fbpx

ASELS, TRKCM, BRSAN, CCOLA, ODAS, EREGL Haftalık Hisse Yorumları

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 endeksi %1.5 değer kazanırken 1100 seviyesinin üzerinde kapanış yapmayı başardı. Bilindiği gibi son birkaç haftadır BIST100 endeksi 1100 direnci üzerinde haftalık kapanış gerçekleştirmekte zorlanıyordu. Dolar kuru %0.50 yükselirken, EuroTL kurunda %0.39 yükseliş görüldü. Başka deyişle TL’deki değer kaybı çok düşük oynaklıkta olmak kaydıyla yine devam etti. Hafta içerinde JP Morgan’dan gelen TL al ZAR sat önerisi dolar kurunu 7.40 seviyesine kadar düşürmesine rağmen Dolar kuru tekrar yüksek seviyelerine geri döndü.

Oruç Reis Antalya’ya Döndü

Yurtiçinde Doğu Akdeniz gelişmeleri yine gündemde kalmaya devam ederken, Oruç Reis sismik araştırma Gemisi Antalya’ya geri döndü. Milli Savunma Bakanı Akar bunun planlı bir faaliyet olduğunu, zaman zaman ileri geri adımlar atılabileceğini bildirirken, bunun haklarımızdan vazgeçtiğimiz anlamına gelmediğini ifade etti. Bununla birlikte NATO çatısı altında teknik görüşmelerin devam etmesi bekleniyor. Önümüzdeki günlerde Türk-Yunan gerginliği ne şekle everileceği piyasaların izlemesinde kalacak. Geçen hafta bu konu piyasalar üzerinde ciddi bir baskı yaratmadı.

JP Morgan TL Al Önerisi verdi

Bir diğer gelişme ise JP Morgan’ın TL al önerisi oldu. Öneri sonrasında TL dolar karşısında 7.40 seviyesine gelirken, bu çok uzun sürmedi ve kur tekrar 7.47 seviyelerine geldi. CDS oranlarımız ise 512 seviyelerine geriledi. 10 Ağustos tarihinde gördüğü 595 seviyesinden itibaren bu zaman kadar bir gerileme söz konusu.

Moody’s Kredi Notunu Düşürdü

Cuma günü ise Moody’s Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2 seviyesine düşürdü ve görünümü negatif olarak belirledi. Moody’s açıklamasında dış kırılganlıkların Türkiye’nin ödemeler krizine yol açabileceğini ve mali tamponların giderek aşındığını ifade etti. Olumsuz olmakla birlikte zaten yatırım yapılabilir seviyenin oldukça altında olmamızdan dolayı piyasa üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz.

ABD Borsaları Tehlikeli Seviyelerde

Bir süredir satış baskısı altında olan ABD piyasalarında ise teknoloji şirketlerindeki satışlar henüz durulmuş değil. Öyle ki Nasdaq endeksi Cuma gününü 50-günlük ortalama seviyesi olan 10936 seviyesinin altında kapadı. S&P endeksi ise 3321 seviyesindeki ortalamasının üzerinde ancak baskılı görünüm var. Önümüzdeki hafta ABD Borsalarındaki seyirler gündemi meşgul edecek görünüyor. Stresli seviyelerdeki seyirler heyecan yaratabilir. Endekslerin toparlanamaması durumunda oluşabilecek sert satışlar küresel piyasalarda kırılganlık yaratabilir. Bir süredir ABD piyasalarından ayrışan BIST endeksi böyle bir gelişmede yine ayrışma gösterecek mi göreceğiz. Yabancı yatırımcıların azalması yerli yatırımcıların artması ayrışma gösterme ihtimalini güçlendiriyor.

Borsa

Borsa endeksi birkaç haftadır üzerinde kapatamadığı 1100 seviyesinin üzerinde kapandı. Bunu kısa vade için olumlu karşılamakla birlikte, bu seviyenin üzerine yerleşmesi ve inatçı kapanışlar gerçekleştirmesi gerekiyor. Endeksin 1102 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda 1106, 1113 ve 1120 dirençleri izlenebilir. Borsa endeksinin 50-günlük ortalaması 1126 seviyesinde bulunuyor. Bu güçlü bir direnç olarak izlenebilir. Destek olarak 1100 destek konumuna geçerken, bu seviyenin altında ise 1095 desteği etkili olmaya devam edebilir.

Strateji

Endeks 1100 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece pozisyonlar taktik olarak korunabilir. Kısa vadede 1106 veya 1113 dirençlerine doğru oluşabilecek yukarı hareketten faydalanmak mümkün. Ancak endeks halen 50-günlük ortalamasının altında olması nedeni ile stratejik olarak %100 hissede bulunmak sakıncalı olmaya devam ediyor.

ÜCRETSİZ 100 BİN TL ile DEMO HESABI AÇMAK İÇİN TIKLAYIN

DOLAR

DolarTL kurunda ise 7.50 kritik direnç konumunda bulunuyor. Bu seviyenin geçilmesi durumunda yukarı hareket 7.55 seviyesine doğru sürebilir. Destek olarak 7.45 ve 7.40 seviyeleri ön plana çıkıyor. Dolar endeksinin 94 direncini geçmesi önemli olabilir. Dolarda küresel piyasalarda değer kazanma süreci başlaması durumunda içeride DolarTL kurunda yukarı doğru bir baskı oluşabilir.

ASELS, TRKCM, BRSAN, CCOLA, ODAS, EREGL

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni – (14-18 Eylül 2020)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

ASELS, TRKCM, BRSAN, CCOLA, ODAS, EREGL Haftalık Hisse Yorumları ilk olarak Coin Otağ‘da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hissebank | Hisse Öneriler - Hisse Yorumları ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!