fbpx

AKBANK Hisse Önerisi ve AKBNK Hisse Yorumu

günlük hisse önerileri
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzman yatırım şirketinden önemli hisse senedi önerileri ve hisse yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Borsa değerlendirmesi, hedef fiyatlar ve potansiyel getiriler uzman yatırım şirketi tarafından iletilen verileri kapsamaktadır.

Hedef fiyat 7,20 TL’den 7,00 TL’ye revize edildi.

Tavsiye AL
Hedef fiyat (TL) 7.00
Artış potansiyeli (%) 40%
Önceki Tavsiye AL
Önceki hedef fiyat (TL) 7.20

Akbank 3Ç20 solo finansal sonuçlarında beklentilerin üzerinde 1,523 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %4 azalma). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,211 milyon TL olan tahminimizin ve 1,275 milyon TL olan piyasa beklentisinin %26 ve %19 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 9 aylık karı 4,419 milyon TL olup geçen yıla göre %8 artarak %10,2 oranında ortalama özkaynak karlılığına işaret etmektedir.

AKBANK Hisse Önerisi ve AKBNK Hisse Yorumu

Beklentilerden düşük gelen net faiz gelirleri ile ücret ve komisyon gelirleri; beklentileri aşan ticari kar ve diğer karşılıklar sebebiyle bankanın net kar rakamı beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmiştir. Kredi mevduat makasında sektör üstü gerileme ancak bütçe ile uyumlu kümülatif marj gelişimi, net ücret ve komisyon gelirlerinde önemli ölçüde toparlanma, TL kredil büyümesinde yavaşlama, sektör üstü TL mevduat artışı, 1 milyar TL tutarında yüksek ticari kar, faaliyet giderlerinde artış, karşılıklarda ihtiyatlı artış ve sermaye yeterliliği rasyolarında hafif gerileme çeyreğin ana unsurlarıdır.

3Ç20 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde hafif pozitif bir etki bekliyoruz. Banka 2020 bütçesinde revizyona gitmemiştir. Hisse için %20 sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 7,20 TL olan hedef fiyatımızı, 2020-2022 net kar rakamlarında gercekleştirdigimiz aşağı yönlü revizyonlar sonrasi 7,00 TL olarak revize ediyoruz. Yeni hedef fiyatımızın %37 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2020T 4,3x F/K (Benzerlerine göre %17 primli) ve 0,4x F/DD çarpanlarıyla ve %10,4 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Marjlarda yüksek daralma. Swap maliyetleri ve Tüfe endeksli tahvil gelirlerine göre düzeltilmiş kümülatif çekirdek net faiz marjı çeyreksel bazda 97 baz puan daralarak %3,3 seviyesinde gerçekleşmiştir (Bütçe:%4,2-%4,5). Tüfe endeksli tahvil gelirlerindeki toparlanma (+%6) marjları olumlu etkilerken kredi mevduat makası çeyreksel bazda 109 baz puan zayıflamıştır.

Net ücret ve komisyon gelirlerinde gözle görülür artış. Ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda %23,5 artmış, yıllık bazda ise %12 azalmıştır.

TL kredi büyümesinde yavaşlama. Bankanın TL kredileri çeyreksel bazda %6 büyüyerek özel bankaların %8 çeyreksel büyüme performansının altında kalmıştır. Kredi kartlarındaki büyüme %18 seviyesinde ve güçlüdür. YP krediler (dolar bazında) çeyreksel bazda %0,6 artmıştır. Toplam 24 milyar TL kredinin ödemesi ertelenmiştir.

Kaynak: Şeker Yatırım – (28.10.2020)

100 bin TL ile Altından Dövize 50’den fazla ürüne yatırım yapmayı öğrenmek için tıkla.

AKBANK Hisse Önerisi ve AKBNK Hisse Yorumu ilk olarak Coin Otağ’da yayınlandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Hisse Önerileri, Hisse Yorumları | Hisse Bank ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!