SISE, EGEEN, JANTS, ENJSA, TOASO, TKFEN için Haftalık Hisse Yorumları

günlük hisse önerileri

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 endeksi %1.3 değer kaybederken zayıf seyrini korudu ve direnç bölgelerini aşmakta zorlanmaya devam etti. Dolar kuru %1.4 yükselirken, EuroTL kurunda %0.6 yükseliş görüldü.

ABD Borsalarında Teknoloji Şirketlerinde Satışlar Öne ÇıktıHaftanın en büyük sürprizi ABD Borsalarından özellikle Nasdaq Borsasından geldi diyebiliriz. Nasdaq, Microsoft, Apple, Tesla gibi öncü teknoloji şirketlerinden gelen satışlarla haftayı %3.3 değer kaybı kapattı. Nasdaq Borsası 12074 seviyesinden başlattığı düşüşü 10875 seviyesine kadar sürdürdü ve Cuma günü aynı zamanda 50-günlük ortalamasına denk gelen bu noktalardan tepki yükselişi gösterdi. S&P endeksi haftayı %2.3, Dow Jones %1.8 değer kaybı ile kapatırken, Alman DAX borsası %1.5 düşüş gösterdi. Cuma günü ABD Borsalarında gelen tepki hareketleri, yaşanan düşüşün kar satışı ile sınırlı olduğu düşüncesini destekler nitelikte.

Yurtiçinde Gündem AkdenizYurtiçi piyasalarda dikkatler Doğu Akdeniz’deki gelişmelerde olmaya devam edecek görünüyor. 23-24 Eylül tarihlerinden yapılacak AB zirvesi bu bakımdan önemli olacak. Yunanistan Nato’nun teknik toplantısına katılmayı reddetmesi Türkiye tarafının elini bir miktar güçlendirmiş görünüyor. Ancak konunun AB tarafı halen belirsizliğini koruyor. Doğu Akdeniz, Kıbrıs konuları gündemde kalmaya devam edecek görünüyor. Diğer yandan TL’deki seyir, TCMB’nin adımları yine piyasalar üzerindeki kırılganlığı belirleyen faktörler.

GOÜ borsa endekslerinde ise MSCI GOÜ endeksi haftayı %2’ye yakın değer kaybı ile tamamlarken, G.Afrika borsasındaki yolsuzluk gelişmeleri üzerine yaşanan %5.3’lük düşüş dikkat çekiciydi. Rusya borsası haftayı %3.6, Hindistan Borsası %2.8 değer kaybı ile haftayı tamamladı. Geçen hafta borsa endeksleri açısından verimli bir hafta olmadı.

İşsizlik Verileri İzlenecekÖnümüzdeki hafta içeride Perşembe günü İşsizlik verileri izlenecek. Bunun dışında önemli bir veri akışı görünmüyor. Dışarıda ise Salı günü Euro bölgesi büyüme verileri ve Perşembe günü ECB Faiz kararı ve açıklamaları izlenecek. Cuma günü ise İngiltere büyüme verisi, Almanya ve ABD enflasyon verileri önemli olacak.

Borsa

Borsa endeksinde geçen haftaya göre görünüme göre fazla bir fark olmazken teknik olarak zayıf seyir sürüyor. Yukarıda 1092 seviyesindeki 22-günlük ortalama direnci bulunuyor. Bu seviye geçilirse Endeksin 1130 seviyesindeki 50-günlük ortalama direnci test edilebilir. Kalıcı ve güven veren bir seyir için 50-günlük ortalamanın üzerinde bir endeks gerektiğini sürekli belirtiyoruz. Bu olmadıkça endeksteki yükselişler tepki yükselişinden öteye geçemeyecektir.

Destek olarak 1074 desteği önemini koruyor. Bu desteğin kırılması aşağı doğru düşüşü hızlandırabilir. Bu nokta kritik olarak izlenmeli.

Strateji

Taktik olarak Borsa endeksinin 50 günlük ortalaması olan 1130 seviyesinin altında kaldığı sürece piyasa kredili pozisyonlar için uygun değil. Hatta portföylerde hisse senedi oranlarının en fazla %50 seviyesinde tutulması sağlıklı olabilir.

ÜCRETSİZ 100 BİN TL ile DEMO HESABI AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

Özellikle kısa vadeli yatırımcılar yani borsaya birkaç günlük olarak bakan ve sürekli al sat yapmaya çalışanların dikkatli ve hızlı olmasını tavsiye ederim. Uzun vadeli yatırımcılar için ise güçlü ve iskontolu şirketlerde bulundukları sürece önemli bir sorun görmüyoruz.

Pozisyonlarını kapatmak istemeyenler ise VIOP endeks kontratında ya da sahip olduğu hisse senedinin kontratı varsa ilgili kontratta Short (kısa – satış) yönlü pozisyon açarak kendilerini koruma altına alabilir ve süreç netleşene kadar bu şekilde izleyebilirler. BIST100 endeksinin 1074 seviyesi altına yerleşmesi durumunda ilave kısa pozisyonlar açılabilir.

DOLAR

DolarTL kuru geçen hafta 7.40 seviyesindeki kritik eşik direncini geçti. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece Dolar kurunda yukarı hareket sürebilir. Destek olarak 7.40 ve 7.34 seviyeleri izlenmeli. Direnç olarak bir seviye vermek güç ancak kanal çizgisi olan 7.53 seviyesi direnç olarak izlenebilir.

SISE, EGEEN, JANTS, ENJSA, TOASO, TKFEN

Integral Yatirim Haftalik Hisse Onerileri %E2%80%93 7 11 Eylul 2020

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni 7-11 Eylül 2020

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

SISE, EGEEN, JANTS, ENJSA, TOASO, TKFEN için Haftalık Hisse Yorumları ilk olarak Coin Otağ‘da yayınlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*