ARCLK, SISE, ASUZU, VKGYO, PETKM, AKBNK, SASA Haftalık Hisse Önerileri ve Yorumları

hisse önerileri

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa endeksi geçtiğimiz haftayı %2.74 yükselişle kapatırken yeni rekorlara imza attı. Banka endeksi %2.86 ile endeks üzerinde etkili olurken, Sınai endeksi %0.48 ile sınırlı bir yükseliş gösterdi. BIST100 harici XTUMY endeksi ise %1.6 gerileme kaydetti. TL ise güçlendiği bir haftayı geride bıraktı ve Dolar karşısında %3 değer kazandı. Dolar kuru haftayı 7.62 seviyelerinde tamamladı. TCMB Başkanı’nın geçen hafta gerçekleştirdiği 2021 Para ve Kur Politikası toplantısında sunduğu görünüm ve verdiği mesajlar piyasalarda güven oluşturdu diyebiliriz. Bunun etkilerini haftanın geri kalanında TL üzerinde görmeye başladık. Gözler 24 Aralık tarihindeki PPK toplantısında olacak. Ancak piyasalar bu toplantıya yönelik faiz artırımı mesajlarını almış görünüyor.

Küresel Piyasalarda İyimser Hava sürüyor

Küresel piyasalarda ise pozitif hava devam etti diyebiliriz. ABD Dow Jones endeksi haftayı %0.44 yükselişle kapatırken, Nasdaq borsası %3 yükseliş gösterdi. S&P Endeksi %1.25 yükseliş kaydetti. DAX endeksi ise %3.94 yükseliş gösterdi. Alman Borsasında Hızlı yükselişinin ardından haftanın son iki gününde bir miktar satışların başladığını söylemek mümkün. Önümüzdeki hafta DAX endeksinde başlayan satışların devam edip etmeyeceğini izleyeceğiz. Geçen hafta Ons Altın’da bir tepki izledik ve %2.22 yükseliş gördük. Brent petroldeki yukarı eğim sürdü ve haftayı %4.93 gibi etkili bir yükselişle kapadı.

Demo Hesabı Açarak Ücretsiz 100 Bin TL ile Yatırım Yapmaya Başla!aw

Toplu aşılamaların başlaması, açıklanan öncü göstergelerde ekonomik aktivitelerin halen canlı olduğunun görülmesi küresel piyasalardaki iyimserliği destekliyor. Ayrıca Fed toplantısından 2021 yılında faiz artırımı beklentilerinin çıkmaması da piyasalardaki iyimserliği destekledi.

Virüs’ün Bulaşma Hızı %70 arttı

Ancak yeni haftaya İngiltere Başbakanı Johnson’ın açıklamaları ile giriyoruz. Johnson Londra’da kısıtlamaları 4. düzeye çıkardıklarını açıklarken, yeni bir tip Korona virüsten bahsetti. Virüs’ün yayılma hızının %70 arttığını açıklarken, Noel’de ailelerin buluşması bile yasaklandı. DSÖ ülkeleri temkinli olmaya ve kısıtlamaları arttırmaya çağırdı. Almanya, İngiltere’den tüm uçuşlara sahasını kapadığını bildirdi. Virüs ‘ün daha ölümcül olduğuna dair bir bulgu bulunmuyor. Bu gelişme ile birlikte virüsün bulaşıcılığı hakkında nasıl haberler gelecek izleyeceğiz. Mutasyona uğrayan virüs ’ün diğer ülkelere sıçraması durumunda piyasalar kendisini yeniden daha fazla artan kısıtlamalar içerisinde bulabilir. Bu durum zaten ralli yapmış piyasalarda satışlara ne kadar yol açacak göreceğiz. Başka deyişle yeni haftaya keyifler biraz kaçmış şekilde başlıyoruz.

İçeride TCMB İzlenecek

Önümüzdeki hafta Perşembe günü TCMB PPK toplantısı yurtiçi piyasalar için en önemli gündem. Piyasalar faiz artırımı beklerken, beklentiler 50 ile 200 baz puan gibi geniş bir yelpazede seyrediyor. Biz Perşembe günü 150 baz puan artışla politika faizinin %15’den %16.50 seviyesine yükseltilmesini bekliyoruz. TCMB’nin piyasa beklentilerine cevap vererek faiz artırması ile Dolar kurundaki gerileme hızlanabilir ve yabancı girişleri daha fazla güçlenebilir.

Yurtdışı Noel tatiline giriyor

24 ve 25 Aralık tarihlerinde ise yurtdışı piyasalarda Noel havası iyice hissedilecek. Perşembe günü Almanya tam gün kapalı olurken, ABD ve İngiltere yarım gün açık olacak. Cuma günü ABD, Almanya ve İngiltere’de piyasalar tam gün kapalı olacak. Borsa İstanbul’da yabancı işlemlerinin az olacağı bir hafta olacak diyebiliriz.

Borsa

Borsada genel olumlu hava korunuyor ve yeni rekorlar geliyor. Dolar bazında bakıldığında 1.76 (yaklaşık 1380) direncini geçmiş bulunuyoruz. Endeksin bu seviye üzerine yerleşmesi durumunda ise 2.1 sent (yaklaşık 1600) seviyeleri yeni hedef olabilir. TL bazında ise 1400 seviyesi psikolojik bir direnç. Bu seviyenin üzerine geçilmesi de endekste moralleri güçlendirecektir. Teknik olarak Borsa endeksinde trend yukarıyı gösteriyor ancak son günlerde bir yorulma olduğunu söylemek mümkün. Kar satışları gelebilir ancak bu satışlara karşı sakin kalmak doğru olacaktır. Küresel piyasalarda dikkat çekici sertlikte satışlar olmadıkça geri çekilmeleri düzeltme olarak algılamaya devam edeceğiz. Kısa vadede 1400 seviyesi destek olurken, daha aşağıda 1375- 1380 seviyeleri daha önemli bir destek. 1345 ise 22-günlük ortalamanın olduğu güçlü bir destek olarak izlenebilir. Koronavirüs ile ilgili son gelen haberler havacılık hisselerindeki olumlu havayı baskılayabilir.

Dolar

Dolar kurunda ise genel olarak teknik anlamda zayıf seyir sürüyor. TCMB’nin Perşembe günü vereceği karar Dolar kuru üzerinde çok önemli olacak. Piyasa beklentilerini karşılayan bir karar çıkarsa kur daha önce test ettiği 7.50 desteğine gerileyebilir ve hatta daha aşağıya da düşebilir. Bu faiz artırımının şiddetine bağlı olacak. 22-haftalık ortalama 7.64 seviyesinde ve bu arada dolar kuru bu seviyenin altında bulunuyor. 7.64 seviyesinin altına yerleşmesi de teknik anlamda aşağı eğimi desteklemiş olacak. 7 seviyesi 50-haftalık ortalama olması bakımından gerçekleşmesi muhtemel önemli destek.

ARCLK, SISE, ASUZU, VKGYO, PETKM, AKBNK, SASA

Integral Yatirim Haftalik Hisse Onerileri – 21 25 Aralik 2020

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni – (21-25 Aralık 2020)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Ücretsiz VİOP Eğitimine Kayıt Olun, Yatırımı Öğreninaw

ARCLK, SISE, ASUZU, VKGYO, PETKM, AKBNK, SASA Haftalık Hisse Önerileri ve Yorumları ilk olarak Hisse Bank’da yayınlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*