BİM Hisse Yorumu ve AL Önerisi! Yüksek Potansiyelli Getiri Sinyali – (19.08.2020)

günlük hisse önerileri

hisse %C3%B6nerileri

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

BİM Hisse Senedi için 2Ç20 Finansal Sonuçlar – Pozitif

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 66,70 TL
Hedef Fiyat: 94,00 TL
Getiri Potansiyeli: %41

 Net kar piyasa beklentisinin üzerinde. Bim yılın ikinci çeyreğinde, piyasa ortalama beklentisi olan 465 mn TL ve en yüksek piyasa tahmincisi olmamıza rağmen bizim beklentimiz olan 516 mn TL’nin de üzerinde yıllık bazda %101 artışla 697,4 mn TL net kar açıkladı. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen operasyonasyonel performans net karın beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinde etkili oldu. Hem beklentilerin üzerinde gelen finansallar hem de şirketin yıl sonu hedeflerinde yukarı yönlü revizyona gitmesinin hisse performansına ‘pozitif’ yansıyacağını düşünüyoruz.

 Ciro büyümesi beklentilerin üzerinde. Stoklamaların yapıldığı ilk çeyreğe görece, Haziran’da yasakların kalkması ile normale dönüş olsa da Nisan ve Mayıs aylarının güçlü geçmesi, Ramazan ayının katkısı ve ürün sayısındaki artışın katkısıyla Bim, yılın ilkinci çeyreğinde güçlü sonuçlar açıkladı. Net satış gelirleri piyasa ortalama beklentisinin %4 üzerinde, bizim beklentimiz ile benzer yıllık bazda %36,9 artışla 14.029 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Ortalama sepet büyüklüğündeki güçlü artış sayesinde benzer mağaza büyümeleri olumlu etkilendi. Tüketici davranışındaki değişiklikler trendde değişikliklere yol açtı. Müşteri trafiği azaldı, ancak sepet hacmi ve mağaza başı günlük satış önemli ölçüde arttı. Bim’in 2Ç20’de yıllık bazda ‘like for like’ mağaza satışlarında yıllık %41, sepet hacminde %65,8 artışlar kaydedilirken; mağaza trafiğinde ise %15 azalış kaydedildi. Şirket ikinci çeyrekte Türkiye’de 276 ve 5 yeni FİLE mağazası ile yurt dışı operasyonlarından Fas’ta 10 mağaza açılışı olmak üzere toplam mağaza sayısı 8.921’e ulaştı. Mısır’da ise performansı zayıf olan 10 mağaza kapatıldı.

 Beklentilerin üzerinde operasyonel kar ve güçlü marjlar. Yüksek operasyonel kaldıraç ve daha iyi brüt karlılık sayesinde güçlü operasyonel performans kaydedildi. Bim 2Ç20’de, piyasa ortalama beklentisi olan 1.060 mn TL ve beklentimiz olan 1.168 mn TL’nin üzerinde yıllık bazda %58,2 artışla 1.340 mn TL FAVÖK açıkladı. Ortalama sepet büyüklüğündeki güçlü artış sayesinde benzer mağaza büyümeleri olumlu etkilendi. 2Ç20’de %9,5 FAVÖK marjı kaydedilirken, bu rakam piyasa beklentisinin 1,7 puan üzerinde, bizim beklentimiz olan %8,3 FAVÖK marjının ise 1,2 puan üzerinde gerçekleşmeye işaret ediyor.

ÜCRETSİZ 100 BİN TL ile DEMO HESABI AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

 Şirket yıl sonu beklentilerini yukarı yönlü revize etti. Yılın ilk 6 ayındaki gerçekleşmelerin sonucu olarak, şirket 2020 yıl sonu beklentilerinde revizyona gitti. Ciro büyüme hedefini %23 (+- 2) seviyesinden %32 (+- 2) seviyesinde yükseltirken, IFRS 16 hariç FAVÖK marjı hedefini %5 (+-0,5) seviyesinden %6 (+- 0,5) seviyesine revize etti. IFRS 16 dahil FAVÖK marjı hedefi ise yaklaşık %8,2’ye (+-0,5) tekabül ediyor.

Kaynak: Halk Yatırım

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*