Koç Holding 2.Çeyrek Finansal Görünüm Değerlendirmesi

günlük hisse önerileri

SunExpress Anadolu %E2%80%93 Avrupa u%C3%A7u%C5%9F a%C4%9F%C4%B1n%C4%B1 geni%C5%9Fletiyor%E2%80%A6

2Ç20 Finansal Sonuçlar

Şirketin en son finansal sonuçları 2020/06 dönemine aittir. Bu sonuçlar itibariyle şirket:

– Net satışlar ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre% 7,3 arttı. Geçen yılın aynı çeyreğine göre% 14,7 azalarak 34,5 milyar TL oldu. 2020 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre% 1,0 düşüşle 74 milyar TL olarak gerçekleşti.

– FAVÖK ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre% 82,9 arttı. Geçen yılın aynı çeyreğine göre% 87,2 artışla 6 milyar TL’ye ulaştı. 2020 yılının ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre% 78,8 artışla 9,3 milyar TL olarak gerçekleşti.

– FAVÖK marjı ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 419 baz puan arttı. Geçen yılın aynı çeyreğine göre 651 baz puan artışla% 14,4 oldu. 2020 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre 563 baz puan artışla% 12,6 olarak gerçekleşti.

– Net kar ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre% 72,29 azaldı. Geçen yılın aynı çeyreğine göre% 32,6 azalarak 961,4 milyon TL oldu. 2020 yılının ilk 6 ayında net karı bir önceki yılın aynı dönemine göre% 101,0 artarak 4,4 milyar TL’ye ulaştı.

– Net borç, ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre% 2,6 artarak 357,5 milyar TL’ye ulaştı.

KCHOL Sonuç:

Holding, 2Ç20’de 961 milyon TL (kons.: 1.060 milyon TL) net kar açıkladı. Kombine operasyonel karlılık yıllık% 27 düşüşle 3.952 milyon TL’ye gerilerken, net kar beklentilerin biraz altında kaldı. Pandeminin olumsuz etkisiyle zayıflayan enerji segmenti performansı, finansalları olumsuz etkiledi. Küresel konut kapatmalarının ikinci çeyreğinde, petrol fiyatlarındaki önemli düşüş ve talepteki düşüş nedeniyle akaryakıt ürünü marjları zayıfladı. Operasyonel performanstaki düşüş, Tüpraş’ın yıllık operasyonel performansındaki% 80’lik düşüşten kaynaklanarak Koç Holding’in kombine operasyonel karlılığına katkı sağladı. İç talepteki hızlı toparlanma, güçlü ihracat sözleşmeleri ve operasyonel maliyet kontrolü nedeniyle marjlarda görülen iyileşmenin ardından otomotiv segmentinin katkısındaki düşüş% 12 ile çok daha sınırlı oldu. Sürdürülebilir yurt içi gelir artışı ve destekleyici hammadde fiyatları, dayanıklı tüketim malları segmentine yıllık% 16 katkı sağladı. Bankacılık segmenti katkısı da yıllık bazda% 5 artarak enerji segmentinin kombine rakamlar üzerindeki olumsuz etkisini azalttı. Holding’in solo net nakdi çeyrek bazda küçük bir düşüşle 419 milyon dolara (1Ç20: 445 milyon dolar – döviz cinsinden% 82) geriledi. Holding net aktif değerine göre% 26 iskonto ile işlem görmekte olup, son 2 yılın ortalaması% 5’in üzerinde indirimdir. Finansal sonuçların hisseler üzerindeki etkisinin tarafsız olduğunu düşünüyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgileri, yorumları ve önerileri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve öneriler, yorum ve tavsiyelerde bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar vermeyebilir.

Gedik Yatırım

Koç Holding 2. Çeyrek Finansal Görünüm Değerlendirmesi yazısı ilk olarak CoinOtag’da yayınlandı.

Beğenebileceğiniz İçerikler


SunExpress, Anadolu – Avrupa uçuş ağını genişletiyor…

Akçansa 2. Çeyrek Finansal Sonuçlar


coin yorum

Türk Telekom 2.Çeyrek Finansal Sonuçları

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*