ISCTR, SAHOL, ENKAI, PETUN, PETKM Haftalık Hisse Önerileri Ve Yorumları

hisse önerileri

Borsada tepki alımları direnç seviyelerini henüz geçebilmiş değil. Gösterge tahvil faiz oranlarında ise yatay seyir döviz kurlarında ise düşüş eğilimleri korunuyor.

İç ve dış piyasalarda olumlu seyir devam ediyor. Borsa İstanbul’da çıkış trendi sürerken para piyasaları sakin. Dış borsalarda da benzer görünüm hakim. ABD ve Almanya borsaları başta olmak üzere çıkış trendleri korunuyor. Gelen kâr satışlarına bağlı geri çekilmeler teknik düzeltme boyutunda kalıyor ve alım yönünde kullanılıyor. Borsaların direnç bölgesinde olmasının verdiği yükseklik korkusu bir tedirginlik verse de yatırımcılar çıkış hareketinin dışında kalmamak için yine tercihini piyasa hareketine katılmak yönünde kullanıyorlar. ABD’nin yeni başkanı Biden’in açıkladığı ve Mart ayında yasalaşması beklenen 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi dış piyasalardaki iyimserliğin adı desek yanılmış olmayız. İçeride ise ekonomi yönetimindeki değişiklikle birlikte Merkez Bankasının (TCMB) parasal sıkılaştırma ve yüksek faiz politikası var. Ayrıca piyasalar ile uyum, şeffaflık ve güven oluşturma çabalarını saymak mümkün. Yüksek faiz henüz yerli yatırımcıların değil belki ama yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye başlamış durumda. Bunu son haftalarda Borsa İstanbul’da hisse satışlarına karşılık yabancı yatırımcıların DİBS alımlarından anlamak pekala mümkün. Buna karşılık yerli yatırımcı hisse senetleri ve döviz almaya devam ediyor. Borsa İstanbul’da yabancı takasa saklama oranı daha kısa anlatımla yabancı payı yüzde 45.5 seviyesine geriledi. Geçen yılın Ağustos ayında yüzde 55, Kasım ayında yüzde 51.5 seviyelerinde idi. Borsa İstanbul çıkış trendiyle birlikte yeni zirveler denerken yabancı payı geriliyor. TCMB son toplantısında faiz oranının aynı bırakırken toplantı sonrası yapılan açıklamalarda “parasal sıkılaştırmaya devam” dedi. Yüksek faiz ve parasal sıkılaştırma politikası, TL’nin cazibe kazanması açısından olumlu tepki aldı. Türkiye’ye son aylarda giren 20 milyar dolar civarında olduğu bilinen sıcak para, düşen döviz kurları, TCMB rezervlerinde görülen hafif artış, Türkiye’nin risk primindeki (CDS) düşüş, dış finans çevrelerinin olumlu yaklaşımı ve Fitch’den gelen görünüm düzeltme adımını bu çerçevede düşünmekte yarar var. Bankacılık sektörü 2020 yılında 60 milyar TL ile tüm zamanların en yüksek kârını elde etti. 2019 yılında 50 milyar TL kâr vardı. Yaklaşık yüzde 20’lik bir kâr artışı oldukça iyi. Ancak takipteki alacaklarda takip sürelerinin 180 güne çıkarılması, kredi yapılandırmaların etkisini sonraki aşamalarda görebileceğiz notunu da düşmek yerinde olacak. Yüksek kâra rağmen Borsa İstanbul’daki bankacılık hisselerindeki performansın sanayi hisseleri ve BIST100 Endeksi’nin oldukça geride kalması dikkate değer bir durum. Geçtiğimiz yıllarda bankacılık hisseleri borsanın lokomotifi konumundaydı. Cuma günü banka hisselerine gelen tepki alımları sonrası sanayi hisselerinden sonra banka hisselerine sıra gelir mi? Yoksa durgunluk devam eder mi? Endeksin seyri açısından da önemli bu konuyu izlemekte yarar var. Piyasalarda olumlu hava korunuyor.

Endekste çıkış trendi devam ediyor. İlk destek 1.540 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki destek noktaları 1.522 ve 1.500 seviyelerinde. İlk direnç 1.582 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için bu seviyenin üzerinde kalınması önemli olacak. Sonraki dirençler ise 1.600-1.630 seviyesinde görülüyor. Endekste çıkış hareketi gücünü korumakla birlikte direnç seviyelerinde kâr satışları olasılığı yüksek.

İnternetten Yatırımı Ücretsiz Deneyin, Yatırım İşlemlerine Başlayınaw

ISCTR, SAHOL, ENKAI, PETUN, PETKM

meksa yatirim haftalik hisse onerileri 22 02 2021

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten – (22-26 Şubat 2021)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

ISCTR, SAHOL, ENKAI, PETUN, PETKM Haftalık Hisse Önerileri Ve Yorumları ilk olarak Hisse Bank’da yayınlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*