiğini sürekli belirtiyoruz. Bu olmadıkça endeksteki yükselişler tepki yükselişinden öteye geçemiyor.

Haftalık grafikte görünüm kötü değil. 1060-1070 bölgesi haftalık ortalamaların yoğunlaştığı bölgeler bu nedenle güçlü desteklerimiz bu seviyeler. Borsa endeksi bu seviyelerin üzerinde kaldığı sürece 1136 direncini geçme isteği devam edebilir. Buna karşın endekste 1060 seviyesinin altında haftalık kapanış alırsak satış baskısı artabilir. Bu durumda pozisyonlar kapatılabilir ve daha fazla nakde geçilebilir.

Strateji

Taktik olarak Borsa endeksinin 50 günlük ortalaması olan 1135 seviyesinin altına gerilediği günden bu yana yorumlarımızda, artık piyasanın kredili pozisyonlar için uygun olmadığını hatta portföylerde nakit oranların %50 seviyesine kadar artırabileceğini ifade ediyoruz. Bu önerimiz halen geçerli.

Özellikle kısa vadeli yatırımcılar için riskli bir dönemdeyiz. Uzun vadeli yatırımcılar için ise güçlü ve iskontolu şirketlerde bulundukları sürece önemli bir sorun görmüyoruz. Portföyünde nakit bulunduran yatırımcılar ise bilançoların ardından güçlü nakit akışına sahip, borcu olmayan, güçlü ve lider şirketlerde yaşanabilecek düşüşleri alım fırsatı olarak görebilirler.

ÜCRETSİZ 100 BİN TL ile DEMO HESABI AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

Pozisyonlarını kapatmak istemeyenler ise VIOP endeks kontratında ya da sahip olduğu hisse senedinin kontratı varsa ilgili kontratta Short (kısa – satış) yönlü pozisyon açarak kendilerini koruma altına alabilir ve süreç netleşene kadar bu şekilde izleyebilirler. BIST100 endeksinin 1060 seviyesi altına yerleşmesi durumunda ilave kısa pozisyonlar açılabilir.

DOLAR

DolarTL kurunda volatil bir süreci geride bıraktık. Doğalgaz haberleri ile 7.21 seviyesine gerileyen DolarTL ardından 7.34 seviyesine yeniden yükseldi ve haftayı bu seviyelerde kapadı. DolarTL için 7.40 seviyesi önemli bir direnç. Bu seviyenin kırılması durumunda yukarı hareket hızlanabilir. Yukarıda direnç vermek sağlıklı değil. Aşağıda ise 7.20 seviyesi geçen hafta anlamlı bir destek oldu. TCMB’nin sıkılaşma hamlelerinin önümüzdeki hafta yine devam etmesi beklenebilir. TCMB’nin kullanabileceği pek çok araç olduğu unutulmasın. Merkez’in fonlama maliyeti %9.40 seviyesine geldi. Muhtemelen önümüzdeki hafta %10 seviyesinin üzerine yükselebilir. Alınan önlemlerin kurda stabilizasyonu sağlayıp sağlayamayacağını izleyeceğiz.

SISE, VESTL, OTKAR, ALKA, ANACM

SISE, VESTL, OTKAR, ALKA, ANACM Haftalık Hisse Önerileri – (24-28 Ağustos 2020)

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

SISE, VESTL, OTKAR, ALKA, ANACM Haftalık Hisse Önerileri – (24-28 Ağustos 2020) ilk olarak Coin Otağ‘da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!