fbpx

Emlak Konut GYO EKGYO Hisse Önerisi – (9.11.2020)

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

EKGYO 2020 3. Çeyrek Finansal Sonuçlar – Nötr

TUT
Hisse Fiyatı: 1,80 TL
Hedef Fiyat: 2,24 TL
Getiri Potansiyeli: %24

 Piyasa beklentisinin altında net kar. Emlak Konut GYO, yılın üçüncü çeyreğinde hem ortalama piyasa beklentisi olan 500 mn TL, hem de bizim beklentimiz olan 450 mn TL’nin altında 332 mn TL net kar açıkladı. Beklentimizin altında gerçekleşen ciro ve operasyonel kar nedeniyle net kar da beklentimizin altında kaldı. FAVÖK ve net kar tarafında piyasa beklentisinin altında gerçekleşen üçüncü çeyrek sonuçlarına karşın, güçlü ciro performansı ve borçluluktaki azalışı göz önünde bulundurduğumuzda, finansalların hisse performansına yansımasını ‘nötr’ olarak değerlendiriyoruz.

 Beklentilerin üzerinde ciro performansı kaydedildi. Emlak Konut GYO’nun bu çeyrekte Tual Adalar, Tema Şehir, Validebağ Konakları, Büyükyalı İstanbul, Ebruli Ispartakule ve Nidapark Küçükyalı projelerinde gerçekleşen teslimlerin ciro performansına olumlu katkısını görüyoruz. Şirketin 3Ç20’de net satış gelirleri, hem ortalama piyasa beklentisi olan 1.581 mn TL hem de bizim beklentimiz olan 1.614 mn TL’nin üzerinde yıllık bazda %470 artışla 2.268 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte satış gelirlerinin kırılımına baktığımızda, gelir paylaşımı yöntemi ile projelendirilen arsaların satışlarından 1.115 mn TL, konut ve ticari ünite satış gelirlerinden ise 1.136 mn TL gelir kaydedildi. Maliyetler 3Ç20’de yıllık bazda %516,7 artışla 1.857 mn TL seviyesinde gerçekleşirken; gelir paylaşımı yöntemi ile projelendirilen arsaların maliyetleri 524,6 mn TL, satılan konut ve ticari ünite maliyetleri ise 1.332 mn TL’lik kısmını oluşturdu. Yılın üçüncü çeyreğinde faaliyet gideri de yıllık bazda %27,3 artarak 120,6 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Faaliyet giderlerinin satışlara oranı ise yıllık bazda 18,5 puan azalarak geçen yıl üçüncü çeyreğindeki %23,8 seviyesinden %5,3 seviyesine geriledi.

 FAVÖK, piyasa ortalama beklentisinin altında. Geçen yıl üçüncü çeyrekte 4 mn TL FAVÖK kaydeden şirket, 3Ç20’de 297 mn TL FAVÖK kaydetti. FAVÖK, hem piyasa ortalama beklentisi olan 571 mn TL hem de bizim beklentimiz olan 494 mn TL’nin altında kaldı. Kampanyaların katkısı ile güçlü satışlardan elde edilen ön satış kapora ve peşinat ödemeleri 3Ç20’de şirketin nakit pozisyonuna pozitif katkı sağladı. Şirketin ikinci çeyrek sonu itibariyle 3,7 mlr TL seviyesinde olan net borcu ise üçüncü çeyrek itibariyle 1,6 mlr TL’ye gerileme kaydetti.

 EKGYO için ‘TUT’ önerimizi sürdürüyoruz. Güçlü satış performansına ek olarak ticari ve bilanço dışı alacakların tahsili ve Anahtar Teslim projeleri ile ilgili inşaat maliyetlerinin büyük bir kısmının halihazırda yapılmış olmasını Emlak Konut’un önümüzdeki dönemde serbest nakit akışı üretimini destekleyecek faktörler arasında görüyoruz. Emlak Konut GYO için 12-aylık hedef fiyatımızı olan 2,24 TL’yi koruyor, ‘TUT’ tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Emlak Konut GYO EKGYO Hisse Önerisi – (9.11.2020) ilk olarak Coin Otağ’da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hissebank | Hisse Öneriler - Hisse Yorumları ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!