fbpx

Meksa Yatırım’dan Haftalık Hisse Önerileri – (30 Kasım – 4 Aralık 2020)

hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsada kar satışı ve düzeltmelere karşılı çıkış trendi korunuyor. Döviz kurlarında direnç seviyelerinden kar satışıyla karşılaşırken gösterge faiz oranlarında çıkış eğilimi sürüyor. Piyasalardaki iyimserlik yabancı yatırımcıların katılımıyla sürüyor.

Borsa İstanbul’a Mart ayından bu yana 500 bini aşkın yerli yatırımcı girişi olmuştu. Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirim kararı ve piyasa dostu açıklamaların normalleşme adımları olarak uygulamaya geçmesi yabancı yatırımcıların ilgisi çekti. Borsa İstanbul’da yaşanan çıkış ile birlikte tekrar yüzde 51 oranında yabancı payına ulaşılırken döviz kurları ve tahvil bono faiz oranlarında düşüş gözlendi. Ayrıca Katar ile imzalanan Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payı dahil olmak üzere 10 anlaşma ile doğrudan yatırımların da ilgisinin bir parça arttığını söylemek mümkün. Başka ülkelerin katılımıyla devamının gelmesi önemli olacak. TCMB’nin rezervlerindeki aşınmanın devam ettiği ve piyasaların yabancı girişine ihtiyacı olduğu bir dönemde gelmesi yararlı oldu. Özellikle TCMB’nin rezerv biriktirme politikasında katkı sağlaması açısından ayrıca önemli. Diğer yandan dış piyasalarda Covid-19’a karşı aşı bulunmasıyla yaşanan olumlu hava bu duruma yardımcı oldu. İç ekonomik gündemdeki son gelişmeler dış konjonktürün zayıf olduğu bir döneme denk gelmiş olsaydı aynı piyasa performansına ulaşılması zordu. Son dönemdeki olumlu haberler ne ölçüde fiyatlandı sorusunun cevabı önümüzdeki günlerde önem kazanacak gibi görünüyor. Ayrıca yabancı yatırımcı girişleri sürecek mi konusu bir diğer kriter olacak. Dışarıda aşı, içeride normalleşme hamleleri ve TCMB operasyonları dışında henüz yeni bir gündem oluşmuş değil. Sayılan gelişmelerin bu aşamada belli ölçüde fiyatlandığını söylemek mümkün. Yeni katılımlar ve para girişleri olursa gerek borsa gerekse döviz ve faiz tarafında mevcut trendler devam eder. Diğer taraftan, borsa yatırımcısı için yükselen faiz oranlarının alternatif piyasa olması açısında önümüzdeki günlerde önemli bir adres olarak görülmesi olasılığı var. 12 civarındaki mevcut enflasyonu dikkate aldığımızda yüzde 13-15 mevduat faizi reel getiri de sağlamış durumda. Enflasyonun altında faiz yani eksi faiz günleri geride kaldı. Yükselen faiz oranlarının bir diğer etkisinin ekonomik toparlanmayı yavaşlatması olasılığı mevcut. Bugün 3.Çeyrek büyüme ve 3 Aralık Perşembe günü Kasım enflasyon verileri açıklanacak. Bu nedenle veri açısından bu hafta yoğun olacak. Borsalarda çıkış hareketi korunmakla birlikte kâr satışları ve düzeltme olasılıklarını dikkate almakta yarar var.

Endekste çıkış eğilimi sürüyor. İlk destekler 1.310 ve 1.300-1.290 seviyelerinde. 1.300- 1.290 daha önemli. Sonraki destekler 1.280-1.275 seviyelerinde. İlk dirençler ise 1.350-1.355 seviyelerinde. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için bu seviyenin üzerinde kalınması gerekecek. Sonraki dirençler 1.380-1.400 seviyelerinde. Endekste çıkış hareketi direnç seviyelerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

Demo Hesabı Açarak Ücretsiz 100 Bin TL ile Yatırım Yapmaya Başla!

VAKBN, SISE, TATGD, BIZIM, MPARK

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten – (30 Kasım – 4 Aralık 2020)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Ücretsiz VİOP Eğitimine Kayıt Olun, Yatırımı Öğrenin

Meksa Yatırım’dan Haftalık Hisse Önerileri – (30 Kasım – 4 Aralık 2020) ilk olarak Hisse Bank’da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!