ISCTR, TKFEN, TCELL, BIMAS, ULUUN, GARAN, SAHOL, MGROS Haftalık Hisse Önerileri ve Yorumları

günlük hisse önerileri

Borsada çıkış hareketi korunuyor. Döviz kurlarında kar satışları derinlik kazanırken gösterge tahvil faiz oranları düşüş eğiliminde.

Piyasalarda olumlu hava sürüyor. Düşük faiz ve bol likiditeye aşı haberleriyle birlikte yeni teşvik paketlerine yönelik beklentiler de eklenince iç ve dış borsalardaki çıkış yılsonu rallisine döndü. Ancak dün İngiltere’de Koronavirüs’ün mutasyona uğraması ve ülkelerin uçuş yasakları getirmesi dikkatleri bu yöne çekti. Ayrıca ABD Başkanı Trump’ın Çinli şirketleri ABD Borsalarının dışına çıkarabilecek yasa ile ABD hükümetinin kapanmasını önleyecek yasayı imzalaması önemli görülürken 900 milyar dolarlık teşvik paketi konusunda anlaşma sağlanması haberleri kayda değer. ABD’de anlaşmaya varılan 900 milyar dolarlık teşvik paketi bir süredir piyasaların yakından beklediği bir gelişmeydi. İç piyasalar 24 Aralık TCMB toplantısına odaklanmış durumda. TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” sunumu sonrası 24 Aralık TCMB toplantısına ilişkin faiz artırım beklentileri arttı. Ağbal’ın “Enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskler 2021 yılında para politikasında sıkı ve kararlı bir duruş sergilemesini zorunlu kılmaktadır. Gerekirse parasal duruşumuzu daha da sıkılaştıracağız” açıklaması faiz artırım olasılığını yükseltti.

Ayrıca Kasım enflasyonunun beklentilerin üzerine gelmesi ve yüzde 14 seviyesini aşması faiz kararı için önemli. Piyasa beklentisi 2 puanlık artırım yönünde. Yine de faiz kararını görmek gerekecek. İç ve dış piyasaların para politikasındaki değişime tepkisi olumlu. Bunu borsa ve döviz kurlarının verdiği tepkiden görmek mümkün. Dış bakışı gösteren Türkiye’nin 5 yıllık CDS oranı (risk primi) hatırlanırsa geçtiğimiz aylarda 500’lü seviyelerin üzerinde seyrederken geçen hafta 350’nin altını gördü. Piyasaların olumlu yaklaştığı faiz artışları, önümüzdeki dönem için toparlanma aşamasındaki reel ekonomide yavaşlamaya neden olur mu? Borsa yatırımcısı için alternatif yatırım aracı olarak tercih nedeni oluşturabilir mi? Bu sorular için belki henüz erken olabilir. Sonuçlarını ancak 2021 yılında görebileceğiz. Bu aşamada piyasalar bunu sorun olarak görmüyor, bu yönde çok fazla sorgulama ve fiyatlama yapmıyor. Kasım ayında Borsa İstanbul’a başlayan yabancı ilgisi hız keserken yabancı takas saklama oranı tekrar gerilemeye başladı.

Demo Hesabı Açarak Ücretsiz 100 Bin TL ile Yatırım Yapmaya Başla!aw

Bu durum yabancı çıkışından değil daha çok tekrar yerli yatırımcının ağırlığını artmasından kaynaklanıyor olabilir. Yabancı yatırımcıların payı bu ay içinde yüzde 51 seviyesini gördükten sonra tekrar 50 seviyesinin altına çekildi. Oysa 11 Aralık haftasında Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcıların hisse senetlerinde 41 milyon dolarlık alımı söz konusu. Diğer yandan TCMB verilerine göre bankalardaki döviz mevduatı aynı hafta 300 milyon dolar artarak 231.5 milyar dolar seviyesine yükseldi. Faiz yükselişleri henüz döviz yatırımcısının kararlarını etkilememiş görülüyor. O zaman döviz kurlarındaki düşüşü son aylarda giriş yapan ve 10 milyar doların üzerinde olduğu söylenen yabancı girişleriyle ilgili olabilir. Borsada oluşan ciddi primler ve olumlu gelişmelerin belli ölçüde fiyatlandığı konusu kâr satış olasılığını gündemde tutmakla birlikte piyasalarda olumlu korunuyor.

Endekste çıkış trendi devam ediyor. İlk destekler 1.390-1.385 seviyelerinde. Bu seviye kısa dönem için öne çıkabilir. Sonraki destekler 1.370-1.350 seviyelerinde. İlk direnç ise 1.450 seviyesinde. Bu seviyede kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için bu seviyenin üzerinde kalınması gerekecek. Sonraki dirençler 1.500-1.550 seviyelerinde. Kâr satışlarına rağmen çıkış hareketi gücünü koruyor.

ISCTR, TKFEN, TCELL, BIMAS, ULUUN, GARAN, SAHOL, MGROS

Meksa Yatirim Haftalik Hisse Onerileri – 21 25 Aralik 2020

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten – (21-25 Aralık 2020)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Ücretsiz VİOP Eğitimine Kayıt Olun, Yatırımı Öğreninaw

ISCTR, TKFEN, TCELL, BIMAS, ULUUN, GARAN, SAHOL, MGROS Haftalık Hisse Önerileri ve Yorumları ilk olarak Hisse Bank’da yayınlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*