fbpx

GARANTI BBVA (GARAN.IS) ÖNERİ: AL Konumlu Hisse Önerisi ve Yorumu (2.09.2020)

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

GARANTI BBVA (GARAN.IS) ÖNERİ: AL

Kapanış 6,76
Hedef Fiyat 10,90

 Garanti BBVA 1946 yılında kurulmuştur ve yabancı sermayeli ticari banka olarak faaliyetlerine devam etmektedir. 27 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleştirilen hisse devri sonrasında BBVA’nın Banka’daki hissedarlık oranı %39,9’a ulaşmıştır ve hakim ortak konumuna geçmiştir. 21 Şubat 2017 tarihinde BBVA, bankanın %9,95 oranında hissesinin devri konusunda Doğuş Grubu ile anlaşmış ve hissedarlık oranı %49,9’a ulaşmıştır. Haziran 2020 itibarıyla aktif büyüklüğü 448 milyar TL olan ve 912 şubesi ile faaliyet gösteren banka aktif büyüklüğü açısından özel sermayeli bankalar arasında 2. büyük bankadır.

 Garanti BBVA olası risklere karşı güçlü sermaye tamponu, göreceli düşük maliyetli mevduat tabanı, 8,8 milyon aktif dijital müşterisi ve güçlü karlılık performansı ile elverişli bir konumdadır. Bankanın göreceli uzun aktif pasif vade farkını, ihtiyatlı karşılık politikasını, çeşitlendirilmiş kredi portföyünü, disiplinli maliyet yönetimi ve ücret ve komisyon gelirlerindeki sektör üstü performansını gözönünde bulundurarak AL olan tavsiyemizi sürdürüyoruz.

 Sermaye yeterlilik rasyosu %19,2 olup sermaye tabanı güçlü seviyededir. Ek olarak banka olası riskler icin 3,1 milyar TL serbest karşılık ayırmaktadır.

 Hisse için 20% sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız hedef fiyatımız 10,90 TL olup %61 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse 2020T 3,9x F/K (Benzerlerine göre %8 primli) ve 0,5x F/DD çarpanlarıyla ve 2020T için %12,7 ortalama öz kaynak getirisiyle işlem görmektedir.

 Hisse son bir ayda %0,6 endeks üstü getiri sağlayarak %0,6 endeksin altı getiri sağlayan banka endeksinden hafif pozitif ayrışmıştır. Bankanın net karının 2020 yılında 2019 yılına göre %17 artış göstermesini modelliyoruz ve primli değerleme çarpanlarının yerinde olduğunu düşünmekteyiz.

 Garanti BBVA 2Ç20 solo finansal sonuçlarında beklentilere paralel 1,600 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %1,9 azalma). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,588 milyon TL olan tahminimizin ve 1,564 milyon TL olan piyasa beklentisinin %1 ve %2 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 6 aylık karı 3,231 milyon TL olup geçen yıla göre %11 azalarak %11,8 oranında ortalama özkaynak karlılığına işaret etmektedir.

 Banka yönetimi 2020 marj ve ücret ve komisyon gelirleri bütçesinde aşağı yönlü, kredi riski maliyeti beklentisinde yukarı yönlü revizyona gitmiştir.

ÜCRETSİZ 100 BİN TL ile DEMO HESABI AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

 Yıllık marj gelişimi tarafında rakiplerine göre daha avantajlı konum. Aktif-pasif vade farkı rakiplerine göreceli daha uzun olan banka yükselen faiz ortamında yıllık marj gelişimi tarafında rakiplerine göre daha avantajlı gözükmektedir. Vadesiz mevduatları toplam mevduatların %43’ü olup bankanın mevduat maliyetlerinde göreceli olarak avantajlı durumda olmasını beklemekteyiz. 2Ç20’de bankanın Swap maliyetleri ve Tüfe endeksli tahvil gelirlerine göre düzeltilmiş kümülatif çekirdek net faiz marjı çeyreksel bazda 44 baz puan daralarak %5,0 seviyesinde gerçekleşmiştir. (Bütçe: 50 baz puan artış). 2020 yılında bankanın düzeltilmiş net faiz marjının 2019 yılına göre 40 baz puan iyileşmesini öngörüyoruz.

 Net ücret ve komisyon gelirlerinde kredi büyümesinin de etkisiyle sektör üstü performans. 2Ç20’de ücret ve komisyon gelirleri Covid-19, yasal düzenlemeler ve düşük faizler nedeniyle çeyreksel bazda %23,2 azalmıştır. Yıllık bazda ise sektörde görülen %5,5 daralmanın aksine %3,3 seviyesinde bir artış gerçekleşmiş ve banka sektör üstü bir performans göstermiştir. 2020 yılı için bankanın ücret ve komisyon gelirlerinde yıllık bazda %4 daralma modelliyoruz. Banka yönetimi ise yüksek tek haneli daralma beklemektedir.

 İhtiyatli karşılık politikası, çeşitlendirilmiş kredi portföyü. TGA rasyosu, net takipteki kredi oluşumundaki önemli ölçüde yavaşlamaya paralel olarak çeyreksel bazda 50 baz puan azalarak %6,0 seviyesine gerilemiştir. (Bütçe: <%6,5). İkinci aşama kredilerinin toplam krediler içindeki ağırlığı 50 baz puan azalarak %12,5 seviyesine gerilemiş, yeniden yapılandırılan kredilerin krediler içindeki ağırlığı ise 20 baz puan artarak %5,0 seviyesine ulaşmıştır. İhtiyatlılık prensipleri çercevesinde ikinci ve üçüncü aşama beklenen zarar karşılık oranları 160 ve 130 baz puan artarak %16,2 ve %66,8 seviyelerine ulaşmıştır. Toplam kümülatif kredi riski maliyeti (net) 356 baz puan seviyesindedir. (Bütçe: <300 baz puan). 2020 yılında toplam kredi riski maliyetinin 305 baz puan seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

 Güçlü sermaye tabanı ve yüksek iç sermaye üretim kapasitesi. Sermaye yeterlilik rasyoları %19,2 ve %16,4 seviyelerinde olup yasal gerekliliğin oldukça üzerindedir.

 Beklentimizden daha olumsuz seyreden fonlama maliyetleri, ücret ve komisyon gelirleri ile kredi karşılıklarında beklentilerin üzerinde artış hisse performansında olumsuz etki yapabilir.

Kaynak: Şeker Yatırım

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

GARANTI BBVA (GARAN.IS) ÖNERİ: AL Konumlu Hisse Önerisi ve Yorumu (2.09.2020) ilk olarak Coin Otağ‘da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!