fbpx

AKBNK, THYAO, ENKAI, KLMSN, PETUN Haftalık Hisse Önerileri

hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsada kar satışları görülmekle birlikte çıkış trendi korunuyor. Döviz kurlarında destek seviyelerinden tepki alımları görülürken gösterge tahvil faiz oranları yatay seyrediyor.

İç ve dış borsalarda kâr satışları görüldü. Yaklaşık 2.5 ayı bulan çıkış hareketinin ardından gelen satışlar teknik düzeltme olarak görülebilir. Çıkış trendleri korunuyor. Bazı yabancı yatırım bankalarının (Bank of America) borsalar ile ilgili köpük uyarıları vardı. ABD’de 20 Ocak’taki başkanlık devir teslim töreni bu haftanın en önemli gündemleri arasında. Piyasalar bir süredir ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’in açıklayacağı mali yardım paketini bekliyordu. 20 Ocak’ta görevi devralacak olan Biden perşembe günü 1.9 trilyon dolarlık paketi açıkladı. Cumhuriyetçilerin geçen ay verdiği 908 milyar dolarlık paketin iki katından fazla. Yeni başkanın koltuğuna oturmadan ilk icraat olarak yeni teşvik paketleriyle işe başlaması piyasalar açısından olumlu yönde değerlendirilebilir. Ayrıca ABD Merkez Bankası Başkanı Powell’in tahvil alımlarının azaltılmasının zamanı değil, enflasyonda sorun görmedikçe faizleri yükseltmeyeceğiz” açıklaması önemli. Biden’in açıkladığı mali yardım paketi ve Powell’in açıklamaları borsaları rekor seviyelere taşıyan düşük faiz, bol likidite ortamının korunacağını gösteriyor. 21 Ocak’taki toplantıda faiz beklentileri konusunda küçük sayılabilecek farklar söz konusu. Genel beklenti faiz artırımı olmayacağı yönünde. Ancak 1 puanlık artış bekleyenler de var. Faiz beklemeyenler, şimdiye kadar yapılan artırımların sonuçları görülmek istenebilir derken yabancı kaynaklı bazı çevreler reel faizin 3 puanı aşması için bir puanlık artışın gelebileceği yönünde. Ama faiz sabit kalsa veya küçük bir artırım olsa da faiz artırım sürecinin en azından bir süreliğine sonuna yaklaşıldığı görülüyor. Faiz kararı için yine döviz kurları ve enflasyon temel parametreler olacak. TCMB toplantısı ve faiz kararında çok belirgin sapmalar olmadıkça piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı kalabilir. Dış borsaların seyri kadar ABD doları, altının seyri ve petrol fiyatları da yakından izleniyor. Bir süredir yatırımcılar ABD ve Almanya Borsalarına odaklanmışken altın fiyatında sert dalgalanmalar görüldü. Düşük faiz ve bol likidite uzun vadede enflasyonu artıracak beklentisi ABD 10 yıllık bono faiz oranlarını yükseltince altın fiyatı sert düşmüştü. Geçen hafta bir miktar toparlansa da henüz güç kazanmış değil. ABD’de faizin yükselmesi ABD dolarına değer kazandırması altın fiyatına ayrıca düşüş olarak etki ederken Euro zayıfladı. Borsa İstanbul’daki yükseliş yerli yatırımcı daha ağırlıklı ama yabancı girişi de sürüyor. Ancak yerli yatırımcıları daha ağırlıklı olması nedeniyle Borsa İstanbul’da yabancı payı yüzde 48.55 seviyesine geriledi. Cuma günü yabancıların yoğun işlem yaptığı bilinen banka hisseleri öncülüğünde gelen satışlar sonrası yeni verinin nasıl gelişeceği yakından izlenecek. Borsalarda iyimserlik korunmakla birlikte yorgunluk emareleri görülmeye başladı.

Endekste çıkış trendi devam ediyor. Satışlar bu aşamada teknik düzeltme olarak görülebilir. İlk destek 1.500 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki destek noktaları 1.450 ve 1.400 seviyelerinde. İlk dirençler ise 1.567-1.600 seviyelerinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde kâr satışları görülebilir. Sonraki direnç ise 1.700 seviyesinde görülüyor. Endekste devam eden çıkış hareketi direnç seviyelerini geçmekte zorlanabilir.

İnternetten Yatırımı Ücretsiz Deneyin, Yatırım İşlemlerine Başlayın

AKBNK, THYAO, ENKAI, KLMSN, PETUN

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten – (25-29 Ocak 2021)

Yatırım tavsiyesi CoinOtağ’a ait değildir, CoinOtağ hiçbir kazanç veya kayıptan sorumlu tutulmaz.
100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

AKBNK, THYAO, ENKAI, KLMSN, PETUN Haftalık Hisse Önerileri ilk olarak Hisse Bank’da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!