Deniz Yatırım Hisse Önerileri – (16.07.2020)

günlük hisse önerileri

AKBNK; BDDK’dan Akbank’a 155 milyon TL’lik idari para cezası

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY5.77
Hedef Fiyat/Hisse TRY7.92
Getiri Potansiyeli 37%

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından; COVID 19 Etkilerinin Sınırlandırılması Hakkındaki Kurum talimatına aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle Akbank’a 155.5 milyon TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

 Akbank %25 peşin ödeme indiriminden yararlanılarak cezanın ödeneceğini açıkladı. Banka aynı zamanda idari para cezasının finansal tabloları üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını da belirtti.

 Akbank’ın yaklaşık 117 milyon TL tutarındaki peşin ceza ödemesini karşılıklarını kullanarak ödeyerek finansal tabloları üzerinde önemli bir etkisi olmayacağı şeklinde düşünüyoruz. Akbank’ın 1Ç20 itibari ile 900 milyon TL tutarında serbest karşılığı bulunmaktadır.

 Haberin hisse fiyatı üzerinde sınırlı bir negatif etkisi olabileceğini düşünüyoruz.

THYAO; THY Haziran ayı operasyonel verilerini açıkladı

Tavsiye SAT
Fiyat/Hisse TRY12.56
Hedef Fiyat/Hisse TRY10.17
Getiri Potansiyeli -19%

THY Haziran ayı operasyonel verilerini açıkladı. Mart ayının ikinci yarısında Covid-19 salgını sebebi ile tüm uçuşlar durmuş iken, Haziran ayında kademeli bir başlangıç yapılmıştı. Uçuş yasaklarının kademeli olarak kalkması sebebi ile, piyasa beklentisi Haziran rakamlarının karşılaştırılamayacak kadar zayıf olması yönünde olduğundan, verilerin hisse performansı üzerinde önemli bir etki yapmasını beklemiyoruz. Buna göre;

 THY’nin Haziran ayı taşıdığı toplam yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla %85 azalarak 1 milyon olarak gerçekleşti (840 bin yurtiçi ve 171 bin yurtdışı)

 THY doluluk oranı Haziran ayında %67 olarak gerçekleşirken (yurtiçi %75, yurtdışı %58), geçen yıla kıyasla 13 puan azaldı.

 Toplam kargo hacmi geçen yıla kıyasla %5 azalarak 118 bin ton olarak gerçekleşti.

 THY’nin 2Ç20 toplam yolcu hacmi %93 oranında azalırken, doluluk oranı 5 puan azalış gösterdi ve kargo hacmi geçen yıla kıyasla %7 daraldı.

Şişecam Grubu birleşmesinde revize evraklar SPK’ya teslim edildi

Tavsiye TUT
Fiyat/Hisse TRY4.99
Hedef Fiyat/Hisse TRY7.30
Getiri Potansiyeli 46%

Şişecam mevzuat değişikliği nedeniyle birleşmeye ilişkin evrakların revize edildiğini açıklayarak duyuru metni, birleşme sözleşmesi ve birleşme raporu, uzman kuruluş raporu ve esas sözleşme tadil metninin Sermaye Piyasası Kurulu’na teslim edildiğini bildirdi. Evraklarda yapılan değişikliğin mevzuat değişikliğini yansıtan ifadesel değişiklikler olduğunu, değişim oranı ve ayrılma hakkı fiyatında herhangi bir değişiklik olmadığını görüyoruz.

FROTO; Ford Otomotiv IFC’den 2 yıl geri ödemesi 6 yıl vadeli 150 milyon $ tutarında kredi temin etti

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY68.85
Hedef Fiyat/Hisse TRY77.60
Getiri Potansiyeli 13%

Ford Otomotiv Sanayi Dünya Bankası Grubu bünyesindeki IFC (Uluslararası Finans Kurumu) ile önümüzdeki 4 yıl içinde gerçekleştirilmesi öngörülen araç geliştirme ve üretim tesislerinde verimlilik, kapasite, modernizasyon vb. yatırım harcamalarının finansmanı amacıyla en fazla 150 milyon ABD Dolarına tekabül edecek tutarda Euro cinsinden kredi kullanımı için sözleşme imzalandığını açıkladı. Kredi iki yıl geri ödemesiz altı yıl vadeli olup, anapara ve faiz ödemeleri altı ayda bir yapılacaktır. 15 Eylül 2020 tarihine kadar kullanılması planlanan kredinin banka masrafları hariç endikatif faiz oranı yıllık %2.15 olarak belirlenmiş olup, nihai faiz oranı kullanım tarihinde netleşecektir.

 Şirket ayrıca yıllık izin dolayısıyla Gölcük Fabrikası’nda 30 Temmuz 2020 – 15 Ağustos 2020, Yeniköy Fabrikası’nda 30 Temmuz 2020 – 13 Ağustos 2020, Eskişehir Fabrikalarında 30 Temmuz 2020 – 13 Ağustos 2020 tarihleri arasında üretime ara verileceğini açıkladı.

 IFC’den sağlanan kredinin hisse fiyatı üzerine sınırlı bir olumlu etkisi olabileceğini düşünüyoruz. Üretime verilen araların ise rutin bir uygulama olmasından dolayı operasyonel performans üzerinde bir etkisi olmayacağı görüşündeyiz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*