fbpx

Ethereum Blockchain Ağı Çöküyor mu? EPI-1559 Güncellemesine Protestolar Yağıyor!

hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum, yeni Proof of Stake mekanizmasına ilerlemesini önleyen, ağ güncelleme gecikmeleriyle karşı karşıya. Madenciler, madencilik ücreti tahsislerini yeniden yapılandırırken, yaklaşmakta olan EPI-1559 yükseltmesini şimdiden protesto ediyorlar.
Ethereum’un Berlin yükseltme uygulamasına rağmen işlem ücretleri ağda yüksek olmaya devam ediyor.

Madenciler İsyanda

Ethereum
Bitcoin Madencilik Cihazları

Mevcut durumunda, ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik eksikliği, Ethereum için önemlidir. Sonuç olarak, akıllı sözleşme protokolleri, son kullanıcılar için hala zorluklar sundukları için toplu kabul açısından sınırlıdır. 2021 boğa koşusu sırasında, DeFi finansal olarak yüksek verimli bir blockchain ürünü haline geldiğinden Ethereum işlem ücretleri fırladı. Buna rağmen yüksek ücretler, kullanıcıların Matic’s gibi alternatif ekosistemler aramasına neden oldu. Tüm bu süre boyunca, Ethereum, ETH 2.0’a doğru ilerlemek için gerekli adımları uygulamak için çalışıyor.

Daha önce Casper olarak adlandırılan Ethereum 2.0, Ethereum’un yüksek oranda ölçeklenebilir bir ağa geçiş yoludur. Ağ, 10-15 TPS’yi desteklerken, diğer protokoller binlerce TPS oranlarına sahiptir.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, bir röportajda şunları vurguladı:

“Stake Kanıtı’nı yapmanın bir yıl süreceğini düşündük, ama aslında altı yıl sürüyor”

gecikmelerin teknolojik darboğazlardan çok iç anlaşmazlıklardan kaynaklandığını vurguladı.

Her Şeye Rağmen Geçecekler

Ethereum

Yine de, Ethereum’un uzun zamandır beklenen yükseltmesi, ETH 2.0’ın başlangıç ​​bloğundan sonra başladı. Mevcut ana ağ, yeni fikir birliği protokolününkiyle birleşeceğinden, işaret zincirinde konuşlandırıldı. Buna ek olarak, Ethereum, sonunda Ethereum 2.0’a yol açacak bir dizi ağ yükseltmesinin parçası olan EIP’ler (Ethereum İyileştirme Önerileri) adı verilen bir dizi iyileştirme uyguladı.

Ethereum ve Ethereum 2.0, Serenity aktif olarak uygulanabilene kadar iki ayrı ekosistem olarak çalışacak. Serenity, her biri 6 ila 8 ay arasında değişen 3 ayrı evre gerektirir. Berlin, Londra ve Şanghay gibi yükseltmeler, her aşamada Serenity ile aradaki boşluğu kapatmak için konuşlandırılıyor. Bununla birlikte, bu yükseltmelerden geçerken, Ethereum ağı benzer ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik sorunlarıyla karşı karşıya kalacak ve geliştiricileri ve kullanıcıları alternatif blok zinciri ekosistemleri aramaya yönlendirecektir.

Ethereum Devri Bitiyor Mu?

Ethereum

PoW mekanizmasının çevreye zarar verdiği kanıtlandığından, bir Proof of Stake protokolüyle birleştirmek, ağa ek değer sağlar. Çevresel kaygılar yeni kripto para palavrası haline gelmiş olsa da, ETH, esas olarak ücret indirimleri ve daha yüksek işlem çıktısı olmak üzere farklı bir son oyuna bakıyor. Buna ek olarak, Vitalik’in bir başlıkta belirttiği gibi, dApp’leri daha uygun hale getiren “gaz limitleri artırılabilir”.

Yine de, Ethereum ile ilgili endişeler devam ediyor. En çok konuşulan değişiklik, %51 saldırısını taklit etmeye çalışan madencilerden bir “güç gösterisi” başlatan EIP-1559’dur. Kısacası, Londra yükseltmesi için önerilen EIP-1559, işlem ücreti tahsisini tamamen yeniden yapılandırıyor.

Madencilerden Talepler Var

Ethereum

Mevcut durumda madenciler, işlemleri daha hızlı gerçekleştirmek için premium fiyat talep edebilirler. Yeni sistemde, ETH ağ genelinde bir taban ücret oluşturacak. Temel ücret yakılırken daha hızlı işlemlerin bir “öncelik ücreti” olacaktır. Özünde, ETH deflasyonist bir varlık olacaktır.

Bir makalede Anifowoshe Ibrahim, ETH 2.0’ın mevcut sürümle benzer zorluklarla karşı karşıya kalacağını savunuyor. Daha spesifik olarak, ETH Vakfı, ücretlerle ilgili mevcut endişelere öncelik vermiyor. Ek olarak, UX arayüzü. Hala kullanıcı beklentilerini karşılamıyor ve bu da toplu kabulü daha da engelliyor.

Ethereum Blockchain Ağı Çöküyor mu? EPI-1559 Güncellemesine Protestolar Yağıyor! haberi ilk olarak Hisse Bank‘da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!