Arçelik Hisse Yorumu ve Yüksek Getiri Potansiyelli Hisse Önerisi

günlük hisse önerileri

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

Arçelik (ARCLK) Hissesine Talep hala güçlü

Tavsiye: Endeks Üstü Getiri
Hedef Fiyat: TL31.00
Hisse Fiyatı (07/10/2020): TL24.32
Getiri Potansiyeli 27%

Avantajlı piyasa koşulları

İnşaat faaliyetlerindeki artış ve ertelenmiş talep sebebiyle, yurtiçi beyaz eşya pazarındaki olumlu seyrin devam edeceğini düşünüyoruz. Piyasanın 2018 ve 2019 yıllarında daralmış olması sebebiyle, ekonomik aktivitelerdeki yavaşlamaya rağmen, beyaz eşya talebi güçlü kalmayı sürdürüyor. Yurtiçi pazarda 2020 yılında %12’lik bir hacim büyümesi bekliyoruz. Pazar yılın ilk 8 ayında %9 büyümüştü. 2021 için büyüme beklentimiz ise %10 seviyesinde. Yurtdışına baktığımızda, Avrupa’daki toparlanma devam ediyor. Arçelik’in avantajlı fiyat seviyeleri ve güçlü online konumlanması, şirketin Avrupa’daki satışlarını destekleyen etmeneler. Diğer pazarlarda ise toparlanma, salgının etkileri ve görece zayıf ekonomik görünümler sebebiyle daha yavaş olabilir. 2020 için yurtdışı piyasalarda %6 hacim daralma bekliyoruz (1H20 %15’in üzerinde daralma), gelecek yıl için beklentimiz ise %5 civarı büyüme.

Tahminlerimizi güncelliyoruz

Güçlü operasyonel performans ve artan kurlar sebebiyle şirket için tahminlerimizi yukarı yönlü revize ediyoruz. 2020 için yeni FAVÖK tahminimiz 4,1 milyar TL seviyesinde, FAVÖK marjımız ise, 2009 yılından beri en yüksek seviye olan %11,5 (önceki %11). Yeni tahminlerimiz, FAVÖK ve net karda 2020 Bloomberg konsensüs beklentilerin sırasıyla %8 ve %25 üzerindedir. Güçlü gelecek 3Ç20 sonuçlarıyla birlikte bu beklentilerin bizin tahminimize yaklaşacağına inanıyoruz. Daha yüksek operasyonel beklentilerin yanı sıra, TL’deki değer kaybı ile birlikte kur varsayımlarımızı da yaklaşık %10 oranında yükselttik. Diğer yanda risksiz getiri oranımız 50 baz puan düşerek %14 oldu. Yeni hedef fiyatımız olan 31 TL (önceki 28 TL), %27’lik artış potansiyeline işaret ediyor. ARCLK 9,6x 2021 F/K ve 4,6x 2021 FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görüyor. Şirketin son dönemdeki güçlü performansına rağmen bu değerler, şirketin uluslararası benzerlerine göre %47 ve %38’lik ıskontoya işaret ediyorlar.

3Ç20’de güçlü operasyonel performans

Haziran ayında günlük faaliyetlerde normalleşmenin başlamasıyla, ARCLK’in operasyonları hızlanmış ve bu ay konsolide ciro TL bazında %20 oranında artmıştı (Nisan-Mayıs: yaklaşık %20 daralma). Yurtiçi pazarda yükselen hacim ve fiyat artışları ile yurtdışı pazarlarda göreli toparlanma ve TL’nin değer kaybıyla birlikte büyümedeki güçlü seyrin 3Ç20’de de devam etmesini bekliyoruz. Bu çeyrek için ciro beklentimiz yıllık bazda %22 büyümeyle 10 milyar TL seviyesinde. Operasyonel kaldıraç ile avantajlı parite ve hammadde fiyatları marjları bu çeyrekte de desteklemeyi sürdürebilir. Bizim bu çeyrek için FAVÖK marjı tahminimiz, %13 seviyesinde. Güçlü operasyonel performans ve şirketin kur riskinden kaçınan finansal yönetim politikası net karda ciddi bir artışa sebep olabilir. 3Ç20 için net kar beklentimiz 631 milyon TL seviyesinde ve yıllık bazda %163 artışa işaret ediyor.

Kaynak: Yatırım Finansman – (8.10.2020)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Arçelik Hisse Yorumu ve Yüksek Getiri Potansiyelli Hisse Önerisi ilk olarak Coin Otağ‘da yayınlandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*