fbpx

Deniz Yatırım’dan Yüksek Potansiyelli Hisse Önerileri

hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

AKBNK; Akbank 2021 yılına dair beklentilerini paylaştı / olumlu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY7.03
Hedef Fiyat/Hisse TRY9.10
Getiri Potansiyeli 29%

İnternetten Yatırımı Ücretsiz Deneyin, Yatırım İşlemlerine Başlayın

 Akbank 2021 yılına dair beklentilerini dün akşam paylaştı. Banka 2020 yılında %1 olmasını beklediği ekonomik büyüme tahminini 2021 yılında %4 seviyesinde bekliyor. Enflasyonun yılın ilk yarısında yüksek seyrinin ardından 2021 yılını %11,00- 11,50 seviyelerinde tamamlayabileceğini öngörüyor. Politika faizinin mevcut %17 seviyesinde Nisan ayına kadar devam edebileceğini, yıl sonunda ise %13’e gerileyeceğini öngörüyor. Cari açık tarafında 2020 yılındaki 37,5 milyar USD’lik beklentinin ardından 2021 yılında 18 milyar USD cari açık bekleniyor.

 Bu makro ekonomik beklentilerden yola çıkarak ise TL kredi büyümesinin %20 olabileceğini beklerken, YP kredilerin ise yatay kalabileceğini öngörüyor. Fonlama tarafında ise mevduat büyümesinin gerek TL, gerekse de YP tarafta kredi büyümesindeki beklentiler doğrultusunda şekillenmesini bekliyor. Kredi büyümesinin ağırlıklı olarak tüketici ve KOBİ odaklı olması bekleniyor. Swap ile düzeltilmiş net faiz marjının 2020 yılına kıyasla 20-30 baz puan kadar daralması, net kredi risk maliyetinin 200 baz puanın altında kalmasını, takipteki kredi oranının %6 seviyesinin altında kalmasını (100 baz puan civarında takipteki kredi portföyünden satış ve aktiften silme etkisi dikkate alınarak), bankacılık hizmet gelirlerinin yüksek yüzde 10 puanlı seviyelerde olmasını ve faaliyet giderlerindeki artışın ise orta yüzde 10 puanlı seviyelerde olabileceği bekleniyor. Tüm bu beklentilerin sonucunda ise Ortalama Özsermaye Karlılığının orta yüzde 10 puanlı seviyelerde olabileceği varsayılıyor.

 Kendi tahminlerimiz ile kıyasladığımızda Akbank’ın tahminlerinin daha iyimser olduğunu gördük. Aşağıda hazırladığımız tabloda Akbank’ın beklentileri ile karşılaştırmalı olarak beklentilerimizi görebilirsiniz. Akbank’ın açıklamış olduğu 2021 beklentilerinin hisse fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini düşünüyoruz. Akbank için 9,10 TL olan hedef fiyatımızı ve AL olan önerimizi sürdürüyoruz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten – (6.01.2021)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Deniz Yatırım’dan Yüksek Potansiyelli Hisse Önerileri ilk olarak Hisse Bank’da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!