fbpx

Bitcoin’in Hash Oranı 1 yılın En Düşük Seviyesinde!

hisse-onerileri-9.jpg
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bitcoin btc madencilik

Bitcoin madenciliği hash oranı son 1 yılın en düşük seviyelerine gerileyerek dikkatleri üzerine çekti. Peki hash oranı nedir? Düşmesindeki en büyük etken ne olabilir? Hadi bakalım.

İsviçre Merkezli Kuruluş Ne Dedi?

İsviçre merkezli bir kuruluş olan Glassnode’den alınan verilere göre, Bitcoin’in ortalama hash oranı pazar günü itibari ile 94 EH/s’ye düşerek 2020 yılının Mayıs ayından beri en düşük seviyelerine geriledi. Bunlara dayanarak Glassnode’nin açıklamalarına göre bitcoin madenciliği, muhtemelen 3 temmuzdan sonra %25 oranında düşebilir.

Compass Mining’e göre ise, bu boyutta bir aşağı yönlü düşüşün bitcoinin ilk çıktığı tarihten beri en büyük düşüşlerden birisi olabilir, açıklamalarında bulundu.

Madencilik

window.coinzilla_display = window.coinzilla_display || [];
var c_display_preferences = {};
c_display_preferences.zone = “1205f218045a6e91178”;
c_display_preferences.width = “728”;
c_display_preferences.height = “90”;
coinzilla_display.push(c_display_preferences);

Dijital Varlık Finansal Hizmetler Platformu BitOoda’nın baş strateji sorumlusu Sam Doctor’a göre, hash gücünün düşmesi ve çoğu Çinli madencinin baskılardan dolayı madenciliği bırakmasıyla birlikte, iş hâlâ aktif olan madenciler için daha kolay ve potansiyel olarak daha karlı hale gelmeye başladı.

Hash oranı azaldıkça, her bir hesaplama gücü birimi için kazanılan günlük bitcoin sayısı arttı, bu da aktif madenciler için kesinlikle daha fazla bitcoin anlamına gelir.

Çin’deki madencilere ve yatırımcılara baskıların artması, madencilerin makineleri kapatması veya bir sürelik durdurması sonucu 2021 nisan ayında 64.000 dolar ile zirveleri gören bitcoin, şu anda yaklaşık olarak 34.000 dolar seviyelerine kadar gerilemesine sebep olurken yatırımcılara korku saldı.

Madenci Göçü

Bitcoin Analiz

BitOoda’ya göre, bitcoin madenciliği hash gücündeki düşüşün devam etmesi muhtemel, 19 veya 20 Temmuz’da sonraki zorluk sıfırlamasında hedef hash oranının 85 EH/s’ye düşebileceğini tahmin ediyor.

BitOoda yetkilileri yaptığı açıklamalarda “Madencilerin Çin’den ayrılıp başka yerlere yerleşmesinin 6-7 ay alacağına inanıyoruz”. “Sonuç olarak, hash oranı muhtemelen önümüzdeki 2 yıl için önceki tahminlerimizin altında olacak.”

Hash Oranındaki Düşüş Ne Zaman Sona Erecek?

Kripto para madenciliği endüstrisinin Çin’in baskılarına nasıl tepki verdiğine bağlı olabilir. Yani madencilerin Çin’den ayrılıp nereye gidecekleri ve gittikleri yerlerde nasıl bir yol izleyerek makinelerini çalıştırmaya başlayacakları şu anda belli değil. Madenciler gidecekleri ülkeleri belirleyip, gittikleri ülkelerinde buna müsaade vermesiyle birlikte hash oranındaki yükseliş hızlanarak büyüyecek ve eski seviyelerine dönecektir.

Buradaki tek önemli konu madenciler olmamakla birlikte ülkelerin madencilere nasıl tepki vereceği konusuda önemlidir. Gelecek günlerde bununla ilgili haber akışları devam ettikçe sizlere bilgi vereceğiz.

Computer CEO’su Dave Perrill’e göre, Çinli madencilerin madenciliklerine ev sahipliği yapmak için yeni yerler aramasıyla birlikte, şu açıklamalarda bulundu: ”Kuzey Amerika nispeten düşük jeopolitik riskleri, büyük ölçekli hizmet ağları ve çevresel, sosyal ve kurumsal yönetime verdiği önem nedeniyle madenciler için uygundur.” açıklamalarında bulunan perril, madenciler için hâlâ yer aramaya devam ettiklerini belirttiler.

Perrill, “Kuzey Amerika’ya taşınmak isteyen ve bunu acilen yapmak isteyen, Çin merkezli madencilik şirketlerinden gelen çok sayıda talep alıyoruz” dedi. “Günde yüz E-mail’den fazla talep alıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!