Otokar Hisse Yorumu & Yüksek Getiri Potansiyeli / Halk Yatırım – (28.07.2020)

günlük hisse önerileri

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

İhracatın desteğiyle bilanço güçleniyor

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 168,30 TL
Hedef Fiyat: 204,30 TL
Getiri Potansiyeli: %21

 Yurt dışında artan bilinirlik ile ihracat gelirlerinin güçleneceğini düşünüyoruz. 2020’de küresel virüs sebebiyle yurt içi talepte yaşanan daralma sürecini Otokar’ın ihracata odaklanarak değerlendirmesi sonucunda, ihracatların ciro içerisindeki payının %90’ı aşacağını öngörüyoruz. Tahmin aralığımızın geri kalan sürecinde de, hem savunma cephesinde devam eden teslimatlar hem de 4Ç21’de teslimatları başlaması planlanan IVECO anlaşmasının desteğiyle, bu oranın güçlü seyrini koruyarak %87-92 bandında seyredeceğini tahmin ediyoruz. Bu doğrultuda, satış gelirlerinin 2019-2021 yılları arasında %19,2 YBBO kaydedeceğini öngörüyoruz.

 Zırhlı araç satışları ciro performansında belirleyici olmaya devam edecek. 3Ç18’de teslimatları başlayan yurt dışı 8×8 zırhlı araç anlaşmasının desteğiyle Otokar’ın satış gelirleri içerisinde savunma sanayi aracı satışlarında görülen ivmelenmenin tahmin aralığımızın geri kalan sürecinde pekişeceğini öngörüyoruz. Bu bağlamda, 2019 yılında %43 seviyesinde bulunan savunma sanayi araç satış gelirlerinin toplam satış gelirleri içerisindeki payının tahmin aralığımız süresince %52-61 bandında seyredeceğini öngörüyoruz.

 Emtia fiyatlarındaki düşüş ve küresel salgının satış ve pazarlama giderleri cephesindeki yansımaları ile, FAVÖK marjının 2020 yılında tüm zamanların zirvesi olan %19,8’e yükseleceğini tahmin ediyoruz. 2020 yılında FAVÖK’ün, küresel salgın sebebiyle satış, dağıtım ve pazarlama giderlerinde öngördüğümüz gerileme ve düşük emtia fiyatlarının etkisiyle yıllık bazda %12 artış kaydederek 484,63 milyon TL seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Bu doğrultuda, FAVÖK marjının tüm zamanların zirvesi olan %19,8’e yükseleceğini tahmin ediyoruz. 2021’de ise, normalleşmenin ciro üzerindeki etkisi karşısında satış ve pazarlama giderlerinin yeniden ivmeleneceği ve ham madde fiyatlarının artacağını varsayıyoruz. Bu doğrultuda, FAVÖK’ün 2019-2021 yılları arasında %22,1 YBBO kaydedeceğini düşünüyoruz. 2021 yılında %18,6 seviyesinde gerçekleşeceğini öngördüğümüz FAVÖK marjının, uzun vadede %18 seviyesi civarında dengeleneceğini düşünüyoruz.

 Değerleme. Küresel salgın sürecinde ihracata odaklanan Otokar’ın operasyonel performansındaki güçlü görünümün önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşünüyoruz. Böylece, 2020 yılının ardından net nakit akımlarının da güçleneceğini tahmin ediyoruz. Bu doğrultuda, OTKAR’ı Araştırma kapsamımıza ‘AL’ önerisiyle dahil ediyoruz. Otokar hissesi için 12 aylık hedef fiyatımızı %21 getiri potansiyeli ile 204,30 TL olarak belirliyoruz.

 Riskler. Emtia fiyatlarında görülebilecek sert yükselişler ve güçlü TL şirketin operasyonel karlılığı üzerinde aşağı yönlü risk unsurları olarak öne çıkıyor. Ayrıca, ihracat siparişlerinin iptal edilmesi ve borçlanma maliyetlerinde görülebilecek artışlar da karlılık görünümünü olumsuz etkileyebilir.

Kaynak: Halk Yatırım

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*