ISCTR, TKFEN, AKSA, KOZAL, OYAKC Haftalık Hisse Yorumları

günlük hisse önerileri

Borsada tepki alımları sürerken döviz kurları ise dalgalı hareket ediyor. Gösterge tahvil bono faiz oran ise yatay seyretti.

ABD Başkanı Trump’ın Covid-19 testinin pozitif çıkması piyasaları dalgalandırdı. Piyasalar şimdi günlük olarak Trump’ın sağlık seyrini izlemeye başlayacak. Hem ABD hem de dünya siyaseti ve piyasaları için 3 Kasım tarihindeki ABD başkanlık seçiminin önemi malum. Ancak şu görüldü ki salgın hastalık çok ciddi. Bir süredir artan vaka sayıları, önleyici tedbirler ve ülke ekonomilerinde kısmi kapanma haberleri piyasalar üzerinde dozu azalıp artmakla birlikte endişeye neden oluyordu. Hastalık şimdi ABD Başkanı Trump’a da bulaştı veya ulaştı. Bu nedenle Trump’ın sağlığı kadar salgın hastalıkla ilgili haber akışı artık daha yakından takip edilecek. Bir süredir denemeleri devam eden aşı çalışmalarında henüz yeni bir gelişme yok. Aşı kullanımı için tahminler daha çok gelecek yılın mart ayı gibi telaffuz ediliyor. Bu açıdan piyasalar bir süre daha salgın hastalığın etkisinde kalacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) sürpriz şekilde politika 200 baz puan artırarak yüzde

10.25 seviyesine çekmesine iç piyasalar olumlu tepki verdi. Faiz artırımı, swap limitlerinin esnetilmesi, bankaların aktif rasyosu düzenlemesi, banka mevduat faizi ve döviz alımlarında vergi indirimleri “normalleşme” adımları olarak algılandı ve iç piyasalara olumlu yansıdı. Faiz artırımı ve bankaların kredi limitlerini düşüren aktif rasyosu parasal sıkılaştırma çerçevesinde ele almak gerekir. Piyasalar önümüzdeki haftaya Eylül enflasyon verileriyle başlayacak. Eylül ayında döviz kurlarındaki yükselişi dikkate aldığımızda kur geçişkenliği nedeniyle enflasyonun biraz yüksek çıkmasını olağan karşılamak lazım. Henüz erken olmakla birlikte tahminler gerçekleşirse yeni bir faiz artırımı gelir mi tartışmaları başlayabilir. TCMB düşük faiz politikasından yüksek faiz politikasına geçmiş durumda. Bu gelişmenin ilk yansımaları yabancı portföy yatırımlarında (sıcak para) kendini gösterdi. 25 Eylül haftasında yabancılar 101 milyon dolarlık hisse senedi satarken 115 milyon dolarlık tahvil bono alımı gerçekleştirdi. Bankalardaki döviz mevduatında da yaklaşık 400 milyon dolarlık bir çözülme söz konusu. Piyasalarda dalgalı seyrin devamıyla yeni denge arayışı sürebilir.

Endekste tepki yükselişi henüz güç kazanmış değil. Direnç seviyelerinde satışlar görülüyor. İlk destek 1.125 seviyesinde. Bu seviye kısa dönem için önemli görülüyor. 1.125 seviyesinin altında kalınması durumunda sonraki destekler 1.085 ve 1.065 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 1.172 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için bu seviyelerin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 1.119-1.120 seviyelerinde. Endekste destek seviyelerinde tepki alımları görülse de direnç seviyelerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

ISCTR, TKFEN, AKSA, KOZAL, OYAKC

Meksa Yatirim Haftalik Hisse Onerileri %E2%80%93 5 9 Ekim 2020

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten– (5-9 Ekim 2020)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

ISCTR, TKFEN, AKSA, KOZAL, OYAKC Haftalık Hisse Yorumları ilk olarak Coin Otağ‘da yayınlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*