fbpx

EREGL, CEMTS, KRONT, BERA, BNTAS, AYEN Haftalık Hisse Önerileri Ve Yorumları

hisse-onerileri-9.jpg
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa

Borsa endeksindeki zayıflık sürüyor. Endeks bir süredir işaret ettiğimiz 1430-1450 seviyelerini geçmekte başarılı olmadı. Yükselemeyen borsa düşer misali Cuma günü satışların geldiğini izledik. Borsa endeksindeki satış şiddetinde bir olumsuzluğu dolar ve faiz cephesinde izlemedik. Hisse senetlerindeki sert düşüş kar satışlarının etkisiyle olmuş görünüyor. Gelen satışlara özel bir neden göstermek güç. Piyasa zayıf olunca gelen her olumsuz haber satış için bahane olabiliyor.

Almanya’nın Türkiye’yi Covid-19 konusunda riskli ülkeler listesine alması, Rusya’nın Türkiye ile olan uçak seferlerini tek’e düşürmesi, ABD’nin 2 savaş gemisinin boğazlardan geçişi için Türkiye’ye bildirimde bulunması, Ramazan’da tam kapanma geleceği yönündeki beklentiler bunların hepsi zaten direnç bölgelerine gelmiş borsa endeksinde satış için yeterli bahane oldu diyebiliriz. Ancak asıl sorun piyasanın zayıf olması maalesef.

Endekste 1370 seviyesi önemli bir destek noktası. Bu seviyenin altına düşüş başlarsa satışlar artabilir. Bu durumda 1300 bölgesine doğru düşüş görebiliriz. Buna karşın, endeksin 1370 üzerinde ısrarlı tutunması durumunda ise yine 1430 bölgesine doğru tepki yükselişi olabilir. Ancak bu borsa endeksinin yükseldiği anlamına gelmez. Borsa endeksinin güçlendiğini söylemek için önce 1430 üzerine sonra 1500 seviyesi üzerine yerleşmesi lazım.

Dolar

Dolar kuru ise teknik olarak halen güçlü ve trend yukarıyı gösteriyor. Yabancı çıkışları devam ediyor. Önceki hafta vatandaş ve yerli şirketler 2.5 milyar $ satış gerçekleştirdi. Bunun diğer bir anlamı yabancılardan gelen 2.5 milyar $ döviz talebi yerliler tarafından karşılandı. Şimdilik arz ve talep 8-8.20 arasında dengelenmiş görünüyor. Ancak çıkışlar devam etmekte. Dolar kurunun 8.04 üzerinde kalması trendin güçlü olduğunu gösteriyor. Dolar kurunda 8.20 üzerine seyirler 8.50 seviyesine doğru yükselişin önünü açabilir.

TCMB Faiz Kararı Bekleniyor

Önümüzdeki hafta Perşembe günü TCMB faiz toplantısı var. Faiz indirimi beklenmiyor. Yeni Başkan’ın verdiği mesajlar faiz indiriminin bu ay ve belki de gelecek ay olmayacağını gösteriyor. Sıkı duruşun devam edeceğini de yine verilen mesajlardan anlamak mümkün. Ancak bu mesajlar yabancı çıkışını durdurmaya yetmiş görünmüyor. Genel beklentiler faizin %19 da tutulacağı yönünde. Faiz artırımı beklenmiyor ancak eğer yapılırsa sürpriz olur. Kur üzerinde ilk etapta 8 seviyesine doğru ve bir miktar altına doğru düşüş görülebilir ancak sonrasında tekrar aynı yere yükseliş görmek mümkün. Bu durumda piyasalar madem faiz artırılacaktı neden Naci Ağbal görevinden alındı sorusunun cevabını ciddi şekilde isteyecektir. Kısacası faiz artırımı ile artık güveni sağlamak kolay değil. Belki de piyasada faiz artırımı olmadı diye döviz kurunda yükseliş bile görülebilir. Yorum yapmak açısından zor bir hafta.

Çarşamba Powell konuşacak

Çarşamba günü Fed başkanı Powell’ın konuşması bulunuyor. Önemli olabilir. Aynı gün Euro bölgesi sanayi üretimini alacağız. Perşembe günü ABD perakende satışlar verisi önemli olacaktır. Ekonomideki güçlenme açısından bilgi verici olacak. Aynı gün ABD sanayi üretimi önemli. Cuma günü ise Çin 1.çeyrek büyüme verisi ve Euro bölgesi TÜFE verisi yine izlenmesi gereken veriler.

EREGL, CEMTS, KRONT, BERA, BNTAS, AYEN

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni – (12-16 Nisan 2021)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

EREGL, CEMTS, KRONT, BERA, BNTAS, AYEN Haftalık Hisse Önerileri Ve Yorumları ilk olarak Hisse Bank‘da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. hisse-bank_avatar
    3 hafta önce

    [url=http://cnplending.com/]bad credit car loans[/url]

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!