fbpx

GARAN, DOHOL, BIMAS, CEMTS, VESTL Haftalık Yorumlar ve Öneriler – (17-21 Ağustos 2020)

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsada dalgalı seyirle birlikte kâr satışları sürüyor. Döviz kurlarında ise yeni zirve denemeleriyle yükseliş devam ediyor. Gösterge tahvil bono faiz oranında çıkış eğilimi korunuyor.

Borsa, döviz kurları ve altın fiyatlarında dalgalı seyir devam ediyor. Son dönemlerin gözde yatırım aracı olan “altın” yükseliş ivmesini kaybetti. Bu gelişmede Rusya’nın Covid-19’a karşı aşı geliştirdiğini açıklamasının önemli payı var. Aşı haberleriyle birlikte piyasalarda risk iştahı arttı, güvenli liman ihtiyacı azaldı. Bu durum borsalara alım, altın fiyatlarına ise satış olarak yansıdı. Aşı haberi ilk aşamada olumlu karşılansa da sonrasında ABD ve Avrupa kaynaklı temkinli yaklaşımlar altın fiyatlarında tekrar yukarı yönlü bir hareketlenmeye neden oldu. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü de henüz Rusya’nın geliştirdiği aşıya onay vermiş değil. Vaka sayılarında ABD’de nispi bir azalma olduğu iddia edilse de genelde artış eğilimi sürüyor. Ayrıca altındaki fiyat artışını destekleyen düşük faiz, bol likidite ortamı korunuyor. Türkiye’de Haziran ayında sanayi üretiminde yüzde 17.6 oranındaki artış ekonomide ciddi toparlanma sinyali olarak görülürken en güçlü toparlanan ekonomiler arasında yer aldı. Cuma günü TCMB tarafından açıklanan Haziran ayına ait “ödemeler dengesi ve cari denge” yine öne çıkan veriler arasında. Tabloda yılın ilk yarısında 19.8 milyar dolar olarak gerçekleşen cari açık ile birlikte 13.8 milyar dolara ulaşan portföy yatırımları çıkışı (sıcak para) ve finansman için rezervlerdeki 30 milyar dolarlık çıkış dikkat çekici. Dışarıda da veri akışı piyasalar tarafından dikkatle izleniyor. Euro Bölgesi ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre yüzde 12.1 küçülürken geçen yıla göre yüzde 15 küçüldü. ABD’de beklentilerin altında gelen işsizlik başvuruları ile enflasyon verilerindeki yükseliş ekonomide toparlanmanın devam ettiği yönünde algılandı. Piyasalar TCMB’nin 20 Ağustos’ta yapacağı toplantıyı bekliyor. Özellikle döviz kurlarındaki yükseliş ile birlikte faiz kararı daha önemli hale geldi. Piyasa ise faiz konusunda bölünmüş durumda. Faiz değiştirmez diyenler kadar artış bekleyenler de var. Ama TCMB’nin geçtiğimiz günlerdeki likidite kısıcı adımlarla örtülü faiz artışı diye değerlendirilen hamlelerinin sonuçlarını görmek istemesi, bekle gör demesi de doğaldır. Piyasalarda dalgalı seyrin devamıyla olumlu hava yerini daha temkinli bir görünüme bırakmış durumda.

Endekste çıkış trendinin altında işlemler devam ediyor. Geçtiğimiz hafta görülen tepki yükselişi çıkış trendinin tekrar yakalanmasına imkan vermedi ve tekrar satışla karşılaştı. İlk destekler 1.077-1.070 seviyelerinde. Bu seviyelerin altında kalınması durumunda satışların devamıyla birlikte sonraki destekler 1.050-1.040 ve 985 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 1.100 seviyesinde. Bu seviyede satışlar görülebilir. Tepki çıkışının devamı için bu seviyenin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 1.117 ve 1.125 seviyelerinde. Destek seviyelerinde görülen tepki alım denemelerine karşılık satış baskısı korunuyor.

GARAN, DOHOL, BIMAS, CEMTS, VESTL

Meksa Yatirim Haftalik Hisse Onerileri – 17 21 Agustos 2020

ÜCRETSİZ 100 BİN TL ile DEMO HESABI AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!