fbpx

Şişe Cam Hisse Yorumu | Getiri Potansiyeli Yüksek | Halk Yatırım – (29.07.2020)

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güncellenme Tarihi 29 Temmuz 2020

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

İçerik Başlıkları
gizle

Net kar beklentilerin altında

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 6,01 TL
Hedef Fiyat: 9,05 TL
Getiri Potansiyeli: %45

Şişecam, yılın ikinci çeyreğinde piyasa ortalama beklentisi olan 141 mn TL ve beklentimiz olan 114 mn TL’nin altında 84,6 mn TL net kar açıkladı. Ertelenmiş vergi gelirinin beklentimizin altında gerçekleşmesi nedeniyle net kar beklentimizin altında kaldı. Trakya Cam (düzcam) tarafında; piyasa ortalama beklentisi olan 140 mn TL’lik net zarar beklentisinin üzerinde, 181 mn TL’lik net zarar beklentimizin ise altında 156 mn TL net zarar açıklarken; Anadolu Cam (cam ambalaj) tarafında, net kar piyasa ortalama beklentisinin %6 üzerinde, beklentimiz olan 125 mn TL ile uyumlu 123,3 mn TL, Soda Sanayii (kimyasallar) tarafında; net kar hem bizim hem piyasa ortalama beklentisinin %6 üzerinde 326,5 mn TL seviyesinde gerçekleşti. İkinci çeyreğe yönelik zayıf finansal sonuçların bir ölçüde fiyatlandığını düşünüyor, hem üçüncü çeyrek finansallarına yönelik toparlanma beklentisi hem de birleşmeye yönelik beklentiler nedeniyle hisseye olan ilginin devam edebileceğini düşünüyoruz.

Ciro beklentiler ile uyumlu

Şirketin 2Ç20’de satış gelirleri piyasa ortalama beklentisi olan 4.076 mn TL’nin %3,5 üzerinde, beklentimiz olan 4.154 mn TL’ye yakın yıllık bazda %10,1 azalışla 4.219 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Toplam gelirler içerisinde payı %31’e yükselen cam ambalaj segmenti gelire ikinci çeyrekte en fazla katkıyı sağlayan oldu. Şişecam’ın ikinci çeyrekte net gelirlerinin %28‘i düzcam, %31‘i cam ambalaj, %23‘ü kimyasallar, %14‘ü cam ev eşyası ve kalanı diğer faaliyetlerden kaynaklandı. Trakya Cam (düzcam) segmenti satış gelirleri bizim beklentimizin %3,7, piyasa ortalama beklentisinin %7 üzerinde gerçekleşti. Covid-19 etkisi ile kapasite kullanım oranlarında önemli düşüş ve tüm segmenlerde gözlenen hacim daralması ile fiyatlandırma ve ürün karmasının azalış yönünde bulunan etkisi nedeniyle bir önceki yılın aynı dönemine göre %31 azalışla 1.195 mn TL’lik gelir sağlandı. Soda Sanayi (kimyasallar) segmenti satış gelirleri hem bizim hem piyasa ortalama beklentisi ile uyumlu gerçekleşti. Kimyasallar segmenti geliri, ikinci çeyrekte zayıf fiyatlandırma ortamına rağmen kısmen pozitif kur etkisi ile dengelenerek yıllık bazda %1,5 azalarak 1.066 mn TL oldu. Anadolu Cam (cam ambalaj) segmenti satış gelirleri de hem bizim hem piyasa ortalama beklentisi ile uyumlu gerçekleşti. Satış hacminde gözlenen artışın yanısıra, fiyat artışları ve ürün karmasının pozitif katkısı ile yıllık bazda %18,8 artışla 1.320 mn TL’lik gelir kaydedildi. Cam ev eşyası segmenti gelirleri de, Covid- 19 nedeniyle zayıf satış hacmi ve fiyatlandırma ortamının sonucu olarak, yıllık bazda %28 azalarak 581 mn TL seviyesinde gerçekleşti. 2Ç20’de uluslararası gelirlerin payı %59, yurt içi gelirlerin payı ise %41 seviyesinde gerçekleşti.

Kaynak: Halk Yatırım

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hissebank | Hisse Öneriler - Hisse Yorumları ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!