fbpx

Pegasus Hava Yolları Hisse Yorumu | Halk Yatırım – (13.08.2020)

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır. 

PGSUS ile 2Ç20 Finansal Sonuçlar – Negatif

Öneri: TUT
Hisse Fiyatı: 49,90 TL
Hedef Fiyat: 56,90 TL
Getiri Potansiyeli: %14

 Beklentilerin üzerinde net zarar. Pegasus yılın ikinci çeyreğinde, hem bizim beklentimiz olan 628,0 milyon TL hem de ortalama piyasa beklentisi olan 779,2 milyon TL’nin üzerinde, 927,1 milyon TL net zarar açıkladı. Beklentimizin üzerinde gerçekleşen net zararda, beklentimizden kötü gelen diğer faaliyetlerden giderler etkili oldu. Şirket ayrıca, ilk çeyreğe benzer olarak ileriye dönük trafik ve mali performansa ilişkin belirsizlikler devam ettiği için 2020 yılına ilişkin revize beklentilerini paylaşmadı.  Satış gelirleri beklentilerin üzerinde gerçekleşti. İkinci çeyrekte net satış gelirleri, beklentimizin %37,4, ortalama piyasa beklentisinin de %30,3 üzerinde, yıllık bazda %94,2 azalışla 151 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yılın ikinci çeyreğinde yan gelirler yıllık bazda %94,3, iç hat yolcu gelirleri %86,2, dış hatlar yolcu gelirleri de %98,8 azalış gösterdi.

 FAVÖK beklentilerden iyi geldi. FAVÖK yılın ikinci çeyreğinde, beklentimiz olan -277,3 milyon TL ve ortalama piyasa beklentisi olan -265,6 milyon TL’nin altında, -119,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. AKK başına birim gelir 2Ç20’de yıllık bazda %14 artışla 4,30€ seviyesine yükselirken, geçen yılın aynı döneminde 3,10€ seviyesinde yer alan AKK başına birim gider düşük kapasitenin yanısıra sabit giderlerin etkisiyle 2Ç20’de 19,4€ seviyesine yükseldi. Böylece birim gelir-gider makası daralarak operasyonel karlılığı baskıladı.

 Finansman gideri net karı baskılamaya devam etti. Operasyonel olmayan tarafta ise, ağırlıklı olarak türev araçların gerçeğe uygun değer farklarından oluşan giderler kaynaklı 236,9 milyon TL seviyesinde gerçekleşen esas faaliyetlerden net diğer gider net zararı artıran ana unsur oldu (2Ç19: 4,3 milyon TL esas faaliyetlerden net diğer gider kaydedilmişti). Ayrıca, yıllık bazda 26,8 milyon TL azalış göstermesine rağmen 36,6 milyon TL seviyesinde gerçekleşen net finansman gideri de net zararı artıran bir diğer unsur oldu.

 Sonuçların hisse performansına negatif yansıyacağını düşünüyoruz. Beklentilerden kötü gelen net zarar rakamı dolayısıyla finansalların hisse performansına etkisinin negatif olacağını düşünüyoruz. Mevcut durumda PGSUS için 12 aylık hedefimiz 56,90 TL seviyesinde bulunuyor. Ancak, şirketin bugün düzenleyeceği telekonferans sonrasında tahminlerimizi ve hedef fiyatımızı gözden geçirip güncelleme notu paylaşıyor olacağız.

ÜCRETSİZ 100 BİN TL ile DEMO HESABI AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: Halk Yatırım

 

Beğenebileceğiniz İçerikler


hisse önerileri

PETKM Hisse Senedi Yorumu | ICBC Yatırım Hisse Önerileri – (13.08.2020)


hisse önerileri

Kardemir D Hisse Yorumu | Yüksek Potansiyel Getirisi | Halk Yatırım – (13.08.2020)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hissebank | Hisse Öneriler - Hisse Yorumları ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!