fbpx

Bitcoin Yatırımcılarının Bu Hafta Takip Etmesi Gereken Önemli Gelişmeler!

hisse-onerileri-9.jpg
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Bitcoin BTC

Bitcoin (BTC), haftanın birinci gününü 32.000 dolarlık dip seviyelerle geçirirken boğaların keyfi gayet yerinde gibi görünüyor. BTC yatırımcılarını, neler bekliyor? Bu hafta BTC fiyatını teknik ve temel açılardan neler etkileyebilir? İşte, bu hafta fiyatlarda etkili olabilecek 5 başlık…

Bitcoin Yatırımcılarının Takip Etmesi Gereken Gelişmeler

FED’den, Bugün bir Konuşma Geliyor!

FED Lideri Powell’ın geçen haftaki faiz yorumlarının akabininde dolar güçlenirken Bitcoin ve altında düşüşler görülmüştü. Dow Jones ise -%5 ile günlük en büyük düşüşünü kaydetmişti. Powell, Salı günü bu kez Senato huzurunda konuşacak. Tüm gözlerin çevrildiği FED konuşmaları, tüm piyasaları etkilediği için bir hayli önemli bir hale geliyor!

fed

Çin Ziraat Bankası’ndan kripto para duyurusu!

HisseBank.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere Çin’in en büyük bankalarından biri olan Ziraat Bankası (Agricultural Bank of China Limited) yaptığı bir açıklamada hizmetlerinin kripto paralarla ile ilgili işlemler için kullanılması durumunda bu müşterilerin hesaplarının kapatılacağını bildirdi. Bu açıklamayı Çinli haber kaynakları birinci elden tüm dünyaya sevk etti ve diğer kanallar da çevirerek yayınladı. Haberin akabininde BTC, dakikalar içerisinde 1.000 dolar düştü. Banka, açıklamayı yayınladıktan bir müddet sonra sildi. Çin’deki bu gelişmeler ve akabininde takip eden madencilik gelişmeleri özellikle FED açıklamalarından sonra Çin’den gelebilecek olumlu haberlerle yükselişe geçileceğini düşünenlere adeta tokat niteliğinde oldu.

Bitcoin fonlama oranları

Bitcoin fiyatındaki düşüş, yatırımcıların -ki sadece BTC yatırımcılarının değil- kafalarını  karıştırıyor. Zira yükseliş eğilimine işaret eden indikatörlere rağmen BTC desteklerini zorlayarak devam ediyor bir halde. Bunlardan biri de fonlama oranları. Borsalar arasındaki fonlama oranları negatif, bu da piyasa uzmanlarınca yükseliş istikametinde yorumlanan bir bilgi. Lakin traderlar arasında bu hareketler, Pazartesi günkü düşüşten evvel coin’in toplandığına dair bilgiler sunuyor. Ünlü analist Willy Woo, bu mevzuda, “Piyasadaki paralar, BTC’sini asla terk etmeyen HODLer’lara geri dönüyor” sözlerini kullanıyor ve aşağıdaki grafiği paylaşıyor.

Willy Woo Bitcoin Grafiği

Ağdaki temeller Bitcoin için neye işaret ediyor?

Çin’deki madencilerin kepenk kapatması nedeniyle hash oranı, ciddi oranlarda düştü. Piyasadaki birtakım yorumcular, fiyatın hash oranını takip ettiğine inanıyor ve bu sebeple fiyattaki düşüşün arkasında bunun olduğuna inanıyor. Çin’deki madencilerin, BTC ağındaki hash oranının kıymetli bir kısmının kaybedildiğine inanılsa da, Blockstream CEO’su Adam Back, Çin’in hash oranı üzerindeki tesirinin en fazla %39 oranında olduğunu vurguluyor. Blockstream CEO’su bunu gayet normal bir olaymış gibi yorumlasa da aslında %39’luk bir oran çok ciddi bir orandır.

Datalara göre ise BTC’nin 2021’deki performansı sağlam

Bitcoin fiyatı son aylarda yatırımcıları biraz üzse de, herkes BTC’nin durumunun ciddi oranda berbat olduğunu düşünmüyor. Birtakım araştırmalara göre bundan önceki yıllarda gözlemlenen boğa piyasaları göz önüne alındığında 2021 hala çok iyi bir durumda. Root isimli bir analist, mevcut dış baskılara aşağıda paylaştığı grafiğin, “aşırı alım” sinyali verdiğini söylüyor.

Root İsimli Analistin BTC Grafiği

Bitcoin Yatırımcılarının Bu Hafta Takip Etmesi Gereken Önemli Gelişmeler! yazısı ilk önce Hisse Bank üzerinde ortaya çıktı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!