Meksa Yatırım’dan Yüksek Potansiyelli Haftalık Hisse Önerileri ve Yorumları

hisse önerileri

Borsada çıkış hareketi devam ediyor. Döviz kurlarında kar satışları sürerken gösterge tahvil faiz oranları yata seyrediyor.

Yılın son haftasına girilirken iç ve dış piyasalarda iyimserlik devam ediyor. TCMB’nin son dönemdeki piyasa dostu kararlarına yaklaşımlar olumlu. Döviz kurları gerilerken Borsa İstanbul’da yükseliş trendi sürüyor. TCMB’nin son dönemdeki faiz kararları ve diğer uygulamalarıyla ciddi bir politika değişikliğine gittiğini gösterdi. Faiz artışı ve parasal sıkılaştırma politikasıyla önceliğin enflasyon olduğunu göstermiş oldu. Yüksek faiz ile döviz kurları ve talebin baskılanmasıyla enflasyonun düşürülmesi hedefleniyor. Sonraki aşamada beklenen gerileyen enflasyon ile faiz indirimlerinin gelmesi tabi ki. Buna karşılık yüksek faiz ile birlikte ekonomideki büyümenin zayıflaması gibi bir durum ile karşılaşılması muhtemeldir. Diğer yandan yavaşlayan ekonomi son aylarda artış eğilimindeki cari açığı aşağıya çekebilir. Cari açıktaki gerileme döviz kurları üzerindeki düşüş yönlü baskıyı artırabilir. Yüksek faiz ile TL’nin cazibesi artacak, yerli yabancı yatırımcıların TL’ye dönüşünün önü açılacak.

Bunlar uygulanan para politikasından beklenenler arasında. Yabancı yatırımcı yönünde beklentiler gerçekleşmeye başladı. Ancak yerli yatırımcının döviz tercihi sürüyor. Ancak sadece faiz ile sonuç alınması zor. Bu politikanın başka tedbir ve reformlarla desteklenmesi gerekecek. Para politikaları kısa dönemli olmakla birlikte temel ekonomi ve maliye politikaları için yardımcı düzenlemelerdir. Uygulanmaya başlanan politikaların amacına ulaşması iç ekonomik dengeler kadar dış konjonktüre de bağlı olacak. Bu aşamada dış piyasalarda düşük faiz ve bol likiditeye bağlı iyimserlik devam ediyor. Dış finansman ihtiyacındaki Türkiye için dış dünyadaki bu görünüm ayrıca önemli. Reel ekonomiler dalgalı bir seyir yaşarken para ve sermaye piyasalarının iyimserliği ne kadar sürdürülebilecek? Bunu 2021 yılında görebileceğiz.

İnternetten Yatırımı Ücretsiz Deneyin, Yatırım İşlemlerine Başlayınaw

Aşının yetkili kurumlarca onayının ardından uygulanmaya başlanması dış piyasalarda olumlu yönde fiyatlanmaya devam ediliyor. Ayrıca hükümetlerin mali yardım ve teşvik paket hazırlıkları, parasal genişlemenin devamı iyimserliği destekliyor. Borsaların 2020 yılında önemli primler yapmasına rağmen çok ciddi kâr satışları gelmemesi yükseklik korkusunu da beraberinde getiriyor. Fakat borsalar halen “alternatifsizlik” avantajını kullanmaya devam ediyor. Yeni rekorlar deneyen Borsa İstanbul’da da benzer görünüm hakim. Ancak, yeni gündem ve beklenti ihtiyacındaki borsalarda çıkış trendleri sürmekle birlikte olumlu fiyatlamaların belli ölçüde yapılmış olmasına bağlı olarak yorgunluk emareleri görülebilir.

Endekste çıkış trendi devam ediyor. İlk destekler 1.400-1.385 seviyelerinde. Bu seviye kısa dönem için öne çıkabilir. Sonraki destekler 1.370-1.350 seviyelerinde. İlk dirençler ise 1.450- 1.500 seviyelerinde. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için bu seviyenin üzerinde kalınması önemli olacak. Sonraki dirençler 1.555-1.600 seviyelerinde. Endekste yükseliş denemeleri kâr satışlarıyla karşılaşabilir.

YKBNK, SISE, ENKAI, PNSUT, BIZIM, ISCTR, TKFEN, TCELL

Meksa Yatirim Haftalik Hisse Onerileri – 28 31 Aralik 2020

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten – (28-31 Aralık 2020)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Meksa Yatırım’dan Yüksek Potansiyelli Haftalık Hisse Önerileri ve Yorumları ilk olarak Hisse Bank’da yayınlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*