ISCTR, SISE, KCHOL, ARCLK, BIMAS Haftalık Hisse Önerileri Ve Yorumları

Borsada kar satışları görülürken döviz kurlarında düşüş eğilimi korunuyor. Gösterge tahvil faiz oranlarında ise yatay seyir devam ediyor.

Borsalarda kâr satışları hakim. Sert düşüş sonrası gelen tepki alım denemeleri henüz güç kazanmış görünmüyor. Borsalar için çok ciddi piyasa bozucu bir haber akışı görülmüyor. Bununla birlikte düşük faiz ve bol likidite ortamı dışında piyasaları taşıyabilecek yeni beklenti ve gündemin olduğunu söylemek de zor. Gelen satışlar bu aşamada daha çok kâr satışı ve düzeltme boyutunda. Fakat önümüzdeki günlerde daha zor bir piyasa olabilir. Borsada dalgalı bir seyir görülürken diğer yatırım araçları oldukça sakin. Döviz kurlarında düşüş eğilimi sürüyor. Gösterge tahvil faiz oranı yatay seyrediyor. Önümüzdeki yıllara ilişkin enflasyon tahminlerine bağlı olarak uzun vadeli tahvil faiz oranında ise belirgin bir gerileme var. Piyasaların genelini ilgilendiren bir risk söz konusu ise sermaye piyasalarının yani hisse senetlerinin alternatifi olan faiz ve döviz kurlarında yukarı yönlü bir hareketin görülmesi gerekmez mi sorusu akla geliyor. Bu açıdan bakınca, borsalardaki satışlar yükseklik korkusu ve kağıt üzerindeki kârların realize edilmesi gibi görünüyor. Fakat borsadaki düzeltme ve kâr satış sürecinin endeksi nereye kadar çekeceği konusunda teknik analiz verileri yardımcı olacaktır. Ayrıca ne kadar süreceği konusu dış borsalarla ve gündem ile ilişkili olacak. Para piyasalarındaki sakin görünümün altında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para politikası ve Başkan Naci Ağbal’ın açıklamalarının payı var. Ayrıca uygulanan politikalara bağlı olarak kasım ayından bu yana Türkiye’ye girmeye devam eden sıcak para girişlerinin etkisini de eklemek gerekecek. ABD’li ünlü yatırım bankası JP Morgan’dan, TCMB’nin ortaya koyduğu kısa ve orta vadeli enflasyon tahminlerinin makul ve başarılabilir olduğunun güvenle söylenebileceği açıklaması geldi. Faiz artırımlarının ardından gelen birbirini teyit eden tutarlı açıklamalar TCMB’nin araç bağımsızlığı ve kredibilite kazanımı yönünden kayda değer bir durum. Piyasaların TCMB’nin son dönemdeki karar ve uygulamalarına yaklaşımı olumlu. Bunu borsa, döviz kurları ve faiz oranlarının hareketlerinden görmek mümkün. Diğer yandan piyasalar hükümet tarafından açıklanacak reform paketini bekliyor. Açıklanma aşamasına gelindiği geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından vurgulanmıştı. Önümüzdeki haftanın önemli gündemleri arasında Ocak ayı enflasyon datası var. Aylık yüzde 1.50, yıllıkta yüzde 14.50-15.00 piyasa beklentisi söz konusu. Bu oranlar gerçeklik kazanırsa piyasalar üzerindeki etkileri sınırlı kalabilir Borsa İstanbul, ABD ve Almanya başta olmak üzere dış borsalarla birlikte gerilemeye devam ediyor. BIST100 Endeksi’nde toparlanma için dışarısının durulması gerekecek. Aksi takdirde satış baskısı bir süre daha devam edebilir. Son Fed toplantısından beklendiği gibi yeni bir şey çıkmadı. Faiz sabit bırakılırken ekonomiye desteğe devam mesajı verildi. Fed tarafında değişim yok. Zaten pandemiye bağlı şartlar gereği hareket alanı olukça dar. Piyasalarda dalgalı seyrin devamıyla yön arayışı sürebilir.

Endekste kâr satışlarına rağmen çıkış trendi korunuyor. İlk destekler 1.445-1.430 seviyelerinde. Bu seviyenin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki destek noktaları 1.400 ve 1.350 seviyelerinde. İlk dirençler ise 1.500-1.520 seviyelerinde. 1.520 daha önemli. Bu seviyelere hareketlenmelerde kâr satışları görülebilir. Sonraki direnç ise 1.580 seviyesinde görülüyor. Endekste satış baskısı sürmekle birlikte destek noktalarında tepki alımlarıyla karşılaşılabilir.

İnternetten Yatırımı Ücretsiz Deneyin, Yatırım İşlemlerine Başlayınaw

ISCTR, SISE, KCHOL, ARCLK, BIMAS

meksa yatirim haftalik hisse onerileri 01 02 2021

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten – (1-5 Şubat 2021)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

ISCTR, SISE, KCHOL, ARCLK, BIMAS Haftalık Hisse Önerileri Ve Yorumları ilk olarak Hisse Bank’da yayınlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*