fbpx

PETKİM (PETKM) Hisse Yorumu Yüksek Yükseliş Potansiyeli! – 02.09.2020

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

PETKİM (PETKM) Cari Fiyat: 3,91 TL – Hedef Fiyat: 5,10 TL (Yükseliş Potansiyeli %30)

Petrokimya sektöründe ürün ve hammadde fiyatlarında COVID-19 salgın sürecinde belirgin bir volatilite gözlemlenmiştir. Mayıs ayında 81 ABD dolarına kadar gerilemiş olan etilen-nafta fiyat makası, yeniden iyileşerek 3Ç20’de bugüne kadar 325 ABD doları/ton ortalamasına ulaşmıştır.

Global ekonomilerin 2Y20’de iyileşmeleri beklenmektedir, ve ikinci bir COVID-19 salgını dalgası sonucunda ekonomilerin yeniden kapanması olasılığı hariç tutulduğunda, bu fiyat makasının, hızlı tüketim ve gıda maddeleri paketleme talebi ile, ve orta-uzun dönemde inşaat aktivitelerinin ve otomotiv üretiminin yeniden başlaması ile tedricen iyileşmesini beklemekteyiz.

Bu koşullarda, Petkim için Şirket’e özel nedenler ile görece olarak daha uzun dönemli bir bakış açısının benimsenebileceğini düşünmekteyiz. Petkim, COVID-19 sürecinde üretim kapasitesini optimize etmiştir; böylelikle, 2020 yılında Şirket’in üretim miktarında ancak sınırlı bir gerileme gözlemleyebileceğimizi düşünmekteyiz. Şirket’in STAR Rafinerisi’nden hammadde tedariği ve diğer konularda elde edilebileceği, başta navlun giderlerinden tasarruflar olmak üzere diğer sinerjik faydaların 2020-2021 yıllarında belirginleşebileceğini, ve tesislerinin kurulu olduğu kampüste yapılması henüz planlanan yeni petrokimya yatırımları ile potansiyel olarak hammadde ve ürün miksini iyileştirebileceğini düşünmekteyiz.

ÜCRETSİZ 100 BİN TL ile DEMO HESABI AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

Petkim payları, COVID-19 salgını sürecinde Şirket’in bazı ürünlerine artan talep ve kapasite opmizasyonu ile satış faaliyetlerini sağlıklı bir ölçüde sürdürebilmiş olması, ve etilen nafta spreadindeki daralmaya rağmen diğer (termoplastik vb) ürünlerinin fiyat makaslarının olumlu seyri ile son 3 ayda BIST-100’ün %10 üzerinde performans göstermişlerdir. Şirket payları için 2Ç20 sonuçlarının açıklanmasından sonra güncellediğimiz 12 aylık 5.10 TL hedef fiyatımızla “AL” önerimizi sürdürmekteyiz.

Kaynak: Şeker Yatırım – 02.09.2020

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

PETKİM (PETKM) Hisse Yorumu Yüksek Yükseliş Potansiyeli! – 02.09.2020 ilk olarak Coin Otağ‘da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!