Şeker Yatırım’dan Yüksek Potansiyelli Hisse Önerisi

hisse önerileri

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

COCA COLA İÇECEK ÖNERİ: AL

İNA analizine göre hedef hisse fiyatını 64.34 TL hesapladığımız Coca Cola İçecek için AL önerimizi koruyoruz.

• Coca Cola İçecek (CCİ), 10 ülkede 26 üretim tesisi ile 400 milyonluk bir nüfusa hitap etmektedir – Alkolsüz içecek üretimi ve satışı konusunda faaliyet gösteren Coca Cola İçecek, ortağı konumunda olan The Coca Cola Company’nin sahip olduğu markalardan oluşan gazlı meyve suyu, su, enerji ve sporcu içecekleri ve buzlu çaydan oluşan gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştirmektedir. Şirket, hâlihazırda Türkiye haricinde yurt dışında Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ürdün, Irak, Suriye ve Tacikistan’da faaliyet göstermektedir. Şirket, gerçekleştirdiği faaliyetler kapsamında 3 ana kategoride (gazlı, gazsız (su hariç), su) çeşitli markalar altında ürünler sunmaktadır. Şirket’in Türkiye operasyonlarının toplam satış hacmindeki payı 9A20’de %42,4 iken uluslararası operasyonlarının toplam satış hacmindeki payı ise %57,6’dir. 9A20 itibariyle konsolide satış hacmi içerisinde gazlı içecekler kategorisinin %82’lik, gazsız içecekler kategorisinin (su hariç) %7’lik ve su kategorisinin %11’lik payı bulunmaktadır.

Demo Hesabı Açarak Ücretsiz 100 Bin TL ile Yatırım Yapmaya Başla!aw

• Şirket, 2020 yılının Ocak ve Şubat aylarında özellikle Pakistan ve Orta Doğu operasyonlarından sağlanan kuvvetli hacim büyümesi sayesinde elde etmiş olduğu güçlü operasyonel büyümenin etkisiyle 3A20’de %3,8’lik satış hacmi büyümesi yakalamıştı. Ancak; Mart ayından itibaren Covid 19 pandemisinin yerel ve global ölçekte olumsuz etkilerinin artması sebebiyle çoğu yerde üretim, satış ve tüketim kanalları sekteye uğramış, alınan tedbirler dolayısıyla Şirket’in de operasyonları negatif etkilenmiştir. Yılın ikinci çeyreği ise pandeminin etkilerinin en ağır hissedildiği çeyrek olmuş, yerinde tüketim kanallarının kapatılması ve paket dağılımının değişmesinden kaynaklı olumsuz etkilerle birlikte Şirket 6A20’de konsolide bazda %8,7’lik satış hacmi daralması yaşamıştır. Haziran ayı itibariyle genel olarak çoğu ekonomilerde normale dönüş faaliyetlerinin başlaması, etkin pazar uygulamaları, gazlı içecekler kategorisinin güçlü seyretmesi, Pakistan operasyonlarının geçen seneye göre gözle görülür toparlaması ve yerinde tüketim kanallarının tekrardan açılmasının olumlu etkileriyle Şirket, 6A20’deki konsolide daralmayı bir miktar telafi ederek 9A20 sonunda %4,7’lik konsolide satış hacmi daralması ile 957mn ünite kasa satış hacmi elde etmiştir.

• Satış gelirleri açısından Şirket başarılı fiyatlama stratejisi, ünite kasa başına satış gelirlerindeki artış ve kur çevrim farklarının olumlu etkisi ile 9A20’de %13,7’lik artışla 11.207mn TL’lik konsolide satış geliri elde etmiştir. Şirket’in konsolide ünite kasa başına net satış gelirleri ise 9A20’de yıllık bazda %19,3 artışla 11,71 TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirket’in konsolide net kar rakamı ise 9A20’de 9A19’ye göre %44,6 yükselerek 1.396mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in döviz cinsi nakitten kaynaklanan kur farkı gelirleri artış göstermesine rağmen yerel para birimi cinsinden borçlarının toplam borçlar içindeki payının artmasından kaynaklanan daha yüksek faiz giderleri sebebiyle 9A20’de Şirket, 110mn TL net finansal gider kaydetmiştir. Şirket’in 9A20’deki konsolide FAVÖK rakamı ise 2.610mn TL seviyesinde gerçekleşerek yıllık %27,7’lik artış göstermiştir. Konsolide olarak Şirket’in operasyonlarındaki etkin maliyet yönetimi ve yükselen ünite kasa başına satış gelirleri sayesinde Şirket; 9A20’de 1.2 yp artışla %35,9’luk konsolide brüt kar marjına ulaşmıştır (9A19: %34,7). FAVÖK marjı ise güçlü faaliyet karlılığı sayesinde 9A20’de %23,3 seviyesine yükselmiştir (9A19: %20,7)..

•Şirket’in konsolide borcu 2019 yıl sonu ile kıyaslandığında %11,6’lık düşüş kaydederek 817mn USD olmuştur. Şirket’in Net Borç/FAVÖK oranı (9A19: 1,18) ise güçlü nakit akışı ve kuvvetli operasyonel karlılık sayesinde 9A20’de 0,54’e gerilemiştir. Güçlü karlılık, düşük yatırım harcamaları ve kuvvetli nakit akışı sonucu Şirket, 9A20’de 1.894mn TL’lik serbest nakit akımı elde etmiştir.

•Pandemi ortamında aşı çalışmalarının ve dağıtımının olumlu seyretmesi ve buna bağlı olarak normalleşme sürecinin de etkisiyle ilerleyen dönemlerde yerinde tüketim kanallarının toparlanmasını ve turizm aktivitelerinin önümüzdeki yıl pozitif yansımasının Şirket üzerinde güçlü pozitif etkileri olacağını düşünüyoruz. Bu öngörüler ışında; 2020 yılsonunda fiyatlama stratejisi, konsolide satış hacminde iyileşme ve normalleşme sürecinde uluslararası operasyonların belirgin katkısı ile Şirket’in yıllık %15,5’lik artışla 14.140mn TL’lik satış geliri elde edeceğini tahmin etmekteyiz. Şirket’in ayrıca 2020 yılsonunda 3.054mn TL FAVÖK ve 1.442mn TL net kar rakamına ulaşacağını, karlılık marjlarında iyileşmenin son çeyreğe de yansıyacağını öngörmekteyiz. Ancak; pandeminin olumsuz yönde devam etmesi durumunda yeni tedbirler ve yasaklamalarla birlikte tüketici davranışlarının negatif etkileneceğini ve TL’nin Dolar ve Euro’ya karşı olası değer kaybının net karlılığı baskılayacağını göz ardı da etmiyoruz.

•Şirket için önerimiz AL yönünde bulunuyor – Şirket için İNA analizi ve benzer şirket çarpanlarına göre; Coca Cola İçecek için 64.34 TL hedef hisse fiyatımızı ve “AL” önerimizi sürdürüyoruz. Cari hisse fiyatı 56.05 TL olan CCİ, hedef hisse fiyatımıza göre %14,8 getiri potansiyeli taşımaktadır. Güçlü net karlılık, karlılık marjlarında iyileşme, 2020 yılsonuna ilişkin olumlu beklentilerimiz ve Şirket için yukarı yönlü risklerin ilerleyen dönemlerde daha belirgin olacağı düşüncemiz üzerine CCOLA.TI’ya portföyümüzde yer vermeye devam ediyoruz. Şirket, 2020T 9.89x F/K çarpanı ve 5.25x FD/FAVÖK çarpanıyla işlem görmektedir.

Kaynak: Şeker Yatırım – (1.12.2020)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Ücretsiz VİOP Eğitimine Kayıt Olun, Yatırımı Öğreninaw

Şeker Yatırım’dan Yüksek Potansiyelli Hisse Önerisi ilk olarak Hisse Bank’da yayınlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*