fbpx

Şeker Yatırım’dan Yüksek Potansiyelli Hisse Önerisi

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

PETKİM ÖNERİ: AL

Petkim için parçaların toplamı değerlememize göre pay başına düzeltilmiş 12 aylık 4.45 TL hedef fiyata ulaşmakta ve AL önerimizi sürdürmekteyiz. Şirket’in karlılığında etkili olan etilen-nafta fiyat spreadi, COVID-19 salgını etkisiyle Mayıs 2020’de 81 ABD dolarına kadar gerileme göstermiştir. Ancak, bu fiyat farkı 3Ç20’de iyileşme göstererek 321 ABD doları/ton’a ulaşmış ve Kasım ayının son haftasında 438.5 ABD doları/ton’a yükselerek 4Ç20’de bugüne kadar 354 ABD doları/ton ortalamasına ulaşmıştır. 2021 yılında, ikinci büyük bir COVID-19 salgını etkisi hariç tutulduğunda, global ekonomilerin görece olarak toparlanma göstereceği beklentisine dayanarak, bu fiyat makasının tedricen iyleşmeye devam etmesini beklemekteyiz. Petkim, COVID-19 salgınına rağmen 9A20’de oldukça sağlıklı satış hacmi elde edebilmiştir. Şirket’in operasyonel karlılığı ise, etilen-nafta spreadlerindeki daralmaya rağmen, termoplastikler gibi ürünlerin fiyatlarındaki gerilemenin nafta fiyatlarındaki gerileyemeye kıyasla daha az gerçekleşmiş olmasıyla, sağlıklı seyrini sürdürebilmiştir. Şirket’in bu sağlıklı opeasyonel performansını 4Ç20’de de sürdürebilmiş olmasını beklemekteyiz. Bunun yanında, Petkim payları için orta vadeli bir bakış açısı da benimsenebileceğini düşünmekteyiz; Şirket, STAR Rafinerisi’nin devreye girmesiyle hammaddesi naftanın büyük bir bölümünü bu rafineriden kesintisiz olarak temin edebilmeye başlamıştır. Ayrıca, Petkim’in de tesislerinin bulunduğu sahada, SOCAR Grubu tarafından henüz planlanma aşamasında olan petrokimya yatırımlarının da hammadde ve ürün miksini iyileşmesini sağlayabileceğini düşünmekteyiz.

Demo Hesabı Açarak Ücretsiz 100 Bin TL ile Yatırım Yapmaya Başla!

 Petkim, 3Ç20’de süreglen talep ile kuvvetli satış hacmi gerçekleştirebilmiştir – Petkim, 3Ç20’de, yıllık %7.0 ve çeyreklik %16.4 oranlarında artışlarla oldukça kuvvetli, 638bin ton ürün satışı gerçekleştirebilmiştir. COVID-19 salgını sırasında belirgin düşüş göstermiş olan petrokimya ürünleri fiyatları, 3Ç20’de iyileşmeye başlamış, ancak hammadde fiyatlarındaki gerilemeye paralel olarak düşük seyretmiş olan ürün fiyatları nedeniyle, yine de geçtiğimiz yılın aynı döneminin altında gerçekleşmişlerdir. TL’nin ABD doları karşısındaki yıllık bazda %27.4 (çeyreklik %5.4) oranındaki değer kaybının da etkisiyle, Petkim’in satış gelirleri yıllık bazda %3.4 oranında artış gösterebilmiş, ve bir önceki çeyreğe kıyasla %35.5 oranında artarak 3,038mn TL olarak gerçekleşmiştir. Etilen-nafta fiyat farkı 3Ç20’de iyileşmeye başlamış ve bir önceki çeyreğin %26 üzerinde, 321 ABD doları/ton ortalamasında gerçekleşmiştir; ancak COVID-19 etkisiyle bu fiyat farkı, geçtiğimiz yılın aynı döneminin %33 altında kalmıştır. Petkim’in belli başlı ürünleri arasında olan termoplastiklere yönelik talebin salgından belirgin etkilenmemiş olması, fiber tüketiminin bir önceki çeyreğe kıyasla artması ile, nafta fiyatlarındaki yıllık %21 gerileme ile (çeyreklik %67 artış) bu ürünlerin marjları sağlıklı seyirlerlini sürdürmüştür. Böylelikle Petkim’in çeyreklik FAVÖK marjı, etilen-nafta fiyat makasındaki gerilemeye rağmen yıllık bazda 3.0 y.p. artarak (çeyreklik 1.0 y.p. azalışla) 3Ç20’de %16.5’a yükselmiş; Şirket, bu dönemde yıllık %26.9 oranında artışla, (çeyreklik %27.6) 500mn TL tutarında FAVÖK elde edebilmiştir.

 Polietilen döngüsünde iyileşme işaretleri – Polimer fiyatlarındaki iyileşme, PVC fiyatlarının geçtiğimiz aylarda son 9 yılın en yüksek fiyatlarını görmüş olmaları ve C4 ürün fiyatlarındaki iyileşme, sektörde en kötünün geride kalmış olabileceğine işaret etmektedir. Böylelikle, hızlı tüketim ve gıda maddeleri paketleme talebinin kuvvetli seyri ve inşaat ve otomotiv sektörleri aktivitelerinin iyileşmesinin desteğiyle, önümüzdeki günlerde polietilen döngüsünde iyileşme gözlemlemeye devam edebileceği düşünülmektedir. Ayrıca, Petkim payları için, Şirket’in 10mn ton rafinaj kapasitesine sahip STAR RAfinerisi’nden kesintisiz olarak hammadde temini yapamaya başlamış olması ve bu rafineriyle sinerjilerin kalite standardizasyonu ve stabilizasyonu, ve stok maliyetlerinde tasaruflar gibi genişletilebilecek olmasıyla orta dönemli bir bakış açısı da benimsenebileceğini düşünmekteyiz. Şirke’int, ayrıca SOCAR tarafından Aliağa kampusunda yapılması henüz planlanma aşamasında olan yeni petrokimya yatırımlarından da hammadde ve ürün miksi bakımından olumlu etkilenebileceğini düşünmekteyiz.

 STAR Rafinerisi’nde dolaylı ortaklık için yapılacak ödemenin son taksiti 30 Haziran 2021’e kadar ertlenmiştir – Petkim, SOCAR Grubu şirketlerinden STAR Rafineri’de dolaylı olarak %18 oranında bir paya sahip olmak üzere, hakim ortağı SOCAR Türkiye Enerji (STEAŞ) ile STEAŞ’tan Rafineri Holding’in %30 payını 720 milyon ABD doları karşılığında satın alma yönünde bir sözleşme imzalamıştır. Sözleşmenin kapanışıyla birlikte Petkim, yıllık yaklaşık 10mn ton ham petrol rafinaj kapasitesine sahip STAR Rafinerisi’nde dolaylı olarak %18 pay sahibi olacaktır. Kapanış ve dolayısıyla 3. taksit ödemesi için belirlenen son tarih, pandemi sonrasında, 30 Haziran 2021′ ertelenmiştir.

 Riskler Beklentilerin altında gerçekleşebilecek talep ve nafta-etilen ve diğer ürünler fiyat makası, ve Aliaga kampusunda yapılması henüz planlanma aşamasında olan yatırımların Petkim’in nakit akımı üzerinde belirgin etkili olması hedef fiyat ve tavsiyemi üzerindeki riskleri oluşturmaktadır.

Kaynak: Şeker Yatırım – (02.12.2020)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Ücretsiz VİOP Eğitimine Kayıt Olun, Yatırımı Öğrenin

Şeker Yatırım’dan Yüksek Potansiyelli Hisse Önerisi ilk olarak Hisse Bank’da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!