fbpx

Akbank Hisse Önerisi ve AKBNK Hisse Yorumu

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

Akbank 3Ç2020 Sonuçları (AKBNK, Öneri: AL, HF: 8,60TL)

Öneri : “AL”
Kapanış Fiyatı: 4,89 TL
Hedef Hisse Fiyatı : 8,60 TL

Akbank’ın 3Ç2020’deki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %4,0 oranında azalarak 1.523mn TL’ye gerilese de hem bizim beklentimiz olan 1.248mn TL ile piyasa beklentisi olan 1.275mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Beklentimizdeki sapmada ticari karın beklentimizin üzerinde gelmesi etkili olmuştur.

Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Akbank’ın 2020 yılı Ocak – Eylül dönemi net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,1 oranında artarak 4.419mn TL’ye yükselmiştir.

Üçüncü çeyrekteki kredi – mevduat makasındaki daralmanın etkisiyle Banka’nın net faiz gelirleri %2,3 oranında gerileyerek 4,6 milyar TL olmuştur. Net ücret ve komisyon gelirleri ise yaşanan normalleşmenin ardından %23,5 oranında artarak 1 milyar TL’ye yükselmiş ve karı desteklemiştir. Swap maliyetlerindeki yatay görüntüye karşın swap kullanım miktarındaki artış kaynaklı swap giderlerinde yaklaşık 386mn TL’lik çeyreksel artış yaşanırken, alım satım gelirleri ile döviz cinsinden takip edilen karşılıkların korunmasına ve LYY kaynaklı korunma yapılmasına (1.013mn TL LYY koruma kaynaklı gelir) bağlı kurlardaki yüksek artış kaynaklı gelir oluşmasının etkisiyle bir önceki çeyreğe göre ticari karda 720mn TL’lik artış yaşanmıştır. Karşılık giderleri ise kur kaynaklı LYY karşılık giderlerindeki artışın (1.057mn TL LYY kaynaklı karşılık gideri) önemli etkisiyle yaklaşık 820mn TL yükselmiş ve toplam karşılık giderleri bu çeyrekte 3,38 milyar TL olmuştur. Ek olarak, Akbank bu çeyrekte 250mn TL serbest karşılık ayırmıştır. Böylece Banka’nın toplam serbest karşılıkları 1.150mn TL’ye yükselmiştir.

Akbank’ın üçüncü çeyrekteki Net Faiz Marjı (swap hariç) 44 baz düşerek %4,62 olarak gerçekleşmiştir. Kredi faizlerindeki gerileme 34baz puan, tahviller ise 22 baz puan negatif etki yapmıştır. Öte yandan, Banka’nın özsermaye ve aktif karlılığı ise sırasıyla %10,5 ve %1,4 oranında gerçekleşerek bir önceki çeyreğin altında gerçekleşmiştir.

Kaynak: Ziraat Yatırım – (30.10.2020)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

Akbank Hisse Önerisi ve AKBNK Hisse Yorumu ilk olarak Coin Otağ’da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!