fbpx

ISCTR, SISE, KARSEN, AYGAZ, PNSUT, VAKBN, TATGD Haftalık Hisse Önerileri ve Yorumları

hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa direnç seviyelerini geçmekte zorlanıyor. Döviz kurlarında zayıf tepki alım denemeleri görülürken gösterge faiz oranlarında ise çıkış eğilimi devam ediyor.

Piyasalarda iyimserlik sürüyor. Aşı çalışmalarına teşvik paket beklentileri de eklenince borsalar önemli primler yaptı. Beklenti ve gündem ile birlikte borsaları bu seviyeye taşıyan temel etken düşük faiz ve bol likidite oldu. Borsalardaki çıkış trendleri sürüyor. Ancak çıkış hareketlerinin tarihi zirveleri test etmesi nedeniyle önemli primleri de beraberinde getirdi. Bu açıdan kâr satışları sıklık göstermeye başladı. Piyasa bozucu bir gündem şimdilik görülmüyor. Ancak aşı, teşvik paketleri, gelecek yıl ekonomilerde büyüme beklentileri belli ölçüde fiyatlandı. Piyasaları taşıyacak yeni gündem ve beklentilerle desteklendiği takdirde çıkış hareketi yeniden güç kazanabilir. ABD’de yeni yönetim ile birlikte teşvik paketi beklentisi de arttı. Avrupa Merkez Bankası için de bir süredir benzer beklentiler dillendiriliyor. İçeride, Kasım enflasyonu beklentilerin üzerinde geldi. Bu veride gıda ve ulaştırma fiyatlarıyla kur geçişkenliği önemli paya sahip. Mevsimsellik etkisinin azalması ve salgın hastalık gıda, petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak ulaştırma, ekim ayında yaşanan kur şokunun yansımaları Kasım enflasyonu üzerinde kendini göstermiş. Gıda fiyatları için iklim şartları böyle devam ederse kuraklık etkisini de önümüzdeki dönemlerde görebiliriz. Kasım enflasyonunun sürpriz bir şekilde beklentileri aşması ve yıllıkta yüzde 14’ü geçmesi 24 Aralık Merkez Bankası (TCMB) toplantısı için faiz artırım tartışmalarını tekrar gündem getirdi. Enflasyon ve faiz makası reel getiri anlamında tekrar daralınca 24 Aralık’taki toplantı daha önemli hale geldi. Diğer yandan yüksek faiz hem borsa yatırımcısı için önemli bir seçenek hem de reel ekonomiler için yavaşlama demek. Türkiye yüksek enflasyon ve buna bağlı olarak yüksek faiz uygulayan ülkeler arasında yer almaya devam ediyor. Bu durum TL’ye dönüşte veya TL’ye yatırımlarda bir parça etkili olmuş görülüyor. TCMB verilerine göre 27 Kasım haftasında yurtdışı yerleşiklerin portföy yatırımlarında (sıcak para) girişler hisse senedi ve tahvil bonoda 381 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son üç haftalık giriş 1.9 milyar dolar oldu. Bankalardaki döviz mevduatlarında ise son haftalardaki artışın ardından 27 Kasım haftasında 200 milyon dolarlık bir azalış görüldü. Piyasalarda iyimserlik sürmekle birlikte daha temkinli bir görünüm öne çıkabilir.

Endekste çıkış trendi devam ediyor. İlk destekler 1.315 ve 1.300-1.283 seviyelerinde. Ancak 1.300-1.283 daha önemli. Sonraki destekler 1.275-1.265 seviyelerinde. İlk direnç ise 1.352 seviyesinde. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için bu seviyenin üzerinde kalınması gerekecek. Sonraki dirençler 1.380-1.400 seviyelerinde. Yükseliş denemeleri direnç noktalarında satışla karşılaşabilir.

Demo Hesabı Açarak Ücretsiz 100 Bin TL ile Yatırım Yapmaya Başla!

ISCTR, SISE, KARSEN, AYGAZ, PNSUT, VAKBN, TATGD

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten – (7-11 Aralık 2020)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Ücretsiz VİOP Eğitimine Kayıt Olun, Yatırımı Öğrenin

ISCTR, SISE, KARSEN, AYGAZ, PNSUT, VAKBN, TATGD Haftalık Hisse Önerileri ve Yorumları ilk olarak Hisse Bank’da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hissebank | Hisse Öneriler - Hisse Yorumları ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!