fbpx

Çin hisse senetleri için yeni katalizörler, Covid sonrası patlamanın devam edebileceği anlamına geliyor

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bazı yatırımcılar, Çin’in Covid-19 salgınından çıkmasıyla birlikte hisse senedi fiyatlarının çok hızlı artmış olabileceğinden endişe ediyor.

MSCI Çin A-Hisse Senetleri Kara Endeksi bu yıl 30 Temmuz itibarıyla % 19 yükseldi ve MSCI Çin Endeks i% 13 yükseldi. Bazıları, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin, Çin hisse senetlerinin değerinin neredeyse yarısını kaybettiği 2015 borsa çöküşünün tekrarına hazır olup olmayacağını merak ediyor.

Bu yatırımcılar, bireysel yatırımcılar tarafından 2015 seviyelerine geri dönen alım satım hacimlerindeki artış dahil olmak üzere, ileride sorun belirtileri olarak gördükleri konusundaki endişelerini dile getiriyorlar; Hong Kong’da işlem gören hisse senetleri (perakende yatırımcı coşkusu için bir vekil) üzerinden yerli A hisseleri için ödenen primde yılların en yüksek seviyesi olan% 30’a yükselmesi; ve Çin para politikasının aşırı marj kaldıracını teşvik edebileceğinden endişeleniyor.

Bu ölçümler kesinlikle izlenmeye değer olsa da, bu boğa piyasasının altı nedenden ötürü 2015’teki patlama-düşüş döngüsüne benzer şekilde sona ermesinin muhtemel olmadığına inanıyoruz:

• Kurumsal kazançlar ve Çin ekonomisi nispeten güçlüdür

Temmuz ayı sonuna kadar şirket kazançları genel olarak dirençli olduğunu kanıtlamıştır. Şimdi 2020’de, 2021’de daha güçlü bir toparlanma ile pozitif düşük tek haneli kazanç büyümesi bekliyoruz. Beklentiler yılın başında olduğundan daha düşük olsa da, Çin’deki toparlanma dünyanın geri kalanından çok daha ileride. V şeklindeki bir iyileşme için diğer önde gelen ülkelerin çoğundan nispeten daha iyi konumlandırılmıştır. Çin’in imalat faaliyetinin özel bir göstergesi – Caixin Çin satın alma yöneticileri endeksi – geçen ay yaklaşık on yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Bu ekonomik toparlanma, 2020’nin ilk altı ayı boyunca belirli Çin A pay sektörlerindeki güçlü getirilerde belirgindir. Getirilerin esas olarak mega-cap teknoloji ve teknolojiyle ilgili isteğe bağlı tüketici şirketleri tarafından yönlendirildiği ABD’den farklı olarak, sağlık hizmetleri açık farkla en iyi performans gösteren şirket oldu, teknoloji, tüketici temelleri ve iletişim hizmetleri şirketleri de güçlü kazançlar elde etti.

• Yatırımcı iyimserliği makul politika beklentilerine dayanıyor

A hisselerindeki günlük ciro rekorlara ulaştı (14 Temmuz’da işlem gören 244 milyar $) ve bireysel yatırımcılar tarafından tercih edilen hisse senetleri bu yıl şimdiye kadar piyasayı yönlendirirken, ralli, makul beklentilerle destekleniyor. para politikası desteği ve güçlü bir devlet izlenimi ” ortaya koydu. ”

Buna ek olarak, pandemiye yanıt olarak Çin’in şimdiye kadarki göreli mütevazı mali teşvikleri, ABD ve Avrupa’nın çift haneli harcamalarının çok altında kaldı ve genişlemeye yer bırakarak, bu yılın sonlarında daha fazla desteği hedefledi.

• Uluslararası sermaye akışları güçlü bir rüzgar rüzgarı sağlıyor

Endeks sağlayıcısı MSCI, Çin’in ana endekslerindeki ağırlığını artırırken, uluslararası yatırımcılar Çin’in tahsislerini artırıyor. Bu yıl, uluslararası yatırımcılar, geçen yılın aynı dönemindeki 15 milyar $ ‘a kıyasla Temmuz ortasına kadar 21 milyar $ Çin A-hissesi satın aldı. MCSI, yaygın olarak kullanılan MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi’ndeki Çin ağırlıklandırmasını önümüzdeki yıllarda mevcut% 5 seviyesinden artırırken, akışların öngörülebilir gelecekte de devam etmesini bekliyoruz.

• Marj kaldıracı yükselmiştir ancak kritik değildir

Marj kaldıracının yüksek olduğu doğrudur, ancak 2015 zirvesinin oldukça altında kalmaktadır. Beş yıl önce, marj ticareti dengesi 2,3 trilyon renminbi’ye veya günlük cironun% 18’ine ulaştı ve Temmuz 2020 seviyelerinin 1,4 trilyon renminbi ve% 13’ün çok üzerine çıktı. Düzenleyicilerin 2015’in en yüksek seviyelerinin yeniden test edilmesine izin vermeden önce marj finansmanını kısıtlayacaklarına inanıyoruz. Ancak, böyle bir durumda, yatırımcıların piyasa tepkisinin bir çarpışmadan çok bir hız artışına neden olacağını beklemeleri gerektiğine inanıyoruz.

• ABD-Çin ticaret gerilimleri büyük ölçüde arka plandaki gürültüdür

Washington ile Pekin arasında yükselen gerilimleri, dünyanın en büyük iki ekonomisindeki çok farklı siyasi ve sosyal yapıların doğal bir türevi olarak görüyoruz. Bu, hisse senedi piyasası oynaklığını artırabilir ancak Çin’deki uzun vadeli fırsatı rayından çıkarma olasılığı düşüktür. Özellikle, son iki yılda yükselen ticaret gerilimleri, Çin hisse senetlerinin, özellikle de A hisselerinin karşılaştırmalı performansını sınırlamadı.

Aslında ticaret gerilimleri, Pekin’in enerji arzı ve yarı iletken üretimi gibi alanlarda kendi kendine yeterli olma çabalarını hızlandıran bir katalizör oldu. Pekin’in yarı iletken ve entegre çip kendine güvenmeyi geliştirmeyi amaçlayan yönlendirilmiş yatırımının ve teşvikinin etkisi, 31 Temmuz’a kadar bugüne kadar% 40’tan fazla kazanç elde etmeleri için A hisseleri olarak ticaret yapan birkaç yarı iletken ve entegre çip firmasına yardımcı oldu.

• Sermaye piyasaları olgunlaşıyor

2015 çöküşü sırasında, çok sayıda şirket hisse fiyatlarının serbest düşmesini önlemek için hisse senedi alım satımını askıya aldı. Sonraki yasal değişikliklerin bir sonucu olarak, askıya alınan hisse senetlerinin sayısı o zamandan beri istikrarlı bir şekilde düşmüştür. Aynı zamanda, kamuya açık Çinli firmaların kalitesi ve miktarı arttı ve son beş yılda yaklaşık 1.100 yeni Çin A hissesi şirketi halka arz etti. Düzenleyiciler, daha açık ve yenilikçi sermaye piyasalarını teşvik ediyor.

Örneğin, Şangay Hisse Senedi üzerinde Bilim ve Teknoloji İnovasyon Kurulu’nun kurulması borsa Geçen yıl Haziran ayında daha fazla halka arzlar teşvik edildi. Halihazırda, yarı iletken üretimi, yapay zeka ve biyoteknoloji gibi yüksek teknoloji sektörlerindeki 140 şirket, 31 milyar dolar toplayarak STAR yönetim kurulunda listelendi.

Şimdi, çevrimiçi ödeme ve finansal hizmetler firması Ant Group, ABD’de Amerikan Depozito Makbuzu olarak listelenmek yerine hem Hong Kong’un H-hisse pazarında hem de STAR yönetim kurulu listesinde yer almayı planlıyor ve bu da Çin yerel pazarlarının artan çekiciliğini daha da gösteriyor. Anlaşmanın Ant’a 200 milyar ila 300 milyar dolar arasında değer vermesi bekleniyor ve bu, şimdiye kadarki en büyük ilk Çin teklifi olabilir. Yenilikçi, stratejik açıdan önemli politika hedeflerini finanse etmek için sermaye piyasalarını kullanmak, Çin’in yarı iletkenlerden uçaklara ve elektrikli araçlara kadar kilit küresel endüstrilerde yerel yetenekleri geliştirmeye yönelik stratejik planının bir parçasıdır.

Kısa vadeli piyasa değerlendirmelerinin ötesinde, Çin hisse senetlerinin görünümü, ekonominin dönüştürülme şekline göre şekillenecek. Pekin, yeni nesil teknolojilerde lider olmanın yolunu açacak altyapıya önemli yatırımlar yaparak ekonomik kalkınmanın bir sonraki aşaması için umutları sabitliyor. Örneğin, mevcut politika girişimleri, 5G, endüstriyel internet, ulaşım / demiryolu, veri merkezleri, yapay zeka, ultra yüksek voltajlı elektrik iletimi ve yeni enerji araçları gibi önemli teknolojilere beş yıl boyunca 2,1 trilyon dolarlık bir yatırımı içeriyor.

Kısa vadede Çin hisse senedi piyasalarında ne olursa olsun, Pekin’in politika eylemleri ve inovasyon konusundaki bahisleri beklediğimiz gibi karşılığını verirse, Çin hisse senetlerine uzun vadeli yatırımcılar fayda sağlayacaktır.

Beğenebileceğiniz İçerikler


hisse önerileri

GOZDE, NETAS, TKFEN Hisse Yorumları ve Önerileri – 7.09.2020


hisse önerileri

GARAN, SAHOL, SODA, TCELL, GLYHO, TOASO Hisse Yorumları ve Önerileri – 7.09.2020

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz. 

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Çin hisse senetleri için yeni katalizörler, Covid sonrası patlamanın devam edebileceği anlamına geliyor ilk olarak Coin Otağ‘da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!