fbpx

Bitcoin için Gelecek Nasıl? Şuanda Nasıl Bir Durum İçerisinde

hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin geçen hafta %7,25 düşerken, kalıcı bir düşüş hissi kripto para piyasasını bulanıklaştırdı. Bununla birlikte, yatırımcılar Bitcoin’in aşağı yönlü ivmesinden yararlanmak için alttan alım yaptığı için yatırımcılar açısından tamamen kötü bir haber değildi.

Bitcoin şuan nasıl bir durumda?

Bitcoin

Geçen haftanın zincir içi metrikleri, kâr almada bir artışa ve “düşüş satışına” inanan uzun vadeli yatırımcıların faaliyetlerine geri döneceğine işaret etti. Zincir içi aktivite yoluyla toparlanma belirtilerini izole etmek zor olsa da, bu metriklerden bazıları tarihsel bir perspektiften bakıldığında yaklaşmakta olan fiyat oynaklığı öngörülebiliyor.

Bitcoin Grafik
Kaynak: Santiment

Her şeyden önce, görseldeki grafiğe göre, hafta sonu bilinen borsa cüzdanlarına taşınan Bitcoin hacminde bir artış görüldü. Bu, satış tarafı baskısında bir artışa neden olan, tutucu duyarlılığının zayıfladığının bir işareti olabilir. Bu aynı zamanda borsalarda bulunan toplam BTC arzında da 17 Temmuz tarihinde %0,14’lük bir artışa yol açtı. Yazının yayınlandığı sırada BTC’nin grafiklerdeki 30 bin dolar seviyesinin altına düştüğünü belirtmekte fayda var.

Daha da önemlisi, BTC’nin satın alma sırasındaki maliyeti ile satış fiyatı arasındaki fark olan Bitcoin’in Ağ Ücreti (NPL) üzerinde bir etki yarattı. Hafta sonu boyunca dört ayın en yüksek seviyesine erişti ve bundan önce BTC, Mayıs ayında düzeltme aşamasına girdiğinden beri büyük ölçüde olumsuz hareketleri grafiklere yansıtıyordu. Bu durum, bu süre zarfında ağda hareket eden kripto paraların önemli bir kârla satıldığının bir işaretiydi.

Bitcoin Grafik
Kaynak: Santiment

Son olarak, grafikte gösterildiği gibi, BTC’nin şuana kadarki sürecinde de 6 aylık büyük bir artış görüldü. Bu olaydan da anlaşılıyor ki cumartesi günü taşınan kripto paraların uzun bir süre, muhtemelen 3 ila 5 yıldan fazla bir süredir elde tutuluyordu.

Bu metrikler, kripto paraların assolistinin fiyat hareketi üzerinde önemli bir etkiye sahip olmasa da, yatırımcılar arasında daha fazla düzeltme korkusuyla birlikte bu uzatılmış değişim aşaması nedeniyle hissettikleri artan rahatsızlığın bir işareti olabilir.

Sosyal Medyada Bitcoin

Ayrıca, sosyal verileri bu satış için önemli olabileceği veya sadece piyasada hüküm süren daha büyük duyguların göstergesi olabileceği de belirtilmelidir. Santiment’e göre, örneğin, BTC’nin sosyal medyadaki sözlerini alts ile karşılaştıran Göreceli Sosyal Hakimiyeti (RSD) de bu süre zarfında azaldı. Haziran ayında %80,5’ten geçen hafta %55,5’e çıkarak, yatırımcılar BTC’ye kayıtsız kalırken ETH ve ADA gibi en iyi alternatiflerin zemin kazandığının sinyalini verdi.

Bu aynı zamanda kripto medyasında bulunan Bitcoin ile ilgili binlerce mesajın ortalama havasını da vurguladı ve geçen ay tahmin edilen, giderek düşüş eğilimi gösteren bir duruş sergiledi. ‘Ayı’ ve ‘düşüş’ sözleri bile artık her paylaşımda yer kazanmaya başladı ve bu da oldukça korkulu bir ortamın olduğunu yada yaklaştığını gösteriyor.

Bununla birlikte, geçmişteki yüksek sosyal hacimler de fiyat artışlarıyla doğrudan ilişkili olmadığı için, son düzeltmelere rağmen bu, ileriye dönük olumsuz fiyat hareketine tam olarak işaret etmiyor. Aksine, bu raporda bahsedildiği gibi, yatırımcılar piyasa tepelerine yakın aşırı hevesli olma eğiliminde olduklarından, artan işlemler sıklıkla fiyat düzeltmeleriyle çakışmaktadır.

Bitcoin Grafik
Kaynak: Santiment

Benzer şekilde, BTC geçmişte fiyat artışına daha elverişli olmuştur. Aslında, son iki yılda, BTC’nin geri dönüşlerinin çoğu, yatırımcı duyarlılığının gerçekten düştüğü büyük ölçüde düşüş ortamlarından sonra gerçekleşti.

Bitcoin için Gelecek Nasıl? Şuanda Nasıl Bir Durum İçerisinde haberi ilk olarak Hisse Bank‘da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!