fbpx

BIMAS, DEVA, DGKLB, ENKAI, ERBOS, AKSEN Haftalık Hisse Önerileri Ve Yorumları

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçtiğimiz hafta Borsa bir miktar yaralarını sardı diyebiliriz. BIST100 endeksi geçen haftayı %3.48 yükselişle kapatırken, Sınai endeksi %5.24 artış gösterdi. Banka hisseleri ise ortalama %2.4 arttı. BIST100 harici 100 endeksi (XTUMY) ise %4 yükseldi. Bakıldığında hareketin yine sanayi hisselerinde olduğunu görmekteyiz. FROTO, BERA, EREGL, SAHOL ve KCHOL endekse etki eden başlıca şirketler oldu. EKGYO, AEFES ve VESTL ise endeks üzerinde kısmen negatif etki gösterdi.

Dolar kuru ise haftayı %0.65 yükselişe kapadı. Haftanın ilk iki günü yükselen kur, haftanın ikinci yarısında gerileme gösterse de Cuma günü akşam saatlerinde gelen alımlarla 8.1667 seviyelerine tekrar yükseldi.

Borsa ve Dolar

Genel olarak bakıldığında piyasadaki zayıf algılar devam ederken, bunu değiştirecek önemli bir gelişme henüz oluşmuş değil. TCMB Başkanı’nın zaman zaman verdiği mesajlar dolar kuru üzerinde çok güçlü etkiye sahip olmazken, yerlilerin döviz satışlarına rağmen dolar kuru 8 seviyesinin altına gerilemiyor. Bu durum piyasada tansiyonun yüksek kalmasına neden oluyor.

Yerlilerden 8.8 milyar$ döviz satışı

22-26 Mart ile biten haftada yerliler toplamda 8.8 milyar $ döviz satışı gerçekleştirmiş. Başka deyişle yabancı yatırımcının çıkarken talep ettiği dövizi yerliler karşılamışlar. Geçen haftada yerlilerin döviz satışlarının bu kadar yüksek olmasa da devam etmiş olabileceğini tahmin ediyoruz. Ancak buna rağmen dolar kurunun ısrarla 8 seviyesinin üzerinde kalması düşündürücü olmaya devam ediyor.

Borsa endeksinde önemli seviyeler

Borsa Endeksindeki yükseliş ise şimdilik düşüşün ardından beklenen tepki yükselişinin gerçekleşmesi gibi algılanıyor. 1430-1450 bölgesine bir tepki yükselişi teknik olarak bekleniyordu ve gerçekleşmiş gibi görünüyor. Belki 1450 seviyelerine doğru tepki yükselişi uzayabilir. Ancak bu bölgelerde kar satışlarına dikkat etmekte fayda var.

Teknik olarak 1400 ve 1350 seviyeleri destek noktaları. Bu seviyelerin altına düşüş olursa satışlar artabilir. 1430 seviyesinin üzerinde ise 1450-1480 bölgesine yükseliş sürebilir. Genel olarak 1500 seviyesi üzerinde olmadıkça ilave alımlar yapılmamalıdır. Endeks 1500 seviyesi üzerine yerleşirse ilave riskler artırabilir.

Dolar kurunda 8 üstü kritik

Dolar kurunda ise 8 seviyesinin üzerinde kalındığı sürece 8.58 tarihi zirve zorlanabilir ve geçilebilir. Dolar kurunda tansiyonun düştüğünü söylemek için 7.80 seviyesinin altını görmek gerekiyor. Ancak bu nokta şimdilik oldukça uzakta.

Önümüzdeki hafta Pazartesi günü açıklanacak Mart ayı TÜFE verisi izlenecek. Beklentiler %1.04 seviyesinde olurken yıllık bazda TÜFE’nin %15.61’den %16.11’e yükselmesi bekleniyor. Diğer yandan Salı günü AB Konseyi Başkanı Michel ve AB Komisyon Başkanı Leyen Türkiye’yi ziyaret edecekler. Bu ziyaret sonrasında verilecek mesajlar özellikle AB ile ilişkiler açısında izlenmeye değer olabilir. Cuma günü ise TCMB beklenti anketi var. Bu ankette yıl sonu döviz, enflasyon ve büyüme beklentilerindeki değişimler TCMB açısından önemli.

Global tarafta ise Perşembe akşamı Powell konuşması var. Pazartesi ise İngiltere, Almanya ve Çin piyasaları kapalı olacak.

BIMAS, DEVA, DGKLB, ENKAI, ERBOS, AKSEN

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni – (5-9 Nisan 2021)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

BIMAS, DEVA, DGKLB, ENKAI, ERBOS, AKSEN Haftalık Hisse Önerileri Ve Yorumları ilk olarak Hisse Bank‘da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!